Warunkowe umorzenie postępowania

Dzisiaj warunkowe umorzenie postępowania klasyfikuje się do środków związanych z poddaniem sprawy próbie, co kwalifikuje się do szeregu środków probacyjnych. Oprócz tego do tej samej grupy możemy liczyć warunkowe zawieszenie wykonania kary oraz warunkowe przedterminowe zwolnienie.

W niektórych przypadkach sprawa może stanąć w miejscu. Brak świadków, brak dowodów czy też innych zeznań obciążających podejrzanego sprawia, że osobie nie można udowodnić winy, a co za tym idzie, nie sposób takiej osoby sądzić, przez co postępowanie karne, może być warunkowo umorzone.

W takiej sytuacji osoba, której stawiano poważne zarzuty karne w świetle prawa, jest znowu traktowana na równi jak osoba niekarana. Oczywiście przesłanki związane z przepisami mogą być spełnione, ale mimo to sądy nie chcą warunkowo umorzyć postępowania, ponieważ samo stosowanie takiego środka jest fakultatywne, czyli całkowicie uzależnione od uznania sądu.

Czym jest warunkowe umorzenie postępowania?

W praktyce warunkowe umorzenie podstępowania to nic innego jak odstąpienie od skazania danej osoby i od kary za przestępstwo. Należy jednak pamiętać, że osoba w świetle sądu nie jest osobą uznającą się za niewinną popełnieniu przestępstwa. W takich przypadkach przestępstwo oraz wina sprawy są niekwestionowane.

Należy z całą mocą podkreślić, że sprawca ponosi pełną odpowiedzialność za popełniony czyn, ale to sąd w mocy swojego uznania stwierdza, że wobec sprawy, może być zastosowana inna forma zatrzymania, niż osadzenie osoby w zakładzie karnym. W ten sposób prawnie na warunkowe umorzenie postępowania, decyzję może wydać tylko sąd.

Kiedy stosowane są takie przywileje?

Oczywiście warto pamiętać, że warunkowe umorzenie postępowania, występuje dosyć rzadko i to najczęściej, wtedy gdy sprawcy zarzucany jest czyn zagrożony karą nie wyższą niż 5 lat pozbawienia wolności.

W przypadku większej kary tego typu procedura nie może zostać zastosowania. Należy pamiętać, że jest to nieznaczna szkodliwość społeczna, przez co sąd, może zdecydować się na takie rozwiązanie. Oczywiście w myśl art. 66 k.k należy pamiętać, że osoba uwzględniona warunkowym umorzeniem postępowania nie mogła być wcześniej karana za przestępstwo umyślne. Osoby, przy których stosuje się tego typu środki, są sprawdzone i istnieje uzasadnienie, że osoba skazana po zwolnieniu będzie zachowywać się jak normalny człowiek i nie popełni kolejnego przestępstwa. To właśnie sąd decyduje w tej kwestii. Takie formalne uzasadnienie jest ważne, ponieważ w ten sposób to sąd podejmuje ostateczną decyzję w sprawie warunkowego umorzenia postępowania.

Kto występuje o warunkowe umorzenie postępowania

Tego typu wniosek formalny może złożyć nawet osoba oskarżona, ewentualnie może zrobić to obrońca. W nielicznych przypadkach tego typu wnioski mogą być złożone przez prokuratora. Należy pamiętać, że sprawa takiego wniosku formalnego musi być rozpatrzona bezpośrednio na posiedzeniu i to prezes sądu składa daną sprawę, to właśnie wtedy rozważne są wszystkie kwestie łącznie z warunkowym umorzeniem postępowania, choć z reguły, sędziowie nie chcą stosować tego typu decyzji.

Przede wszystkim sąd musi zbadać każdą sprawę z bliska i sprawdzić, czy faktycznie istnieją przesłanki, które dawałyby możliwość orzeczenia warunkowego zwolnienia. Takie przesłanki są podparte między innymi prognozą kryminologiczną, to właśnie na jej podstawie wydaje się ostateczną decyzją o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku przez sąd. Należy więc pamiętać, że sąd może odrzucić taki wniosek w dowolnej chwili.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij