Wykorzystanie przez obrońcę informacji detektywistycznych jako dowodu w procesie karnym?

Od kilku lat polskie prawo dopuszcza wykorzystanie w procesie karnym „dowodów prywatnych” przez oskarżonego i jego obrońcę, co automatycznie nasuwa myśl o skorzystaniu z pomocy prywatnego detektywa.

W wielu sytuacjach może okazać się to skutecznym sposobem na udowodnienie swojej niewinności, ale z drugiej strony – niekiedy może wręcz zaszkodzić. Dlatego, zanim zdecydujesz się na taki krok, warto zagłębić się nieco bardziej w temat. Kiedy prywatny detektyw okaże się dobrym rozwiązaniem?

Wykorzystanie przez obrońcę dowodów detektywa jako dowodu w procesie karnym

Nie sposób przecenić rolę detektywa podczas pozyskiwania dowodów potwierdzających niewinność osoby oskarżonej w procesie karnym. Niekiedy to wręcz jedyna możliwość, aby wykazać, że sprawcą zarzucanego czynu była inna osoba, bądź też sam postępek powinien zostać odmiennie zakwalifikowany. Dzieje się tak choćby w przypadku tymczasowego aresztowania oskarżonego – ale nawet będąc na wolności, nie sposób jest skutecznie zbierać dowody w swojej sprawie. Z drugiej strony o prowadzące śledztwo organy ścigania dość sprawnie mogą zebrać materiał dowodowy obciążający oskarżonego. Dlatego skorzystanie z pomocy detektywa i skorzystanie z dowodów detektywistycznych podczas procesu  może, choć nie zawsze musi, okazać się świetnym rozwiązaniem w sprawach karnych. W jakich sytuacjach może on zaszkodzić?

Kiedy wynajęty przez Ciebie detektyw zaszkodzi w procesie?

Pomimo iż polskie prawo zapewnia prywatnym detektywom ochronę tajemnicy zawodowej, to warto wiedzieć, że nie jest ona na takim samym poziomie, jak ta dotycząca adwokatów czy powierników spowiedzi. Niestety ma to swoje dalekosiężne konsekwencje. Będzie on bowiem mógł zostać wezwany przez prokuratora w charakterze świadka – a podczas przesłuchania być wypytany o szczegóły swojego postępowania i towarzyszące im ustalenia. Jako świadek z kolei będzie zobowiązany udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania, co do których będzie dysponował odpowiednią wiedzą.
Mając na uwadze powyższe ograniczenia i obowiązki, można więc stwierdzić, że w sytuacji, kiedy oskarżony rzeczywiście jest winny (i jest tego świadomy), skorzystanie z usług detektywa niekoniecznie może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli w toku postępowania organy ścigania nie wykryły jeszcze innych szczegółów, które mogłyby dodatkowo pogorszyć sytuację podejrzanego.

Czy dowody detektywa pomogą w sprawie?

Nie brakuje jednak sytuacji, w których pomoc prywatnego detektywa okaże się kluczem do poprawy Twojej sytuacji. Dzieje się tak, chociażby we wspomnianym na wstępie przypadku – kiedy jako oskarżony przebywasz w areszcie śledczym i masz naprawdę ograniczone możliwości dowiedzenia swojej niewinności. W takich sytuacjach adwokaci również nie będą w stanie zbytnio pomóc. Pomoc detektywa, nierzadko wykazującego się doświadczeniem ze wcześniejszej pracy w służbach mundurowych, może okazać się niezwykle przydatna, jeśli doszło do naruszeń procedur, nierzetelnego wykonania czynności przez Policję (przeszukania, oględzin, eksperymentu procesowego) lub nie zostały one wykonane pomimo istotnych przesłanek sugerujących taką potrzebę. Tu zeznania detektywa mogą zostać postawione niemal na równi z zeznaniami biegłego i pomóc w uzyskaniu korzystnego rozstrzygnięcia. Wielokrotnie okazywało się bowiem, że przyjrzenie się czynnościom przygotowawczym zmienia bieg całego procesu, wpływając na przyszłość biorących w nim udział osób. Nie dziwi więc, że wielu adwokatów współpracuje oraz zachęca swoich klientów do współpracy z prywatnymi detektywami.

Podsumowując, czy warto korzystać z prywatnego detektywa?

Wszystko oczywiście uzależnione jest od kontekstu. Jeśli jesteś pewien swojej niewinności i potrzebujesz fachowej pomocy, która pozwoli Ci uchronić się przed oskarżeniami, wskazać na inną osobę bądź zmienić kwalifikację czynu, to jak najbardziej z pomocą detektywa możesz liczyć na zadowalające rezultaty i prawdopodobnie na uniknięcie kary pozbawienia wolności bądź grzywny. Jeśli przeczuwasz, że mogło dojść do błędów proceduralnych lub innych naruszeń i uchybień podczas działań organów ściągania, to również doświadczony detektyw (najlepiej z przeszłością w „mundurówce”) może okazać się pomocny. Takiej pomocy może udzielić, chociażby Agencja Detektywistyczna Pozaroszczyk https://www.pozaroszczyk.pl/ której pracownicy mogą wykazać się w tym zakresie doświadczeniem i kompetencjami. Wcześniejsza praca w służbach mundurowych oraz profesjonalne metody prowadzenia zadań operacyjnych dają bardzo duże szanse na znalezienie poszukiwanych dowodów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij