Rola adwokata podczas postępowania rozwodowego

Rozwód przeprowadzany z pomocą adwokata powinien przebiegać sprawniej, ale również mniej stresująco. Rola prawnika jest specyficzna: musi on działać w najlepszym interesie klienta i doradzać w kwestiach formalnych, ale również wykazać się zrozumieniem oraz wrażliwością. Na co możemy liczyć, korzystając z usług adwokata do spraw rozwodowych?

Sprawne załatwianie kwestii formalnych

Sam rozwód jest bardzo stresującym doświadczeniem. Do tego dochodzi szereg procedur, których trzeba dopełnić, jeśli decydujemy się na formalne zakończenie związku. Kto powinien złożyć pozew? Co w nim zawrzeć? Jakie wnioski należy wypełnić? Czy będą potrzebne załączniki? Jak podzielić majątek? To tylko kilka z pytań, na które może odpowiedzieć adwokat do spraw rozwodowych. Wyjaśni on również, jakie prawa i obowiązki posiada każda ze stron oraz zadba o terminowość. Dzięki prawnikowi cały proces może przebiec sprawniej i szybciej.

Towarzyszenie podczas rozprawy

Większość osób w obliczu sądu czuje się mocno onieśmielona i nie jest to nic dziwnego. Nie znamy przepisów, procedur, nie wiemy, o co może pytać sędzia. Małżonkowie decydują się na zatrudnienie adwokata do rozwodu właśnie po to, by ktoś przygotował ich do procesu, wyjaśnił zawiłości i dbał o ich interesy. Podczas spraw rozwodowych, zwłaszcza tych z orzekaniem o winie, często padają bardzo trudne pytania, pojawiają się negatywne emocje. Adwokat do spraw rozwodowych okazuje się w takich sytuacjach bardzo dużym wsparciem.

Pełnomocnictwo w sądzie

Kiedy proces jest bardzo skomplikowany lub małżonkowie nie chcą mieć ze sobą kontaktu, adwokat do rozwodu może stać się także pełnomocnikiem. Wówczas strony, poza pierwszą rozprawą, nie muszą pojawiać się w sądzie. Dla wielu osób jest to ogromne odciążenie w stresującej sytuacji, która może rodzić różne konflikty.

Dbanie o najlepszy interes klienta

Jeśli nie mamy wykształcenia prawniczego, trudno nam będzie ocenić, jakie instrumenty procesowe należy zastosować, aby zadbać o swoje interesy. To rola adwokata do spraw rozwodowych. Prawnik pomoże nam uniknąć niekorzystnej ugody czy warunków finansowych, na które moglibyśmy pochopnie się zgodzić. Zwłaszcza w sytuacji, gdy druga strona korzysta z usług adwokata do rozwodu, wynajęcie prawnika pozwala na zachowanie równowagi sił.

Pomoc w podziale majątku oraz opieki nad dziećmi

Kwestie związane z podziałem majątku, opieki nad dziećmi czy alimentów bywają zarzewiem największych konfliktów między stronami. Rolą adwokata do spraw rozwodowych jest udzielanie fachowych informacji, ale również prowadzenie negocjacji w tym zakresie. Nie zawsze zdajemy sobie bowiem sprawę, jakie prawa nam przysługują i trudno nam je wyegzekwować w rozmowie z byłym partnerem.

Jeśli decydujemy się zatrudnić adwokata do rozwodu, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jego pomoc może być doraźna lub kompleksowa. Jeśli sprawa jest prosta, być może wystarczy tylko wsparcie w napisaniu pozwu czy planu rodzicielskiego. W trudniejszych przypadkach warto pomyśleć o kompleksowej współpracy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij