Czy dyżur domowy można traktować jako czas pracy

W dzisiejszym świecie, pojawia się wiele pytań prawnych, na które tak naprawdę nie ma do końca jasnych odpowiedzi. Chodzi tu przede wszystkim o ogólne kwalifikowanie czasu pracy. W praktyce jest to przede wszystkim zobowiązanie do fizycznej obecności w miejscu, które jest wyznaczone przez naszego pracodawcę. Chodzi tutaj przede wszystkim o pozostawanie w dyspozycji szefa i na jego decyzję, trzeba przystąpić po prostu do świadczenia obowiązku pracy.

Tak to przynajmniej wygląda w tradycyjnym modelu pracy, który tak naprawdę jest dzisiaj o wiele bardziej skomplikowany. Należy mieć świadomość, że dzisiaj pracownicy mogą pełnić tak zwany dyżur, nawet poza miejscem swojego zatrudnienia. Należy mieć świadomość, że nie zawsze wygląda to tak różowo, ale w wielu przypadkach, pracownik musi stawiać się do swojego miejsca zatrudnienia, gdy tylko szef wezwie nas przez telefon.

Inne podejście

Tak więc teoretycznie czas spędzony poza pracą, należy także wliczyć w obowiązek czasu pracy. Przynajmniej tego typu zdania padają dzisiaj ze strony Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tak więć w praktyce osoby pełniące dużury czy też obowiązki związane z pracą mogą domagać się odszkodowania, jeśli otrzymują za ten czas wynagrodzenia, ze strony pracodawcy.Oczywiście w wielu przypadkach pracodawcy zapominają o płaceniu pracownikowi, chodź tak naprawdę jeśli jest to czas pracy, to powinien on być w odpowiedni sposób wynagrodzony w odpowiedni sposób. Trzeba więc mieć świadomość, że mimo wszystko, taka kwestia powinna być z góry uregulowana, ponieważ o tym mówi obowiązujące prawo.

Problem jednak nadal istnieje

W niektórych przypadkach bardzo często tak naprawdę nie do końca wiadomo, co można uznać za czas pracy, a co nie i to tak naprawdę jest bardzo trudne do określenia, zwłaszcza jeśli mówimy tu o pracy zwykłego pracownika, który nie wykonuje pracy takiej jak strażak, policjant czy ratownik medyczny.Na pewno wiele kwestii, musi być w odpowiedni sposób ustalona z pracodawcą.Chodzi tu przede wszystkim o takie miejsca, pracy, gdzie faktycznie nie jest to z góry ustalone. Trzeba przyznać, że w wielu przypadkach, może to być bardzo trudna kwestia, ale nie oznacza, że nie możemy dogadać się z określonym pracodawcą sami.

To my wypracujmy kompromis

Na pewno można znaleźć pewien kompromis, albo go wypracować, wiele zależy od nas samych. Jeśli wykonujemy obowiązek pracy w formie dyżuru poza miejscem pracy, to również należy nam się za to wynagrodzenie, ponieważ cały czas jesteśmy zmuszeni do bycia dyspozycyjnymi. Trzeba więc mieć świadomość, że jest to bardzo ważna kwestia, która musi zostać uregulowana.Jeśli zgadzamy się na takie warunki, to powinniśmy sami ustalić z pracodawcą formę wynagrodzenia oraz kwotę. Trzeba więc mieć nadzieje, że wszystko można zrobić, bez konieczności udawania się do sądu. Zawsze trzeba liczyć się z tym, że kwestia dogadania się, jest najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij