Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Dzisiaj warunkowe umorzenie postępowania klasyfikuje się do środków związanych z poddaniem sprawy próbie, co kwalifikuje się do szeregu środków probacyjnych. Oprócz tego do tej samej grupy możemy liczyć warunkowe zawieszenie wykonania kary oraz warunkowe przedterminowe zwolnienie.
W niektórych przypadkach sprawa może stanąć w miejscu. Brak świadków, brak dowodów czy też innych zeznań obciążających podejrzanego sprawia, że osobie nie można udowodnić winy, a co za tym idzie, nie sposób takiej osoby sądzić, przez co postępowanie karne, może być warunkowo umorzone.
W takiej sytuacji osoba, której stawiano poważne zarzuty karne w świetle prawa, jest znowu traktowana na równi jak osoba niekarana. Oczywiście przesłanki związane z przepisami mogą być spełnione, ale mimo to sądy nie chcą warunkowo umorzyć postępowania, ponieważ samo stosowanie takiego środka jest fakultatywne, czyli całkowicie uzależnione od uznania sądu.
W praktyce warunkowe umorzenie podstępowania to nic innego jak odstąpienie od skazania danej osoby i od kary za przestępstwo. Należy jednak pamiętać, że osoba w świetle sądu nie jest osobą uznającą się za niewinną popełnieniu przestępstwa. W takich przypadkach przestępstwo oraz wina sprawy są niekwestionowane.
Należy z całą mocą podkreślić, że sprawca ponosi pełną odpowiedzialność za popełniony czyn, ale to sąd w mocy swojego uznania stwierdza, że wobec sprawy, może być zastosowana inna forma zatrzymania, niż osadzenie osoby w zakładzie karnym. W ten sposób prawnie na warunkowe umorzenie postępowania, decyzję może wydać tylko sąd.
Oczywiście warto pamiętać, że warunkowe umorzenie postępowania, występuje dosyć rzadko i to najczęściej, wtedy gdy sprawcy zarzucany jest czyn zagrożony karą nie wyższą niż 5 lat pozbawienia wolności.
W przypadku większej kary tego typu procedura nie może zostać zastosowania. Należy pamiętać, że jest to nieznaczna szkodliwość społeczna, przez co sąd, może zdecydować się na takie rozwiązanie. Oczywiście w myśl art. 66 k.k należy pamiętać, że osoba uwzględniona warunkowym umorzeniem postępowania nie mogła być wcześniej karana za przestępstwo umyślne. Osoby, przy których stosuje się tego typu środki, są sprawdzone i istnieje uzasadnienie, że osoba skazana po zwolnieniu będzie zachowywać się jak normalny człowiek i nie popełni kolejnego przestępstwa. To właśnie sąd decyduje w tej kwestii. Takie formalne uzasadnienie jest ważne, ponieważ w ten sposób to sąd podejmuje ostateczną decyzję w sprawie warunkowego umorzenia postępowania.
Tego typu wniosek formalny może złożyć nawet osoba oskarżona, ewentualnie może zrobić to obrońca. W nielicznych przypadkach tego typu wnioski mogą być złożone przez prokuratora. Należy pamiętać, że sprawa takiego wniosku formalnego musi być rozpatrzona bezpośrednio na posiedzeniu i to prezes sądu składa daną sprawę, to właśnie wtedy rozważne są wszystkie kwestie łącznie z warunkowym umorzeniem postępowania, choć z reguły, sędziowie nie chcą stosować tego typu decyzji.
Przede wszystkim sąd musi zbadać każdą sprawę z bliska i sprawdzić, czy faktycznie istnieją przesłanki, które dawałyby możliwość orzeczenia warunkowego zwolnienia. Takie przesłanki są podparte między innymi prognozą kryminologiczną, to właśnie na jej podstawie wydaje się ostateczną decyzją o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku przez sąd. Należy więc pamiętać, że sąd może odrzucić taki wniosek w dowolnej chwili.