Co lepsze: przekształcenie czy założenie nowej spółki?

Nie każda spółka sprawdza się w praktycznym działaniu. Czasem zakładając firmę czy też inną formę prawną działalności wszystko fajnie wygląda na papierze, ale w praktyce okazuje się, że pewne założenia były dobre jedynie w teorii. Oczywiście należy się wtedy zastanowić co dalej, ponieważ jeśli spółka nie jest w stanie wnieść odpowiedniej jakości mechanizmów działania, to zmiany są konieczne.

Mało kto chce zakładać drugą spółkę i bawić się we wszystkie formalności od nowa. W wielu przypadkach lepiej po prostu zmienić formę prowadzenia takiej działalności gospodarczej, ponieważ jest to lepsze rozwiązanie. Dobrym wyborem jest więc przekształcenie takiej spółki w inną formę prawną. Warto zauważyć, że wszystkie uzyskane zezwolenia, koncesje, ulgi czy też obowiązujące kontrakty przechodzą bezpośrednio na spółkę przekształconą, więc tego w żaden sposób nie tracimy.

Małe zmiany

Tylko w wyjątkowych sytuacjach pewne koncesje czy też ulgi wymagają od nas korekty w każdym innym wypadku, przechodzą one w niezmienionej formie. Jest to nic innego jak kontynuowanie działalności z tą małą zmianą, że dokonaliśmy przekształcenia, dzięki któremu zmieniły się priorytety prowadzenia takiej spółki. Kontrakty oraz ważne decyzje administracyjne bardzo często są podstawą prawną, na której opiera się działanie poszczególnej spółki.

Nawet jeśli decydujemy się na duże zmiany w profilu działalności naszej spółki, to mimo wszystko prawo majątkowe nie podlega dodatkowemu opodatkowaniu. Jest to bardzo korzystna sprawa, ponieważ spółka nie jest narażona na dodatkowe problemy majątkowe. Niestety samo przekształcanie spółki wymaga od nas dużej ilości czasu, a jednocześnie pieniędzy, ponieważ bardzo duże nakłady finansowe są wymagane do przeprowadzenia takich gruntownych zmian.

Nowa spółka

Nie każdej spółce taki proces się opłaca dlatego też, jeśli firma lub spółka nie była wcześniej związana ważnymi decyzjami administracyjnymi lub nie posiadała ważnych, wiążących umów z kontrahentami, to najlepiej jest wtedy założyć nową firmę. Wymaga to powtórzenia wszystkich procesów legislacyjnych, ale mimo wszystko jest to spora oszczędność.

Wieloletnie spółki, z uwagi na prowadzone kontrakty oraz bardzo wiążące decyzje administracyjne, nie mogą sobie pozwolić na rozpoczęcie działalności od nowa, dlatego w takich sytuacjach dochodzi do przekształcenia profilu spółki. Warto zwrócić uwagę, że sprawy dotyczące spółki wiążą się przede wszystkim z decyzjami czysto administracyjnymi. Nikt nie może sobie pozwolić na zaczynanie wszystkiego od nowa, dlatego też spółki muszą być zabezpieczone. Nie zawsze przekształcenie spółki musi się dla nas wiązać z tak dużym obciążeniem finansowym, zwłaszcza jeśli przekształcenie to nie wymaga od nas spełnienia nowych formalności.

Fuzja czy przemyślenie działania?

Nowa spółka byłaby w takim przypadku odrębnym podmiotem, który ostatecznie można byłoby połączyć z wcześniejszą spółką, ale nie w każdym rozwiązaniu takie połączenie jest możliwe. Oczywiście warto najpierw zastanowić się na spokojnie, która opcja wydaje się w takim przypadku najlepsza.

Musimy mieć świadomość, że prowadzenie spółki to duża odpowiedzialność i za wszystkie decyzje odpowiadamy prawnie, dlatego też charakter prowadzenia spółki powinien być określony na długo przed jej rozpoczęciem. Warto określić wszystkie kwestie na spokojnie, ponieważ wtedy przekształcenia oraz jakiekolwiek zmiany nie będą potrzebne. Osoba zarządzająca spółką musi być odpowiedzialna za wszystko, podobnie jak wspólnicy, jeśli mają takie same prawa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij