Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Testament alograficzny

Dzisiaj wyróżniamy bardzo dużą liczbę różnych testamentów. Spisanie ostatniej woli często wiąże się z tym, komu osoba zmarła pozostawia swój majątek. Wśród tego typu dokumentów wyróżniamy także testamenty alograficzne. Ten rodzaj dokumentu, nazywamy również urzędowym, ponieważ musi być on sporządzony w obecności kogoś, kto zajmuje jakieś stanowisko publiczne. Może to być wójt, radny, prezydent i tak dalej.

Pomimo faktu, że różnice są widoczne, to nadal ta forma jest zaliczana do testamentów zwykłych. Bez takiej uprawnionej osoby, zajmującej wysokie stanowisko publiczne, sporządzenie testamentu jest niemożliwe. Sporządzenie takiego dokumentu wymaga też obecności przynajmniej dwóch świadków, choć równie dobrze może być to większa liczba ludzi. Osoba zwana testatorem składa wiążące oświadczenie, które jest spisywane, a następnie odczytywane przy zgromadzonych ludziach. Jeśli wszystko to, co ustaliliśmy zgadza się, to testator jest zobowiązany podpisać taki dokument.

Potwierdzenie testamentu

Testator takiego testamentu alograficznego musi potwierdzić ustnie cały odczytany dokument albo po prostu potwierdzić również ustnie utratę mocy wiążącej takiego dokumentu. Wszystko działa w dwie strony, ale w przypadku testamentów alograficznych są ograniczenia, ponieważ z tej metody nie mogą korzystać osoby głuche lub nieme.

Nie może też istnieć żadna korelacja ani spokrewnione z testatorem, musi być to osoba niezależna. Świadkowie w ramach testamentu alograficznego również muszą spełniać pewne zasady. Przede wszystkim muszą oni mieć pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych.

Rola świadka

Taka osoba nie może być też karana za krzywoprzysięstwo, ponieważ automatycznie ją to skreśla z możliwości bycia takim świadkiem. Świadek musi umieć czytać, pisać oraz mówić w języku, w którym osoba będąca spadkodawcą spisała taki testament. Świadkowie to osoby neutralne nie mogą one być uwzględnione w takim testamencie, czyli posiadać z tego tytułu jakiekolwiek korzyści, podobnie jak partner świadka, jego krewni oraz inne spowinowacone osoby I i II stopnia włącznie. Jeśli choć jeden z tych punktów nie zostanie spełniony, to testament alograficzny traci swoją ważność.

Podobnie jak każdy dokument urzędowy stanowi bardzo ważny dowód ostatniej woli, a podważenie takiego dokumentu, jest wręcz niemożliwe, jeśli nie zachodzą żadne ze wspomnianych wyżej zastrzeżenia co do wiarygodności świadków. To bardzo ważne, ponieważ jeśli chodź jeden ze świadków spisywania takiego testamentu oświadczył nieprawdę, to wtedy można podważyć bez problemów wiarygodność całego dokumentu. To właśnie dlatego świadkowie są odpowiednio sprawdzani i uchodzą za osoby neutralne w danym sporze.

Wiążąca moc prawna

Tego typu testamenty są raczej rzadkością, ponieważ mało kto decyduje się na właśnie takie rozwiązanie. Mimo wszystko należy pamiętać, że testament sam w sobie nadal zawiera wiążącą moc prawną i jeśli wszystkie zasady zostały spełnione i nikt nie ma co do tego zastrzeżeń, to testament tego typu musi być uznany przez wszystkich, niezależnie od okoliczności.

Osoby będące świadkami rozumieją, że to właśnie na ich ciąży główna odpowiedzialność. Jeśli ktokolwiek ze świadków okaże się mieć interes lub jego rodzina, to cały testament straci moc prawną, ponieważ osoba musi być bezstronna. Jeśli chodzi o testament alograficzny to faktyczni, posiada on bardzo wiele różnych warunków, ale w przypadku ich spełnienia jest to dokument na tyle wiążący, że nikt go nie podważy. Tak więc takie rozwiązania są bardzo dobrym wyjściem z sytuacji.

Ewa Kaczmarek

Ewa Kaczmarek

Jestem doświadczoną prawniczką specjalizującą się w prawie cywilnym i gospodarczym. Na łamach portalu PortalPrawo.pl dzielę się wiedzą z zakresu podziału majątku po rozwodzie, sporządzania poświadczeń u notariusza oraz odzyskiwania prawa jazdy, dostarczając czytelnikom praktycznych porad i analiz.

Artykuły: 127

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *