Porady podatkowe we Wrocławiu
Każdego obywatela w życiu spotykają sytuacje, w których dowiaduje się, że aby dokonując daną czynność prawną, należy zapłacić podatek. Co jakiś czas w życiu spotykamy się z obowiązkiem zapłaty tej obowiązkowej daniny publicznoprawnej, niezależnie czy chodzi o umowę najmu krótkoterminowego, darowiznę ze strony rodziców czy wyjazd za granicę i zmianę rezydencji podatkowej. Kluczowe jest, aby nigdy nie pominąć zapłaty podatku, o czym za każdym razem przypomni fachowy doradca, świadczący usługi na terenie RP, np. porady podatkowe we Wrocławiu.
Co to jest podatek?
To obowiązkowe i jednostronne świadczenie pieniężne, które pobiera państwo lub jednostka samorządu terytorialnego. W sposób bezpośredni może dotyczyć dochodu (podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych), składek na ubezpieczenie społeczne, podatków posiadanego majątku lub spadku, a także od nieruchomości (podatek leśny, rolny). W sposób pośredni podatek jest nakładany na przedmioty, które można nabyć (np. VAT, akcyza).
Kim jest doradca podatkowy?
Doradcą podatkowym nazywa się osobę, która świadczy wyspecjalizowane usługi i pomoc w zakresie podatków, udziela opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych i związaną z tym (w niektórych przypadkach) egzekucją administracyjną. To zawód zaufania publicznego, co oznacza, że legitymowanie się kwalifikacjami określonymi przepisami prawa, potwierdzonymi egzaminem państwowym. To osoba charakteryzująca się specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem w tej specyficznej i trudnej dziedzinie, jaką są podatki. Dodatkowo doradcę podatkowego obowiązuje tajemnica zawodowa, nawet po ustaniu świadczenia usług. Doradca może reprezentować klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi, co oznacza, że jego uprawnienia są dużo szersze niż księgowych. Szczegółowe informacje dotyczące tego zawodu są zawarte w ustawie z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 130).
Jakich porad podatkowych udzielają specjaliści?
Porady podatkowe we Wrocławiu mogą dotyczyć każdego aspekt życia, który jest związany z zapłatą obowiązkowej daniny. To na przykład rozliczenia ulg podatkowych w trakcie rozliczania podatku PIT, doradztwo w sprawie rozliczenia cła, korekta nieprawidłowo rozliczonych wniosków, pomoc przy zgłoszeniu czynnego żalu lub odliczenie kosztów poniesionych w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.