Urzędowe Godło Polski – jak powinien wyglądać projekt, by był zgodny z obowiązującymi przepisami?

Każdy obywatel Polski wie, jakie są barwy naszego kraju, zna Mazurka Dąbrowskiego, ale i Godło Rzeczpospolitej Polskiej. Ten ostatni symbol narodowy ma szczególnie duże znaczenie, gdyż tworzy autentyczność narodową, ale i godność państwową. Jak więc powinno wyglądać Godło Polski urzędowe?

Jak powinno wyglądać Godło Polski – poznaj obowiązujące przepisy

Godło Polski jest szczególnie ważnym symbolem kraju, narodu, ale i patriotyzmu. Warto zwrócić uwagę na kolory tego atrybutu polskości. Nasycony jest kolorem czerwonym, co symbolizuje elitarność, uprzywilejowanie, ale i bogactwo. Biały kolor odnosi się zaś do szlachetności, ale i czystości. Do tego jeszcze znajduje się na nim znak orła, który jest symbolem potęgi, odwagi i pokonywania trudności. Te wszystkie elementy tworzą Godło Polski. Ten symbol narodowy ma naprawdę długą historię. Stał się herbem już 26 czerwca 1295 r. Na przestrzeni wieków orzeł nieco się zmieniał, tracił między innymi koronę czy insygnia władzy. Oczywiście w 1989 r. Rząd Polski zmienił rozporządzenie i przywrócił dawne Godło Polski. Na głowie orła znajduje się więc korona, która świadczy o potędze Państwa Polskiego, majestacie i godności. Warto więc wiedzieć, że wygląd Godła Polskiego urzędowego jest ściśle normowany przez przepisy.

Godło Polski – jak powinna wyglądać tablica zgodna z ustawowymi przepisami?

W tym przypadku przepisy są jednoznaczne i ściśle określają wygląd Godła Polski. Tutaj zastosowanie ma Dziennik Ustaw z 1997 r. nr 78, poz. 483. W Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się przepis, iż wizerunek orła powinien przedstawiać białego ptaka w koronie na czerwonym polu. Dziennik Ustaw z 2005 r. nr 235, poz.2000, art. 2 zawiera dokładne wytyczne, jak ma wyglądać urzędowe Godło Polski. W sposób niezwykle dokładny i drobiazgowy precyzuje kolory, ale i współrzędne trójchromatyczne barw. Godło jest symbolem chronionym państwa, który stanowi o tożsamości kraju i jego obywateli. Warto wiedzieć, że ustawa określa również, gdzie powinien znajdować się ten symbol.

Miejsce umieszczenia Godła Polski w pomieszczeniach i na zewnątrz

Godło Rzeczpospolitej Polskiej powinno być umieszczone w każdym pomieszczeniu urzędowym, wszelkich salach posiedzeń, a także salach lekcyjnych czy wykładowych. Dodatkowo należy je umieścić w miejscach stacjonowania jednostek sił zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Dotyczy to również wszelkich instytucji o charakterze państwowym. Przepisy określają również dyslokację Godła Polski. Tablice urzędowe tego rodzaju powinny znajdować się na zewnątrz budynku, na frontowej ścianie. Należy umieścić ją nad wejściem do budynku bądź też z boku od tego wejścia. Godło Polski musi znajdować się nad tablicą z nazwą instytucji państwowej. Jeżeli nie jest możliwe łączenie obu tych tablic, to wtedy np. tablica z godłem może być umieszczona nad wejściem do budynku. Z kolei tablica z napisem powinna znaleźć się z boku od wejścia.

Poznaj rozmiar tablicy z wizerunkiem godła

Przepisy ściśle określają, jaki rozmiar powinna mieć tablica z wizerunkiem godła. Dla wszelkich Organów Naczelnych Sądu Najwyższego czy Prokuratury Generalnej bądź urzędów centralnych wymiar wynosi 60 cm x 48 cm. Natomiast w przypadku instytucji takich jak szkoły, urzędy, czy inne jednostki organizacyjne tablica powinna mieć wymiar 50 cm x 40 cm.

Godło – jaką technologię wykonania najlepiej zastosować?

Godło Polski emaliowane urzędowe jest bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Tablica taka utrzymuje koloryt przez bardzo długi czas. Nie płowieje pod wpływem promieniowania UV. Można także zdecydować się na model Godła Polski wykonany z metalu. W tym przypadku stosuje się specjalne wypalanie. Tablice kompozytowe są natomiast wykonane z tarcz warstwowych, które wypełnione są materiałem polipropylenowym. Do wyboru są tablice płaskie bądź też wypukłe. Na fasadach budynków lepiej sprawdzają się modele wypukłe, z kolei wewnątrz – płaskie. Niezależnie jaki materiał się wybierze, trzeba mieć pewność, że jest on trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Należy dbać, by godność symbolu narodowego była zachowana.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij