Licencja na transport międzynarodowy – kiedy jest niezbędna?

Licencja na transport międzynarodowy – kiedy jest niezbędna?

Wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wymaga uzyskania specjalnych zezwoleń i licencji. W przypadku przewozów realizowanych poza terytorium kraju przewoźnika konieczna jest tzw. „licencja na transport międzynarodowy”, której formalna nazwa to licencja wspólnotowa. Czym ona jest? kogo obowiązauje i jak ją uzyskać?

Czym jest licencja na transport międzynarodowy?

Przewozy drogowe stanowią integralną część globalnej logistyki. Działalność ta wymaga jednak posiadania specjalnych uprawnień – licencji na transport międzynarodowy. Licencja na transport międzynarodowy to dokument uprawniający do przewozu towarów lub osób pomiędzy różnymi krajami. Stanowi ona kluczowy element legalnego i zgodnego z przepisami wykonywania przewozów na rynku międzynarodowych przewozów drogowych. W zależności od charakteru wykonywanych przewozów istnieją różne rodzaje licencji transportowych. Licencja krajowa umożliwia przewozy wyłącznie na terenie danego kraju, natomiast licencja międzynarodowa obejmuje przewozy z przekroczeniem granic lub w całości poza granicami kraju.

Licencja wydawana jest na konkretną działalność gospodarczą, tego uprawnienia nie można więc przenieść na innego przedsiębiorcę. Jeśli firma świadczy przewozy wyłącznie na terenie Polski, konieczne może okazać się zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego – jest to inaczej licencja krajowa. Jeśli natomiast działalność firmy obejmuje przewozy poza granicami kraju – w całości lub w części, wtedy konieczna jest licencja wspólnotowa, często nazywana też licencją międzynarodową. Wydaje ją Główny Inspektor Transportu Drogowego. Wymagania co do jej uzyskania określają przepisy unijne (rozporządzenie o numerze 1071/2009, 1072/2009 i 1073/2009) oraz krajowe (Ustawa o transporcie drogowym).

Kto musi posiadać licencję transportową?

Przedsiębiorstwa, których działalność obejmuje zarobkowy przewóz drogowy towarów lub osób, muszą posiadać odpowiednie licencje. Wymóg ten dotyczy pojazdów, których dopuszczalna masa przekracza określoną wartość oraz pojazdów przeznaczonych konstrukcyjnie do przewozu więcej niż określona liczba osób. Udzielenie zezwolenia na wykonywanie krajowego transportu drogowego jest konieczne: 

 • W przypadku przewozu rzeczy – gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdu lub zespołu pojazdów jest większa niż 3,5 tony.
 • W przypadku przewozu osób – gdy pojazd jest przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Jeśli natomiast chodzi o transport międzynarodowy, wydanie licencji wspólnotowej jest konieczne:

 • W przypadku przewozu rzeczy – gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdu lub zespołu pojazdów jest większa niż 2,5 tony.
 • W przypadku przewozu osób – gdy pojazd jest przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Licencja transportowa – jak uzyskać

Proces uzyskania licencji na transport międzynarodowy może być skomplikowany. Kluczowe kroki obejmują:

 • Wypełnienie wniosku – w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o uzyskanie licencji transportowej do odpowiedniego organu administracji publicznej. Wniosek powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje dotyczące działalności i planowanych przewozów.
 • Spełnienie warunków – aby uzyskać licencję, przewoźnik musi spełnić określone warunki. Jest to m.in. posiadanie stałej siedziby, dobra reputacja, zdolność finansowa zapewniająca prowadzenie działalności w zakresie transportu drogowego oraz wymagane kompetencje zawodowe.
 • Opłata administracyjna – proces uzyskania licencji wiąże się z opłatami administracyjnymi. Kwoty mogą się różnić w zależności od rodzaju przewozów.

Licencja transportowa – wymagania

Aby uzyskać licencję transportową, konieczne jest:

 • Posiadanie rzeczywistej i stałej siedziby firmy – oznacza to dysponowanie lokalem z dostępem do oryginałów dokumentów dotyczących działalności. Należy też wskazać adres bazy eksploatacyjnej i co najmniej jeden pojazd wraz z prawem użytkowania.
 • Dobra reputacja – potwierdza ją niekaralność za określone w artykule 5 ust. 2a umyślne przestępstwa z Kodeksu karnego, Kodeksu spółek handlowych czy Kodeksu karno-skarbowego.
 • Odpowiednia zdolność finansowa – konieczny jest udokumentowany wymóg zdolności finansowej, np. sprawozdanie finansowe działalności, odpowiednią polisę (np. ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej) lub gwarancję bankową.
 • Posiadanie wymaganych kompetencji zawodowych – należy przedstawić w urzędzie osobę zarządzającą transportem, która posiada Certyfikat Kompetencji Zawodowych i cieszy się dobrą reputacją.

Wnioski rozpatruje Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Licencja wspólnotowa jest wydawana na 5 lub 10 lat w zależności od wyboru wnioskującego o wydanie licencji przedsiębiorcy.

Więcej informacji o licencjach transportowych – https://abc-szkolenia.com/jak-mozna-uzyskac-licencje-w-transporcie-miedzynarodowym/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij