Tablice urzędowe w szkołach i urzędach - normy wg rozporządzenia

Tablice urzędowe w szkołach i urzędach – normy wg rozporządzenia

Poza osobami pracującymi w placówkach państwowych, zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tablice urzędowe, które spotykamy w urzędach lub szkołach muszą spełniać normy określone w ustawie. Regulacje w sprawie tablic i pieczęci urzędowych znaleźć można w znowelizowanym rozporządzeniu Rady Ministrów z 2004 roku. O czym trzeba pamiętać zamawiając tablicę do urzędu lub szkoły?

Tablice urzędowe i godła emaliowane w placówkach szkolnych

Szkoła jest instytucją publiczną i podlega prawu administracyjnemu. Podobnie jak urząd lub inna państwowa instytucja musi być, zgodnie z prawem, oznaczona tablicą urzędową oraz godłem emaliowanym. Miejscem takiego oznakowania jest front budynku – elementy te powinny być doskonale widoczne. Z racji usytuowania na zewnątrz tablice urzędowe oraz godła powinny być odporne na wilgoć i temperaturę oraz trwałe – by mogły służyć placówce przez wiele lat.

Wymiary tablicy z godłem powinny wynosić 50 cm na 40 cm. Ustawa nie jest natomiast tak precyzyjna dla tablic z napisami (nazwą instytucji). W tym przypadku wielkość tablicy urzędowej zależy od długości napisu oraz wielkości liter. W rozporządzeniu określony jest za to stosunek szerokości tablicy do jej długości, a powinien on wynosić 1:3. Co ciekawe, w rozporządzeniu nie ma mowy o dopuszczalnych krojach czcionek, więc ich wybór należy do zamawiającego. W praktyce firmy specjalizujące się w wykonywaniu emaliowanych tablic urzędowych stosują kroje proste, uniwersalne i czytelne. Warto, zamawiając tablicę, zdać się na doświadczenie wykonawców. Nie trzeba za to zastanawiać się nad wielkością liter – te zgodnie z obowiązującym prawem powinny mieć ok. 5 cm.

Tablice w urzędach

Specyfikacja tablic urzędowych i godeł emaliowanych nie różni się od powyżej opisanych. Zarówno szkoły, jak i urzędy muszą stosować się do tych samych zasad opisanych w ustawie. Wymiary tablic są inne jedynie dla urzędów naczelnych oraz centralnych, do których wlicza się na przykład Najwyższa Izba Kontroli i Sąd Najwyższy. W przypadkach tych instytucji wymiary tablic urzędowych wynoszą 60 cm. na 48 cm.

Jak już zostało napisane, wymiary liter są z góry narzucone. Co jednak w przypadku, kiedy nazwa urzędu jest długa? Ustawodawca dopuszcza w takiej sytuacji stosowanie skrótów oraz zmniejszenie liter w części napisu, który ma mniejsze znaczenie.

W kontekście obowiązujących norm prawnych warto również wiedzieć, że umieszczenie tablicy i godła może być przystosowane do właściwości architektonicznych budynku. Zasadniczo jednak tablice z napisem oraz godła emaliowane powinno umieszczać się bezpośrednio nad wejściem, lub – ewentualnie – z boku wejścia. Jeśli w budynku znajdują się dwa urzędy, nie ma obowiązku zawieszania dwóch tablic z godłem. Wystarczy jedna – nad wejściem.

Normy – podsumowanie

Firmy zajmujące się tworzeniem tablic urzędowych oraz godeł emaliowanych powinny doskonale znać obowiązujące prawo i wytyczne, których mają obowiązek się trzymać. Trzeba jednak pamiętać, że to przede wszystkim dana placówka odpowiada za to, czy tablice, które posiada spełniają normy. Dlatego każdy zamawiający powinien znać podstawowe wymiary określone w rozporządzeniu. Warto zapytać firmę, z którą w tym zakresie współpracujemy, czy przestrzega ustawowych wymiarów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij