Karta EKUZ: Jak My-work.pl pomaga w jej wyrobieniu?

Podróże lub praca zagraniczna wiążą się często z nieoczekiwanymi zdarzeniami, dlatego niezależnie od celu wyjazdu, należy zadbać o stosową ochronę swojego zdrowia. Leczenie za granicą uchodzi za bardzo kosztowne, warto więc, chociaż w podstawowym stopniu, zabezpieczyć się przed taką ewentualnością. Komfort ten daje karta EKUZ, która honorowana jest w wielu zagranicznych państwach.
W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym jest wspomniany dokument oraz jakie przywileje daje. Opowiemy także, jak firma My Work – specjalista w legalizacji zatrudnienia – może pomóc na kolejnych etapach ubiegania się o kartę EKUZ. Zapraszamy do lektury.

Czym jest karta EKUZ?

Skrót EKUZ rozwinąć można jako Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument, który zapewnia podstawowy dostęp do opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu oraz Wielkiej Brytanii. Jest to inicjatywa, która ma na celu ułatwienie zagranicznym pacjentom korzystanie z usług medycznych w przypadku nagłych zachorowań, na tych samych zasadach co obywatele danego kraju.

Jak już zostało wspomniane, pomoc obejmuje wyłącznie podstawowe czynności, nie ma więc co liczyć w ramach EKUZ na planowane operacje, zabiegi medycyny estetycznej, czy korekcję wzroku. Bez problemu uzyskasz natomiast pomoc w przypadku wysokiej gorączki, zatrucia pokarmowego, silnej wysypki, złamania kończyny  itp. Możesz także skorzystać z usług stomatologicznych, jeśli nasili Ci się ból zęba. Warto jednak przed skorzystaniem  z opieki konkretnej placówki zorientować się, czy honoruje ona kartę EKUZ.

Jakich formalności trzeba dopełnić, by wyrobić kartę EKUZ?

Wyrobienie karty EKUZ jest całkowicie bezpłatne. Warunkiem jest złożenie stosownego wniosku. Można zrobić to na kilka sposobów:

  • osobiście w oddziale NFZ
  • mailowo, wysyłając podpisany wniosek na wskazany adres
  • pocztą tradycyjną
  • internetowo za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub systemu ePUAP

Procedura rozpatrywania wniosków nie trwa długo. W przypadku osobistego stawienia się w oddziale NFZ zwykle karta wydawana jest od ręki. W pozostałych przypadkach trwa to około 5 dni. Warto wziąć jednak pod uwagę, że czas ten może wydłużyć się w okresie urlopowym nawet do 30 dni.

ekuz.png

Usprawnij formalności z My Work

Wybierasz się do pracy za granicę? Biuro My Work może pomóc Ci usprawnić proces ubiegania się o kartę EKUZ. Zdajemy sobie sprawę, że czas przed wyjazdem jest cenny i nie warto tracić go na biurokrację, dlatego pomożemy ci prawidłowo wypełnić wniosek i zgromadzić potrzebną dokumentację. Z przyjemnością podzielimy się także swoją wiedzą, dzięki czemu nie będziesz musiał szukać informacji na własną rękę.

Nasi eksperci specjalizują się nie tylko w legalizacji zatrudnienia, ale także posiadają praktyczne doświadczenie, które pozwala zoptymalizować proces uzyskiwania karty EKUZ i skrócić go do minimum. Bez względu na to, czy jesteś pracownikiem, pracodawcą czy samozatrudniony, My Work dostosowuje swoje usługi do Twoich potrzeb. Oszczędź czas i skontaktuj się z nami już dziś w celu poznania szczegółowej oferty.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij