Samowolka budowlana może być bardzo kosztowna

W niektórych przypadkach działanie na własną rękę, może być uznane za samowolę. Warto podkreślić, że ostatecznie pochopne działanie, może zostać ukarane, zwłaszcza jeśli mówimy o samowoli budowlanej. Chodzi tutaj między innymi o próbę budowania, bez posiada odpowiedniego zezwolenia na budowę.

Można dzisiaj bez problemu ukarać osobę za to, że nie zgłosiła budowy i właśnie dlatego prawo mówi wyraźnie, że każdy obiekt musi posiadać odpowiednie zezwolenia, ponieważ w każdym innym wypadku mówimy o nielegalnej inwestycji budowlanej. Nie ma nawet znaczenia wielkość budowanego obiektu, ponieważ nawet mały obiekt posiadający jakiekolwiek instalacje w sobie, musi być użytkowany wraz ze swoim własnym przeznaczeniem. Pozwolenie na budowę to sprawy czysto administracyjne, które opierają się nie tylko na samym pozwoleniu na postawienie budynku, ale przeprowadzenie różnego rodzaju prac budowlanych.

Prawo jest jednoznaczne

Nie możemy interpretować prawa budowlanego, na własny sposób tak naprawdę to wszystkie przepisy zahaczające o ogólne prawo budowlane są jasne i klarowne, dlatego należy je przestrzegać w ich podstawowej formie.

Bardzo często przy łamaniu tego prawa, osoba musi się liczyć z tym, że narazi się na dużą odpowiedzialność prawną. Sprawy z tego tytułu zwykle są otwierane z urzędu, wystarczy tylko, że ktoś życzliwy na nas doniesie. Niby przepisy nie są typowo regulacyjne, ponieważ nie możemy tu w żadnym wypadku mówić o regulacji bezpośredniej, ale mimo wszystko nawet donos związany z osobą trzecią, może być uznany za wiarygodny.

Rozbiórka

W przypadku nielegalnej budowy osoba naraża się nie tylko na karę finansową. W praktyce postawiony nielegalny obiekt lub budynek należy jak najszybciej zdemontować, ponieważ prawnie nie ma możliwości, aby obiekt mógł dalej istnieć. Oczywiście nakaz rozbiórki to bardzo często ostateczne narzędzie, z którego można skorzystać, ale często się tak zdarza, że w tym wypadku nikt nie waha się użyć takiego rozwiązania. Oczywiście zawsze można się starać o uznanie budowy, ale w wielu przypadkach są to jedynie daremne próby.

Należy pamiętać, że całość wiąże się z przywróceniem stanu faktycznego danego terenu, ponieważ dopiero wtedy wszystko staje się zgodne z prawem. Nie możemy prawa przepisywać na własną korzyść, ponieważ inwestorzy nagminnie łamaliby prawo, wiedząc, że ewentualna wpadka grozi jedynie karą finansową. Nie może być przyzwolenia na budowanie obiektów, bez faktycznego zezwolenia, to po prostu niedopuszczalna sprawa. Inwestor naruszający tak ważne przepisy podlega natychmiastowej karze i nie sposób się od tego odwołać. Jedynym przypadkiem, gdzie na przepisy patrzy się nieco przychylniej, jest sytuacja, gdzie z jakiegoś powodu nie ma prawnej możliwości legalizacji takiej budowy.

Czynności wyjaśniające

Niezależnie od okoliczności, każda sprawa musi być w odpowiedni sposób wyjaśniona. Tutaj wszystko zależy od nas samych, lepiej nie pogarszać swojej sytuacji tylko w normalny sposób wszystko wyjaśnić.

To bardzo ważne, ponieważ dobra wola może zostać uznana przez urząd, za chęć do załatwienia istoty problemu. W ten sposób możemy otrzymać mniejszą karę, a jednocześnie zapamiętać do końca życia, że samowola budowlana, zawsze jest karana z największą surowością. Brak odpowiedniego nadzoru i pozwolenia może być zagrożeniem dla innych osób, dlatego warto uruchomić w tym przypadku wyobraźnię. Nie dajmy się zwariować, zawsze stawiajmy na rozsądne rozwiązania, które pozwolą nam uniknąć problemu z prawem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij