Licencja na latanie dronem – co warto na ten temat wiedzieć?

Licencja na latanie dronem – co warto na ten temat wiedzieć?

Latanie małymi dronami to świetna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Cięższe modele wymagają jednak odpowiedniej licencji. Gdzie można ją zdobyć? Jak wygląda egzamin na operatora dronu?

Do czego przydaje się latanie dronem?

Dron zaliczany jest do bezzałogowych statków powietrznych. Choć wiele osób uważa, że tego typu maszyny powstały przy użyciu nowoczesnej technologii, to używano je już w okresie I wojny światowej jako latające cele, które musiały zestrzelić oddziały przeciwlotnicze w ramach szkoleń. Obecnie, siły zbrojne wykorzystują drony do lotów badawczych i rozpoznania terenu. Po 1950 roku rozwój technologiczny znacząco przyczynił się do poszerzenia zastosowania urządzeń. Od kilku lat miniaturowe formy dronów cieszą się dużą popularnością, a ich cena znacząco zmalała. Bezzałogowe, latające statki można wykorzystywać m.in. do wykonywania zdjęć i filmików z wysokości. Na ich zakup decydują się np. influencerzy, prowadzący swój kanał na YT. Latanie dronem znacząco ułatwia prowadzenie badań nad populacjami zwierząt, składem atmosfery oraz strukturą lodowców.

Licencja na drona – przepisy

W 2016 roku wprowadzono nowe przepisy, dotyczące lotów dronami nad Polską. Zgodnie z nimi nie można bez licencji używać maszyn nad wsiami i obiektami wolnostojącymi. Wymagane jest zachowanie odległości 100 metrów od zabudowań oraz 30 metrów od ludzi i pojazdów. Wprowadzone regulacje obejmują użycie dronu, ważącego powyżej 0,6 kg. W przypadku lżejszego modelu dopuszczalne jest wykonywanie lotów w mieście lub obszarach wiejskich.

Operator drona

Chcąc zostać operatorem dronu, ważącego powyżej 0,6 kg, należy zaliczyć egzamin państwowy:

  • Visual Line of Sight (UAVO VLOS) – pozwala na wykonywanie lotów przy zachowaniu bezpiecznej odległości i zastosowaniu właściwego oznakowania, tj. kamizelki (sterujący) oraz tabliczki identyfikacyjnej (dron),
  • Beyond Visual Line of Sight (UAVO BVLOS) – uprawnia do lotów poza zasięgiem wzroku.

Urząd lotnictwa cywilnego

Jeśli chcesz zostać operatorem dronu, powinieneś odwiedzić stronę Urzędu Lotnictwa Cywilnego i zorientować się, które osoby posiadają wymagane uprawnienia do przeprowadzania egzaminu UAVO. Przed przystąpieniem do testów, należy jednak udać się na badania lekarskie i zdobyć dokumenty, potwierdzające zdolność do pilotowania bezzałogowym statkiem powietrznym. Pierwszym etapem licencji jest certyfikat wiedzy teoretycznej. Egzamin dotyczy zagadnień prawa lotniczego, zasad bezpieczeństwa oraz elementów konstrukcyjnych dronu. Po zaliczeniu testów, można przystąpić do sześciominutowego lotu VLOS, czyli w zasięgu wzroku. Sprawdzane umiejętności to:

  • stabilność lotu,
  • płynność wznoszenia i opadania dronu,
  • zachowanie spokoju w trudnych sytuacjach,
  • panowanie nad maszyną, znajdującą się poza zasięgiem wzroku.

W trakcie egzaminu zabronione jest korzystanie z GPS. Jedyne wsparcie dla pilota bezzałogowego statku powietrznego stanowi barometr. Aby uzyskanć licencję, upoważniającą do świadczenia usług, wymagających użycia drona, należy posiadać potwierdzenie ukończenia szkolenia praktycznego. Ile kosztuje licencja na drona? Za świadectwo kwalifikacji operatora trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych:

  • NSTS-01 – VLOS (pilot dronu o masie do 4 kg, w zasięgu wzroku) – 1700 zł brutto,
  • NSTS-02 – VLOS (pilot dronu do 25 kg, w zasięgu wzroku) – 2400 zł brutto,
  • NSTS-06 – BVLOS (pilot dronu do 25 kg, w zasięgu i poza zasięgiem wzroku) – 5000 zł brutto.

Należy zaznaczyć, że ceny są orientacyjne i mogą one różnić się w zależności od wybranej szkoły.

Licencja na drona to absolutny must-have dla osób, pragnących latać dronem w celach zarobkowych. Upewnij się jednak, czy dana jednostka szkoleniowa wydaje certyfikat, na którym Ci zależy. Kluczowe znaczenie ma też jakość sprzętu wykorzystywanego w ramach lotów testowych.

Artykuł sponsorowany

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij