Windykacja B2B – etapy i korzyści windykacji biznesowej

W Twojej firmie piętrzy się stos nieopłaconych przez partnerów faktur? Czas działać – mało prawdopodobne, że nieuczciwi kontrahenci sami postanowią uregulować zaległe zobowiązania. Poznaj etapy windykacji biznesowej i dowiedz się, jak wybrać skuteczną firmę windykacyjną, która pomoże Ci odzyskać pieniądze.

Windykacja miękka – pierwszy etap windykacji

Z czym kojarzy Ci się windykacja faktur? Z wysyłaniem wezwań do zapłaty? Telefonicznym przypominaniem dłużnikowi o braku płatności za otrzymane produkty lub usługi? To słuszne skojarzenia – na tym polega windykacja miękka. Pod tym terminem kryją się wszystkie działania podejmowane w celu odzyskania środków bez angażowania sądu i komornika sądowego. Windykacji miękkiej nie trzeba przeprowadzać samodzielnie – można ją zlecić profesjonalistom. To rozwiązanie jest zresztą rekomendowane.

Windykacja miękka ma szereg zalet – wskazać można:

  • skuteczność – zwłaszcza gdy do sprawy zostaje zaangażowany partner, czyli firma windykacyjna zatrudniająca profesjonalistów;
  • oszczędność – wysłane wezwanie czy telefon do dłużnika generują znacznie niższe koszty niż skierowanie sprawy na drogę sądową;
  • zachowanie dobrych relacji z dłużnikiem – zwłaszcza gdy jest to pierwsze potknięcie kontrahenta, a dotychczasowa współpraca przebiegała bez zastrzeżeń.

Windykacja twarda – drugi etap windykacji

Gdy windykacja miękka nie przynosi oczekiwanych rezultatów, pozostaje wdrożyć etap drugi – windykację twardą. Wyróżnia się ona bardziej zdecydowanym podejściem i podjęciem kroków prawnych. Jeżeli dłużnik nie dotrzymuje ustalonych terminów spłaty należności, gra na zwłokę czy pozbywa się majątku, konieczne jest zwrócenie się do sądu i następnie komornika sądowego. W tej sytuacji zwłoka nie jest wskazana – brak stanowczych działań może spowodować, że należności nigdy nie uda się odzyskać.

Etapy dochodzenia należności w ramach windykacji twardej:

  • wezwanie do zapłaty – o ile nie zostało wysłane w ramach pierwszego etapu windykacji;
  • uzyskanie wyroku sądowego – niestety, z uwagi na liczbę spraw toczących się przed sądami, trzeba uzbroić się w cierpliwość;
  • skierowanie sprawy do kancelarii komorniczej – komornicy sądowi mają szerokie uprawnienia, w tym mogą zająć rachunki bankowe czy zlicytować mienie należące do dłużnika (ruchomości, nieruchomości).

Opisane wyżej etapy windykacji to jeden z kilku podziałów, z jakimi możesz się spotkać. Przykładowo w ramach innego podziału wyróżnia się trzy etapy odzyskiwania należności: postępowanie polubowne, postępowanie sądowe i postępowanie egzekucyjne.

Dlaczego windykację warto zlecić profesjonalistom?

Niezapłacone faktury to zawsze problem – przedsiębiorca nie wie, czy i kiedy odzyska należne mu środki. Co więcej, brak zapłaty za dostarczone produkty czy zrealizowane usługi może spowodować, że wystawca faktury nie będzie mógł opłacić własnych zobowiązań. W konsekwencji dojdzie do zatoru płatniczego, który – jak wynika z wielu raportów – jest jednym z poważniejszych problemów, z jakim muszą mierzyć się przedsiębiorcy.

Co zrobić, gdy z działu księgowości napływają sygnały o niezapłaconych przez kontrahentów fakturach? Rozwiązaniem jest zlecenie windykacji firmie specjalizującej się w windykacji biznesowej. Powodów, dla których warto to zrobić, jest co najmniej kilka.

Windykacja biznesowa prowadzona przez firmę windykacyjną oznacza:

  • szybkie i skuteczne działania – zawodowi windykatorzy mogą skutecznie przekonać dłużnika do zapłaty zaległej faktury;
  • niższe koszty – firma windykacyjna zaczyna od najmniej kosztownych działań (czyli windykacji miękkiej) i wskazuje na konieczność podjęcia bardziej stanowczych kroków dopiero gdy prowadzone czynności nie przynoszą rezultatów;
  • pomoc na każdym etapie – profesjonalna firma windykacyjna zatrudnia radców prawnych i adwokatów specjalizujących się w dochodzeniu należności B2B, co dla przedsiębiorcy jest niezwykle wygodne.

Kompleksowe wsparcie, działania z poszanowaniem praw dłużnika i wreszcie możliwość odzyskania należności bez popsucia dotychczasowych relacji – to główne powody, dla których zamiast prowadzić windykację samodzielnie, działania te warto powierzyć specjalistom. Potrzebujesz wsparcia w odzyskaniu należności z nieopłaconych faktur? W DKOW znamy się na windykacji – zdaj się na nas.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij