Frankowicze a spory z bankami
Spłata kredytu to zawsze duże wyzwanie, są jednak sytuacje, w których jest to szczególnie dotkliwe. Dotyczy to zwłaszcza tak zwanych frankowiczów. Pomiędzy 2004 a 2009 rokiem wiele banków w Polsce oferowało swoim klientom kredyty frankowe. Kredyt udzielany w obcej walucie wypłacany był w złotówkach, dzięki czemu kredytobiorcy mieli znacznie wyższą zdolność kredytową. Dla wielu osób była to jedyna możliwość wzięcia kredytu na przykład na wymarzony dom. Niestety, banki nie informowały klientów, że umowy zawierały liczne klauzule abuzywne, czyli niedozwolone. W efekcie kredytobiorcy, przy wzroście kursu franka, zmuszeni są do spłacania znacznie wyższych rat kredytowych, niż rzeczywiście należne. Pomimo regularnego spłacania, wiele osób nie zmniejsza swojego zadłużenia, a wręcz przeciwnie — kwoto pozostała do spłaty wciąż rośnie. Jednak nie jest to sytuacja bez wyjścia. Są różne sposoby na pomoc przy spłacie kredytu. Jeśli zastanawiasz się, jakie są możliwości przy spłacie kredytu frankowego, zapraszamy do lektury. W tekście znajdziesz wiele cennych porad i praktycznych wskazówek, które dotyczą tego tematu.
1. Najnowsze wyroki frankowe
2. Prognoza kursu franka
3. Spłacony kredyt frankowy a pozew
Najnowsze wyroki frankowe
Odkąd na jaw wyszła kwestia nieprawidłowości związanych z kredytami frankowymi, kredytobiorcy zaczęli dochodzić swoich praw. Nie ulega wątpliwości, że najnowsze wyroki frankowe stoją po stronie frankowiczów. Pozwanie banku i wygranie procesu to między innymi szansa na takie rozwiązania, jak całkowita spłata kredytu lub stwierdzenie nieważności umowy kredytowej. Najnowsze wyroki frankowe dają pewność, że nie ma sensu dalej unikać pozwania banku i warto zająć się tą sprawą jak najszybciej. Nawet jeśli nie masz kłopotów finansowych, warto skorzystać z takiej opcji. Masz szansę odzyskać nadpłacone raty. Od pewnego czasu niemal każda sprawa frankowicza kończy się pozytywnym wynikiem.
Prognoza kursu franka
Dla wielu osób prognoza kursu franka jest bardzo istotna. Do mniej więcej połowy 2008 roku kredyty frankowe były bardzo popularne ze względu na niski kurs franka. Sytuacja zmieniła się po uwolnieniu przez Szwajcarski Bank Centralny SNB kursu franka. Wówczas pojawiło się podejrzenie, że kredyty frankowe były tak naprawdę zakładami pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, które zostały zawarte na bardzo długi termin i dotyczyły wzrostów i spadków kursu franka szwajcarskiego. Banki z pewnością zdawały sobie sprawę, że niski kurs franka nie może się utrzymać, mimo wszystko sprzedawcy generowali ogromne liczby umów z klientami, które dotyczyły kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim. Kredyt był bardzo łatwy do uzyskania, jednak kredytobiorcy nie byli uczciwie i otwarcie informowani o ryzyku, jakie się z tym wiąże. Kilka lat później okazywało się, że kurs franka wzrósł tak bardzo, że zadłużenie zamiast spadać, wciąż rośnie i to pomimo regularnego spłacania coraz wyższych rat.
Spłacony kredyt frankowy a pozew
Czy po spłaconym kredycie można pozwać bank? Co trzeba wiedzieć na temat: spłacony kredyt frankowy a pozew? Warto pamiętać, że swoich praw można dochodzić na każdym etapie, nawet po zakończeniu zobowiązania. Jeśli ktoś spłacił kredyt, nie oznacza to, że umowa i jej warunki były ważne. Nie zamyka to drogi wytoczenia powództwa bankowi, a co więcej wygrania takiej sprawy. Frankowicze, którzy już spłacili zobowiązanie, mogą liczyć na takie same prawa, jak osoby z aktywnym kredytem. W obu przypadkach liczyć można na ogromne zwroty ze strony banków. Kwestią stwierdzenia nieważności umowy zajmują się profesjonaliści, którzy specjalizując się tylko w takich sprawach.