Kim jest whistleblower?

Obowiązek wdrożenia założeń Dyrektywy o sygnalistach przed grudniem bieżącego roku obejmuje wszystkich przedsiębiorców zatrudniających powyżej 250 pracowników oraz organizacje z sektora publicznego. Rodzi to dyskusje, dotyczące zarówno samego zjawiska i korzyści, które za sobą niesie, jak i odpowiedzi na pytanie, kim jest whistleblower oraz jakim formom ochrony podlega. Oto krótka charakterystyka pojęcia wraz z omówieniem najważniejszych kwestii.

Na czym polega sygnalizowanie i whistleblowing?

Dosłowne tłumaczenie pojęcia “whistleblowing” z języka angielskiego na polski oznacza dmuchanie w gwizdek, jednak oficjalnie używa się jednak określenia sygnalizowanie. W jaki sposób odnosi się to do kwestii zgłaszania nieprawidłowości w organizacji? Jeden z polskich ekspertów od whistleblowingu, Marcin Waszak, używa wyjątkowo trafnego terminu “troskliwy obywatel”, który najlepiej oddaje ideę całego procesu. Polega on na sygnalizowaniu i nagłaśnianiu wszelkich nadużyć, naruszeń i innych działań nieuczciwych, nielegalnych i niedopuszczalnych praktyk w danej organizacji.

Korzyści, wynikające z działania sygnalistów

Ze względu na specyfikę czynności, polegających na wychwyceniu i zgłoszeniu uchybień, whistleblowing w pierwszej chwili zdaje się nosić znamiona donosicielstwa, przez co czasami odbierany jest w sposób pejoratywny. Nic bardziej mylnego! Działalność sygnalistów ma za zadanie chronić zarówno wizerunek i sprawne funkcjonowanie organizacji, jak i interes jednostek w jej obrębie. Polepszenie jakości funkcjonowania wynika m.in. z następujących korzyści, charakterystycznych dla sygnalizowania:

powstrzymywanie nieprawidłowości, z których zarząd może nie zdawać sobie sprawy

wzrost zaangażowania pracowników w działanie przedsiębiorstwa

rozstrzyganie wielu konfliktów na poziomie wewnętrznym organizacji

ochrona dobra publicznego, wzrost motywacji, rzetelności i poczucia sprawiedliwości

Ochrona whistleblowerów, a Dyrektywa o sygnalistach

Jednym z najważniejszych elementów whistleblowingu, jest zapewnienie sygnalistom skutecznej ochrony w kontekście prawnym. Kwestię tę reguluje Dyrektywa o sygnalistach, którą w zależności od ilości pracowników w przedsiębiorstwie należy wdrożyć do grudnia 2021 lub 2023 roku. Najskuteczniejszym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć wszelkich kar finansowych i wizerunkowych, jest rozpoczęcie całego procesu zawczasu, najlepiej przy pomocy kompetentnego partnera.

Chcesz dowiedzieć sie więcej na ten temat? Odwiedź stronę https://4integrity.pl/!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij