Jak zgodnie z prawem postawić znak drogowy na drodze, terenie prywatnym?
Ze znakami drogowymi mamy do czynienia każdego dnia w przestrzeni publicznej – na drogach czy na chodnikach jest ich pełno i informują nas o organizacji ruchu drogowego. Co jednak z terenami prywatnymi? Czy możliwe jest legalne postawienie znaku drogowego w takich miejscach? Co mówi prawo?
Znaki drogowe – skąd je wziąć?
Znaki drogowe towarzyszą nam każdego dnia i są na tyle powszechne, że rzadko kiedy zwracamy na nie większą uwagę, niż jest to konieczne. Mało kto jednak wie, skąd one się biorą i gdzie można je nabyć. Jak się okazuje, znalezienie firm ich produkujących nie jest wcale trudne i wystarczy chwila poszukiwań, byś przekonał się, że są to produkty dość ogólnodostępne. W teorii znaki drogowe możesz kupić lub wynająć, w zależności od potrzeby. W praktyce nie jest to takie proste, ponieważ zgodnie z prawem ich pozyskiwanie i stawianie musi być zgodne z obowiązującymi przepisami. Osoba prywatna nie może tak po prostu nabyć znaku i dać go gdziekolwiek, musi spełnić określone do tego warunki.
Kto odpowiada za stawianie znaków na drogach?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, a konkretnie w związku z ustawą prawa o ruchu drogowym, zarządzaniem dróg powiatowych i gminnych zajmuje się starosta. To władze danego terenu ustalają jakie oznakowania są potrzebne i gdzie je postawić, biorąc pod uwagę oczywiście projekty związane z organizacją ruchu drogowego. Wynika z tego jednak, że praktycznie każdy może złożyć wniosek o postawienie znaku drogowego, ale to organy zarządzające podejmują ostateczną decyzję. Dotyczy to oczywiście dróg publicznych, ale nie prywatnych.
Czy można postawić znak drogowy na drodze, czy terenie prywatnym?
W przypadku terenów prywatnych sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ w tym przypadku, za organizację ruchu drogowego odpowiada jego zarządca lub właściciel. To jednak nie oznacza, że może on postawić dowolny znak, gdziekolwiek będzie chciał. Po pierwsze należy tutaj korzystać z takich samych oznakowań, jak na drogach publicznych, po drugie, należy stosować się do obowiązujących przepisów o ruchu drogowym. Jeżeli chce postawić on znak na pograniczu terenu prywatnego i gminnego, wówczas może być konieczne złożenie dodatkowego wniosku do starostwa. Warto przy tym pamiętać, że na drogach wewnętrznych oznaczonych znakami D-52 oraz D-40, obowiązywać będą przepisy ruchu drogowego.
Co grozi za nielegalne postawienie znaków drogowych?
Jak zostało wspomniane, znaki drogowe można postawić na terenie prywatnym bez większych przeszkód, ale muszą zostać zachowane przepisy ruchu drogowego. Jeżeli jednak nie dostosujemy się do prawa i samodzielnie bez żadnych konsultacji to zrobimy, może grozić nam za to mandat, albo nawet kara pozbawienia wolności.
Kto zajmuje się stawianiem znaków drogowych?
Producentów znaków drogowych nie brakuje, dlatego chcąc takie zamontować, zdecydowanie lepiej będzie zgłosić się do odpowiedniej firmy, która je oferuje. W ten sposób będzie się miało pewność, że wszystko będzie zgodnie z prawem, a same znaki będą zgodne z obowiązującymi przepisami oraz zachowają wysoką trwałość.