Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Bycie rodzicem to z reguły duża odpowiedzialność, która na nas ciąży. Nic dziwnego to nie tylko same przywileje, ale przede wszystkim emocje z bycia ojcem dziecka, które trzeba dążyć dużą miłością, po to, aby dziecko czuło się akceptowane i kochane. Oczywiście nie wszyscy rodzice są w stanie poradzić sobie z takimi obowiązkami.

Młode mamy mają z tym coraz większy problem, zwłaszcza że nie wytrzymują presji, jaka na nich ciąży, gdy taka mała istota pojawia się w życiu młodych ludzi. Wtedy nie wszystkie najważniejsze normy są spełniane. Jeśli osoba ma problem z wychowaniem dziecka, zaniedbuje je, to zaczyna wyglądać jak zachowanie patologiczne, na które nie może być przyzwolenia. Jeśli rodzic nie potrafi zadbać o dobro dziecka, to w takim wypadku należy się zastanowić czy aby na pewno ktoś taki, jest w stanie zadbać o bezpieczeństwo, edukację czy też odpowiedni poziom życia dziecka. Jeśli żaden z tych warunków nie zostaje spełniony, to w takich wypadkach zaczynają się problemy.

Rodzice muszą być odpowiedzialni

Władza rodzicielka, zawsze nadawana jest dwojga rodzicom, niezależnie czy znajdują się oni w formalnym związku małżeńskim.

Relacje między rodzicami powinny istnieć, ponieważ to daje dziecko pewien wzór, który należy naśladować. Oczywiście nie zawsze w takich rodzinach jest różowo, jeśli dochodzi do sytuacji, gdzie rodzic znęca się nad dzieckiem czy też stosuje kary cielesne lub też inne niedozwolone czynności wobec dziecka, wówczas jest to poważną sytuacją, w którą może się zaangażować sąd. Dzieje się tak głównie w wypadku gdy, dobro dziecka jest zwyczajnie zagrożone. Wtedy sąd, może ograniczyć władzę rodzicielską dla rodzica a w szczególnych przypadkach nawet pozbawić rodzica władzy, zwłaszcza jeśli dziecko jest regularnie maltretowane lub w rodzinie występują problemy z alkoholem czy narkotykami. Mowa tu o częstych sytuacjach, ponieważ sporadyczne przypadki, zazwyczaj kończą się na ostrzeżeniach słownych. Sąd może nadać rodzicom kuratora, po to, aby regularnie sprawdzał, czy dziecko nie jest zaniedbywane oraz krzywdzone.

Dobro dziecka

To bardzo dobry środek zaradczy, ponieważ w wielu przypadkach sytuacja dziecka poprawia się i nie musi ono zostać odebrane rodzicom. Jeśli pojawia się jakakolwiek przesłanka o niebezpieczeństwie dla dziecka, wtedy sąd może rzeczywiście wydać wyrok pozbawiający rodziców czy rodzica praw rodzicielskich. Sądy starają się być bardzo surowe, ponieważ dobro dziecka jest najważniejszą sprawą. W niektórych przypadkach to jeden z rodziców sam zwraca się do sądu o ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Dzieje się tak w przypadku, gdy małżeństwo znajduje się w separacji, a były partner stosuje przemoc przeciw dziecku. Wtedy taki wniosek jest od razu rozpatrywany. W niektórych przypadkach, gdy rodzice pomimo uwag policji czy ośrodka społecznego nie dostrzegają problemu, muszą się liczyć z tym, że tego typu instytucje również mogą zgłosić sprawę do sądu.

Każdy ponosi konsekwencje

Rodzice dziecka, muszą się liczyć z konsekwencjami swoich czynów, to nie są żarty, jeśli dziecko jest zaniedbywane, opieka społeczna bardzo szybko zajmie się całą sprawą.

Należy więc traktować dziecko z szacunkiem oraz zapewniać mu godne warunki do życia, tylko w takich sytuacjach rodzice nie są narażeni na pozbawienie praw. Pamiętajmy, że jeden występek nie oznacza od razu pozbawienia opieki do dziecka, ale notoryczne działania przeciwko dziecku, doprowadzą do takiej sytuacji. Sąd rodzinny odpowiada za rozpatrywanie takich spraw.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij