Dobry adwokat – czym się kierować przy wyborze?
Specjalistów z dziedziny prawa jest naprawdę wielu. Większość z nas im ufa i ma nadzieje, że dzięki nim uda nam się wyjść z niejednego problemu. Kierujemy się do nich jeśli chodzi o rozwód lub inne, ważne sprawy. Obsypują nas dobrymi radami i kierują co robić dalej… a przynajmniej powinno tak być.
Niestety, istnieje także ciemna strona medalu. Choć prawnicy obiecują strzec prawa i go przestrzegać, nie zawsze tak się dzieje. Coraz częściej można spotkać się z tym, że adwokat to zwykły naciągacz oraz oszust, dla którego ważniejsze jest jego wynagrodzenie niż pomoc potrzebującym, którzy się do niego zgłosili. Tacy ludzie bardzo często pobierają spore sumy za napisanie jakiegoś pisma albo kilka wizyt w sądzie. Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że od kilku, kilkunastu lat ilość adwokatów wciąż wzrasta. Co chwilę powstaje nowa kancelaria adwokacka. Choć oczywiście ma to swoje plusy (na przykład ceny mało skomplikowanych usług zdecydowanie zmalały i zapewne nadal będą spadać), to jednak wiąże się to także z tym, że na rynku jest coraz więcej niegodnych zaufania jednostek. Przez te wszystkie powody wiele osób twierdzi, że dobry adwokat to tylko legenda i nie znajdzie się takiego. Czy jest to rzeczywiście prawdą? Jak odszukać takiego, który nas nie zawiedzie?
Internet potęgą XXI wieku
Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach Internet jest kopalnią wiedzy. Znajduje się tam dosłownie wszystko i dlatego też warto do niego zerknąć szukając pomocy w poszukiwaniach dobrego specjalisty, takiego jak adwokat. Rozwód to poważna sprawa, której nie można lekceważyć. Tym bardziej należy zwrócić uwagę na dobór prawników. W Internecie można w łatwy i szybki sposób znaleźć potrzebne informacje i opinie dotyczące danej kancelarii prawnej. Wystarczy wejść na różne blogi, forum i tego typu portale i poczytać, co piszą klienci danego prawnika i czy są zadowoleni.
Wbrew pozorom wiek ma znaczenie
Dobry adwokat musi poważnie podchodzić do każdej sprawy, znać się na swojej profesji i odpowiedzialnie oraz fachowo występować w imieniu swojego klienta. Dodatkowo, nie może pobierać za to zbyt wygórowanych sum. Jak znaleźć takiego specjalistę? Podczas poszukiwań warto zwrócić uwagę nie tylko na dokonania prawnika (choć jest to rzecz jasna bardzo ważny aspekt), ale także (co może się wydawać niektórym dziwne) na jego wiek. Stereotypowo przyjmuje się, że najlepiej wybierać adwokatów starszych, bardziej doświadczonych. Choć ma to swoje zalety, takie jak na przykład wzbudzanie respektu wśród innych, zapewnienie dobrej reprezentacji itd., to jednak można powiedzieć, że opcja ta w dzisiejszych czasach przestała być aktualna. Dziś nie tylko rzadko kiedy są w stanie profesjonalnie przedstawiać sprawę, ponieważ zazwyczaj nie śledzą na bieżąco wszelkich zmian, które wchodzą do przepisów prawnych. Co więcej, brakuje im młodzieńczej werwy i chęci pracy, nawet jeśli coś przekracza ich dzienne możliwości (choć oczywiście istnieją wyjątki). Dlatego też każda kancelaria prawna powinna posiadać zarówno młodych jak i dojrzalszych adwokatów. Przed zgłoszeniem się do niej, trzeba dokładnie wiedzieć, kto przejmie określoną sprawę. Nierzadko zdarza się bowiem, że adwokatów wybiera się losowo.
Porozumienie
Jeśli już dokonamy wyboru i udamy się na pierwsze spotkanie z adwokatem, warto jeszcze raz, na spokojnie zastanowić się czy na pewno jest to odpowiednia osoba. Nie są to proste decyzje, dlatego pomiędzy specjalistą, a klientem musi być dobry kontakt i nić porozumienia. Dobrze jest zwrócić uwagę na jego zaangażowanie oraz kompetentność. Ważna jest także prawdomówność i nie obwijanie w bawełnę. Jeżeli po rozmowie, nadal czujemy wątpliwości, najprawdopodobniej nie jest to adwokat dla nas i trzeba szukać dalej. Bez odpowiedniego zaufania, nikt nic nie zdziała, ponieważ taki prawnik musi dokładnie poznać sytuację (najczęściej delikatną i osobistą) i znać każdy szczegół. Tylko wtedy może przystąpić do działania, oszacować szkody, korzyści, przyszykować odpowiednie pisma i możliwie jak najlepiej pomóc swojemu klientowi.