Sprawy spadkowe wyłącznie w asyście prawnej i pod czujnym okiem adwokata

Postępowanie spadkowe budzi zazwyczaj wiele emocji, często również tych skrajnych, szczególnie wówczas, gdy na podstawie testamentu uprawnionych do spadku po zmarłym jest wiele osób (małżonek, dzieci, rodzice, itd.). W jaki sposób poradzić sobie w takiej sytuacji i gdzie należy się udać, aby potwierdzić nabycie spadku zgodnie z prawem? Co w przypadku, gdy spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia? Gdy pojawia się spór o to, komu należy się spadek i co wchodzi w jego skład, udział adwokata może okazać się nieodzowny.

Prawa i obowiązki majątkowe

Sprawy spadkowe to temat, o którym zazwyczaj nie myślimy. Nie bierzemy również pod uwagę tego, że spora część z nas, wcześniej czy później, będzie musiała stanąć przed wyborem przyjęcia lub odrzucenia spadku.

Spadek pociąga za sobą prawa oraz obowiązki majątkowe, które z chwilą śmierci spadkodawcy przechodzą na najbliższe spokrewnione z nim osoby. Najczęściej otrzymanie spadku następuje automatycznie, jednak w niektórych przypadkach sprawa może okazać się o wiele bardziej skomplikowana pod względem prawnym. Wówczas niezbędna jest profesjonalna pomoc prawna.

Jedno jest pewne, tylko szybkie i zgodne z literą prawa dopełnienie wszelkich formalności związanych ze spadkiem pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego stresu i ewentualnych późniejszych problemów z tym związanych.

Prawo do spadku się nie przedawnia!

Od czego zaczynają się sprawy spadkowe?

Najprostszym sposobem uregulowania sprawy spadkowej w prawie spadkowym jest wizyta u notariusza, który przygotowuje notarialne poświadczenie dziedziczenia ewentualnie, co stanowi kolejny krok, projekt umowy spadkowej, a także pomoże skompletować niezbędne dokumenty. Podczas wizyty u notariusza jednak, muszą w jednym czasie być obecni wszyscy spadkobiercy, inaczej niż w sądzie. Drugim sposobem przeprowadzenia sprawy spadkowej jest skierowanie jej do sądu. To postępowanie jest tańsze i wymaga obecności w sądzie tylko jednego spadkobiercy. Wtedy nieodzowna okaże się pomoc radcy prawnego.

Każdy spadkobierca w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, może złożyć jedno z trzech oświadczeń:

  • przyjęcie spadku wprost
  • przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
  • odrzucenie spadku

W przypadku niezłożenia jednego z ww. oświadczeń przyjmuje się, że spadek zostaje przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że spadkobiercy odpowiadają za ewentualne długi spadkodawcy tylko do wysokości masy spadkowej.

Załącznik:
sprawy-spadkowe2.png

Kolejnym kokiem jest dział spadku – czyli podział fizyczny tego, co faktycznie pozostawił po sobie spadkodawca. Jeśli spadkobiercy są zgodni co do podziału, sprawę można załatwić u notariusza.

Co w sytuacji, gdy spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia?

Jeśli jednak nie ma porozumienia, pozostaje jedynie droga sądowa. Wtedy niezbędna może okazać się pomoc radcy prawnego, który pomoże skompletować wszystkie dokumenty, sporządzi wniosek oraz będzie reprezentował w sądzie.

Sprawy spadkowe są często trudne i zawiłe. W przypadku braku porozumienia pomiędzy spadkobiercami potrafią ciągnąć się latami, generując niepotrzebny stres, często powodując kłótnie i przysparzając problemów rodzinnych. Tylko profesjonalna pomoc prawna pozwoli szybko i korzystnie zakończyć kwestie spadkowe.

  • Adwokat/Radca prawny pomoże Ci skierować wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do właściwego sądu.
  • Adwokat/Radca prawny pomoże Ci zgromadzić odpowiednie dokumenty w celu przeprowadzenia postępowania.
  • Adwokat/Radca prawny pomoże Ci ustalić, które osoby powinny wziąć udział w postępowaniu.
  • Adwokat/Radca prawny wyjaśni Ci, jakie konsekwencje niesie ze sobą oświadczenie o odrzuceniu spadku zarówno dla Ciebie, jak i Twoich bliskich.
  • Adwokat/Radca prawny udzieli wskazówek, jak bezpiecznie przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

LEGAL.F KANCELARIA to fachowe przygotowanie spraw spadkowych, a także pomoc m.in. w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku, w sprawach o dział spadku w sprawach o stwierdzenie nabycia zapisu windykacyjnego i innych. Radca prawny Rzeszów radca prawny Paulina Fiejdasz, to kompleksowa, sprawdzona i skuteczna pomoc prawna w zakresie spraw spadkowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij