Jak funkcjonują prywatne sądy

Kwestie związane z rozstrzyganiem spraw, bardzo często budzą nasze wątpliwości. Publiczne sądy są bardzo wolne i bardzo często orzekają wyrok w sprawie po wieloletnim procesie, który tak naprawdę ciągnął się jedynie z winy osób uczestniczących w sporze, przez to, że wymigiwali się zwolnieniami lekarskimi i przez to sąd, musiał cały czas odraczać rozprawę. Niestety publiczne sądy, bardzo często mają tyle spraw do rozpatrzenia, że nie są oni w stanie tego zrobić. To bardzo istotne, ponieważ niekiedy ważne sprawy, czekają przez niedokładnie funkcjonujący system prawny.

Jeśli chcemy pozbyć się takiego problemu, to również istnieje możliwość, ponieważ możemy skorzystać z prywatnego sądu. Oczywiście w wielu środowiskach związanych z pomocą prawną, tego typu temat budzi naprawdę sporo kontrowersji, ponieważ nie każdy uznaje rzetelność tego typu sądów. Oczywiście prywatne sądy stają się coraz częstym widokiem, ponieważ ulegają one procesowi prywatyzacji. Wiele osób uważa, że tego typu sądy nie istnieją, ponieważ zaburzyłoby to znany ład i porządek. Niektórzy zwolennicy tego typu sądów, na pewno wolą bardziej prywatne instytucje niż publiczne.

O co w tym chodzi?

Prywatne sądy na pewno pojawiały się na naszym kartach historii, ale nie zawsze wróżyło to coś dobrego. W praktyce całością zarządzała najstarsza lub najmądrzejsza osoba. To właśnie w czasach handlu pojawiły się pierwsze tak zwane sądy handlowe, gdzie strona, która przegrywała, nadal mogła się odwołać, ale jeśli tego nie zrobiła, to tego typu delikwent, musiał w pełni podporządkować się wyrokowi sądu. Tak naprawdę można się z tym kłócić, ale dawny model sądownictwa, wydawał się o wiele bardziej sprawiedliwy, jeśli chodzi o wydawane wyroki.Należy dodać, że organ tego typu był całkowicie niezależnie od jakiejkolwiek władzy państwowej, co miało ogromne znaczenie, na rzetelność takich sądów. We współczesnym świecie, pomimo tylu lat, nadal występują prywatne sądy handlowe, ale nie mają one już takiej władzy jak sądy państwowe, które mimo wszystko mają wyższą instancję i przez to sąd handlowy, to dzisiaj dobry sposób na rozstrzyganie mniejszych spraw.

Nie taka nowa idea

Świat cały czas się zmienia, a co za tym idzie zmianom, ulegają również systemy prawne. Wielu ludzi dąży do tego, aby nie było podziału na poszczególne sekcje prawne, tylko aby wszystkie sprawy wnoszone do sądu były kierowane z powództwa cywilnego.Co prawda wspomnienie takiego systemu, a co dopiero zastosowanie go w praktyce burzyłoby wszystkie znane nam systemy prawne, ale anarchiści uważają, że byłoby to o wiele sprawiedliwsze dla ludzi. Chodzi przede wszystkim o fakt, że osoba odpowiadałaby przed takim sądem dopiero wtedy, gdyby rzeczywiście znaleziono na nią niepodważalne dowody przestępstwa.

Zbyt postępowe rozwiązanie

Oczywiście tak szalenie daleko idąca idea, może być w przyszłości niebezpieczna, ale jeśli przełożyłoby się to na rzetelność oceny spraw, to kto wie, czy kiedyś tego typu system nie stanie się rzeczywistością. Oczywiście są to tylko i wyłącznie gdybania, ponieważ prywatne instytucje, wcale nie muszą okazać się lepsze od tych publicznych, zwłaszcza na dłuższą metę.Tak więc kwestia prywatnych sądów, to przede wszystkim marzenie ludzi, a nie coś realnego do wprowadzenia, na większą skalę. Może tego typu przepisy sprawdziłyby się w średniowieczu czy innej mniej rozwiniętej epoce, ale nie we współczesnych czasach, kiedy człowiek powinien być świadomy, że za przestępstwo grozi kara.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij