Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego

Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego?

Otrzymanie kredytu hipotecznego nie oznacza, że został on przyznany raz na zawsze. Bank ma prawo do wypowiedzenia umowy kredytobiorcy, jeśli ma co do tego uzasadnione przesłanki. Utrata zdolności kredytowej, problemy ze spłatą zobowiązania, wprowadzanie instytucji finansowej w błąd… Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego?

Zwrot kosztów a wypowiedzenie kredytu hipotecznego przez bank 

Jest kilka sytuacji, kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego. Zastanawiają się nad tym szczególnie osoby, które pozywają instytucje finansowe, robią to np. frankowiczeWypowiedzenie umowy kredytu w razie powództwa o zwrot kosztów ubezpieczenia niskiego wkładu wyjaśnia artykuł na zwrotubezpieczenia.pl, swoje wątpliwości na ten temat można skonsultować też z prawnikiem. 

Wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank – kiedy jest możliwe?

Dla instytucji finansowych wypowiadanie umów kredytów hipotecznych jest rzadkością, co nie znaczy, że nie zdarza się wcale. Bank może odstąpić od umowy, jeśli klient nie wywiązuje się z niej i ma znaczne opóźnienia w spłacie zobowiązania. Uważa się, że taki okres trwa powyżej 3 miesięcy, w dodatku klient nie reaguje na kontakt ze strony instytucji. 

Umowa może zostać wypowiedziana, kiedy wnioskodawca poda nieprawdziwe informacje w formularzu kredytowym. Tutaj zależy, czy dane zostały zatajone celowo, czy doszło np. jedynie do zmiany nazwiska, co działo się w trakcie ubiegania o kredyt. Różne mogą być konsekwencje podawania nieprawdziwych informacji. Niektórzy mogą nawet posługiwać się sfałszowanymi dokumentami, wówczas jest już mowa o przestępstwie. 

Przyczyną wypowiedzenia umowy kredytowej może być też utrata zdolności kredytowej przez klienta. Mowa o długotrwałej utracie dochodów, która nie pozwala na spłatę zobowiązania. Nie zawsze jednak banki posuwają się do takiej ostateczności, w końcu też chcą zarobić na kredycie. Zdarza się, że proponują dodatkową formę zabezpieczenia produktu finansowego.

Umowa może zostać wypowiedziana również na skutek niewłaściwego przeznaczenia pieniędzy. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie celowe, które musi pokryć określony cel. Rzadko jednak zdarza się, żeby pieniądze zostały wydane na coś innego, bank skrupulatnie to weryfikuje. 

Powodem wypowiedzenia umowy przez bank może być też zanik lub spadek wartości zabezpieczeń. Mowa np. o obniżeniu wartości nieruchomości objętych hipoteką. Nie zawsze jednak skutkuje to taką ostatecznością. Zazwyczaj banki proponują klientom w takiej sytuacji ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń. 

Wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank – co dalej?

Otrzymując wypowiedzenie umowy kredytu hipotecznego ze strony banku, klient musi zwrócić pozostałą do spłaty kwotę. Przeważnie ma na to 30 dni. Warto zauważyć, że kredyty hipoteczne to zobowiązania, które najczęściej zaciągane są na wiele lat, zatem ich wartość jest przeważnie wysoka. Nie każdy ma możliwość spłaty kredytu w tak krótkim czasie. Wówczas taki spór może rozstrzygnąć sąd.

Łukasz Szymański

Łukasz Szymański

Jestem doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w prawie cywilnym i gospodarczym. Na łamach portalu PortalPrawo.pl dzielę się wiedzą z zakresu nadawania klauzuli wykonalności, podziału majątku oraz optymalizacji podatkowej, dostarczając czytelnikom praktycznych porad i analiz.

Artykuły: 46

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *