Budowa ogrodzenia – czy wymaga pozwolenia?

Niezastąpionym elementem każdej działki jest jej ogrodzenie, które ma za zadanie wyznaczyć granice posesji ale także zapewnić nam bezpieczeństwo, poprzez prawidłowe zabezpieczenie nieruchomości przed wejściem na jej teren nieupoważnionych osób. Oprócz tego, że ma być ono funkcjonalne powinno być również estetyczne. Współcześnie mamy do wyboru dużą gamę ogrodzeń między innymi ogrodzenia betonowe, ogrodzenia panelowe, kamienne, metalowe czy zwykłe drewniane a także ogrodzenia frontowe i ogrodzenia posesyjne.

Jak wybrać odpowiednie dla nas ogrodzenie?

Przede wszystkim musi ono spełniać nasze oczekiwania i potrzeby – w końcu ogrodzenia są wizytówką każdej posiadłości. Obecnie na rynku istnieje wiele ciekawych rozwiązań – tradycyjnych lub nowoczesnych. Ci, którzy lubią prostotę mogą skusić się na wykonanie drewnianego płotu a inni wybrać bardziej stabilne i solidnie mocowane w ziemi słupy betonowe z panelami. Jednym z często stosowanych rozwiązań jest ogrodzenie betonowe. Może ono być wykonane z paneli prefabrykowanych lub pustaków łupanych. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość oraz odporność na niekorzystne warunki pogodowe. Równie często możemy spotkać ogrodzenie metalowe, kamienne, murowane i drewniane. Najczęściej jednak wybieramy ogrodzenia metalowe. Nie są zbytnio estetyczne ale za to najtańsze.

Ogrodzenia frontowe to stylowe, nowoczesne ale równocześnie bardzo praktyczne zabezpieczenie działki, które może nam służyć przez długie lata. W przypadku ogrodzeń posesyjnych zachwycić nas może ich ciekawy i oryginalny design. Elementy można dowolnie komponować i dzięki temu powstają unikatowe i dopasowane do oczekiwań i potrzeb klienta rozwiązania.

W jaki sposób uregulowana jest kwestia budowy ogrodzenia?

Kwestie budowy ogrodzenia reguluje ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 23 wspomnianej ustawy budowa ogrodzeń nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wyjątkiem od tych zapisów jest sytuacja gdy roboty budowlane są wykonywane przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków. W przypadku budowy ogrodzeń powyżej 2,20 m ustawa nakłada na nas obowiązek zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej zaistniałej sytuacji.

Co powinno zawierać zgłoszenie?

Zgłoszenie o budowie ogrodzenia powyżej 2,20 m powinniśmy zgłosić do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Zgłoszenie powinno zawierać rodzaj, zakres, sposób wykonywania robót a także przewidywany termin ich rozpoczęcia. W zależności od potrzeb należy również dołączyć odpowiednie rysunki, szkice, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane a także pozwolenia, opinie i uzgodnienia jeśli wymagają tego odrębne przepisy.

Czy wystarczy tylko zgłoszenie?

Niestety nie. Do obowiązków inwestora należy także prawidłowe i zgodne z wytycznymi wykonanie ogrodzenia. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wskazuje jak powinno być ono wykonane. Ogrodzenie nie powinno stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt a także nie można na nim umieszczać na wysokości mniejszej niż 1, 8 m ostro zakończonych elementów, drutów, tłuczonego szkła i tym podobnych materiałów. Bramy a także furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz a furtki przy budynkach wielorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej nie mogą utrudniać dostępu osobom niepełnosprawnym. Minimalna szerokość bramy powinna wynosić 2,4 m a furtki 0,9 m.

Które ogrodzenia wymagają uzgodnienia?

Uzgodnienia wymagają ogrodzenia wzdłuż dróg gminnych, powiatowych i krajowych a także ogrodzenia placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych. Jeśli chcemy zbliżyć projektowane ogrodzenie do granicy drogi musimy wystąpić do właściwego zarządcy drogi z przedmiotowym wnioskiem. Dana jednostka po dokonaniu wizji w terenie wydaje decyzje pozwalająca lub odmowną. Pamiętajmy, że w przypadku negatywnej decyzji przysługuje nam odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Co istotne, budowę ogrodzenia należy rozpocząć w terminie dwóch lat od zgłoszenia. W przeciwnym wypadku należny ponownie wystąpić z wnioskiem o uzgodnienie lokalizacji ogrodzenia.

W przypadku budowy ogrodzenia bez wymaganego zgłoszenia pracę mogą zostać wstrzymane i w możemy otrzymać nakaz rozbiórki, ponieważ nasze ogrodzenie zostanie uznane jako samowola budowlana.

Ewa Kaczmarek

Ewa Kaczmarek

Jestem doświadczoną prawniczką specjalizującą się w prawie cywilnym i gospodarczym. Na łamach portalu PortalPrawo.pl dzielę się wiedzą z zakresu podziału majątku po rozwodzie, sporządzania poświadczeń u notariusza oraz odzyskiwania prawa jazdy, dostarczając czytelnikom praktycznych porad i analiz.

Artykuły: 127

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *