Spółka jawna przez Internet

Założenie spółki, niezależnie od jej rodzaju działalności, wymaga od nas sporo różnych decyzji. Ogólne przepisy Kodeksu Spółek Handlowych dopuszczają możliwość założenia działającej spółki jawnej, przy wykorzystaniu do tego celu Internetu. Co więcej, spółki komandytowe również możemy założyć, poprzez wykorzystanie takiego sposobu.

Dla wielu osób są to naprawdę ważne ułatwienia, które przede wszystkim pozwalają na łatwiejsze założenie spółki. Usprawnienie takiego procesu jest bardzo ważne, ponieważ jesteśmy w stanie szybciej uporać się z formalnościami prawnymi. W praktyce założenie spółki jawnej wymaga od nas zawarcia umowy, poprzez wypełnienie formularza umowy w określonym systemie teleinformatycznym. Oczywiście do uzupełnienia takich danych wymagane jest, aby dany użytkownik posiadał konto w takim konkretnym systemie składające się z loginu i hasła.

Potwierdzanie aktywacji

Podczas procesu rejestracji, oprócz wspomnianych rzeczy, musimy też podać imię oraz nazwisko, a także adres naszej skrzynki pocztowej, gdzie zostanie wysłany link potwierdzający aktywację naszego konta. Musimy przejść w dany odnośnik, aby potwierdzić w ten sposób całą rejestrację i uzyskać pełny dostęp do danego konta.

Takie konto może posiadać tylko jeden lub każdy ze wspólników spółki. W przypadku spółki jawnej to wspólnikiem może być uczestnik innej spółki, nie ma co do tego ograniczeń. Należy tylko pamiętać, że trzeba wtedy podać wszystkie dane osoby reprezentującej całą spółkę. Sama umowa zawierana poprzez system telegraficzny składa się z 13 trzynastu punktów, w których zawarte są podstawowe postanowienia. Należy wspomnieć, że wszystkie paragrafy są obowiązkowe i muszą zostać uzupełnione, aby osoba upoważniona mogła przejść do dalszej części umowy.

Wszystkie niezbędne dane

Pamiętajmy o wpisaniu pełnej nazwy spółki oraz uzupełnienia daty zawarcia takiej umowy i danych wszystkich osób uczestniczących w tego typu procesie zakładania spółki. To bardzo ważne, ponieważ są to podstawowe informacje pozwalające na wypełnienie właściwych formalności.

W procesie zakładania należy wybrać siedzibę oraz konkretny przedmiot działalności naszej przyszłej spółki oraz określić jej czas trwania. Jeśli nie ma daty, to spółka jest bezterminowa. Jeśli tworzymy spółkę na czas z góry określony, to taka informacja musi się pojawić w samym dokumencie. Przy umowie należy też ustalić stopień odpowiedzialności za zyski i straty spółki, w przypadku wielu wspólników zaleca się równy podział. Pod koniec formalności należy już tylko wskazać pierwszy rok obrotowy spółki, a potem już dokument można sfinalizować. Dzisiaj elektroniczny podpis w postaci loginu i hasła to jednak za mało, aby uwiarygodnić zawarcie umowy. Dzisiaj przepisy stają się bardziej rygorystyczne i od spółek jawnych wymaga się nie tylko bezpiecznych podpisów elektronicznych, ale i ważnego certyfikatu, który mógłby służyć za potwierdzenie samego podpisu. W tym wypadku musielibyśmy posiadać podpis Szafir, ponieważ taki wymóg jest przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości, tak więc zwykłe profile ePUAP mogą tu nie wystarczyć. Prowadzenie takiej jawnej spółki zawiera szereg różnych udogodnień dla samego użytkownika.

System i jego błędy

Oczywiście musimy być ostrożni, ponieważ elektroniczna forma spółki może być narażona na błędy i nieprawidłowości samego systemu. Dzisiaj jednak z większą dbałością dba się o stabilność systemu po to, aby nie narażać użytkownika na nieprzewidziane usterki techniczne.

Spółka jawna musi być też obowiązkowa zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. W praktyce musimy złożyć wniosek oraz wszystkie potrzebne informacje o samej spółce, jak i wspólnikach. W ten sposób trzeba tylko przygotować całą dokumentację, opłacić złożenie wniosku a całość przesłać do sądu i czekać na rozpatrzenie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij