Organizacja imprezy czy to już masówka?

Dzisiaj organizując małą imprezę z kolegami, nie musimy martwić się o formalności, ponieważ nie wpisuje się to w definicję imprezy masowej. W innym przypadku gdy organizujemy coś na większą skalę, wtedy musimy zapoznać się z przepisami prawnymi, ponieważ imprezy masowe rządzą się własnymi prawami. Zapoznając się z artykułem 3 pkt 1 ww. ustawy, możemy jasno stwierdzić, że impreza masowa to duże imprezy rozrywkowe, przeznaczone dla większej ilości ludzi.

Imprezą może być zarówno koncert znanej gwiazdy, jak i międzynarodowe wydarzenie sportowe. Na masowe imprezy można więc uznać galę bokserską czy też inne zawody o randze mistrzowskiej. Oczywiście, jeśli impreza ma charakter masowy, musi być zupełnie inaczej przygotowana i zabezpieczona, ponieważ tak dużo ludzi na obiekcie, może spowodować większe zagrożenie pożaru czy też innych czynników.

Pracy nie brakuje

Wszystko, musi być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, a obiekt powinien spełniać wszystkie przepisy związane z ochroną przeciwpożarową. Jeśli mówimy o imprezie przeprowadzanej na świeżym powietrzu, to impreza na więcej niż 1000 osób, uznawana jest za masową. W przypadku imprezy organizowanej w hali wystarczy jedynie powyżej 500 osób, aby organizator musiał zapewnić nadzwyczajne środki ostrożności, ponieważ uroczystość ma już wtedy charakter masowy.Ponieważ nie wszystkie obiekty spełniają oczekiwania, należy mieć na uwadze, że jeśli budynek nie jest dostosowany do imprez masowych, to nawet mniejsza ludzi na obiekcie, każe organizatorowi dostosować miejsce we właściwy sposób. W przypadku budynków niedostosowanych do imprez masowych wystarczy więcej niż 300 osób, aby organizator musiał zapewnić oglądającym dodatkowe środki bezpieczeństwa. Przepisy w tej kwestii są bardzo jasne, a za złamanie nakazów grożą poważne kary finansowe. Tak więc nie zawsze liczba ludzi decyduje o klasyfikacji zabawy jako impreza masowa, a fizyczne właściwości miejsca, gdzie ma się odbywać całe widowisko.

Zabezpieczenie na wypadek roszczeń

Najwięksi organizatorzy zawsze zabezpieczają się na wypadek jakichkolwiek roszczeń, ponieważ kary finansowe, są w stanie mocno uderzyć w takie wydarzenie. Organizator zawsze przygotowuje regulamin wydarzenia, gdzie zapoznaje potencjalnych uczestników z zasadami, jakie obowiązują podczas oglądania widowiska.Organizator stara się tez wybrać najlepszy obiekt, który spełnia wszystkie normy prawne oraz przepisy higieniczno-sanitarne, jak i normy przeciwpożarowe. To podstawa, tylko w ten sposób, można zagwarantować bezpieczeństwo tak dużemu tłumowi ludzi. Organizator ma również obowiązek powiadomić policję, straż pożarną oraz pogotowie ratunkowe o tym, że organizowana jest impreza masowa z udziałem tysięcy ludzi.

Impreza a bezpieczeństwo

Na miejscu imprezy musi znajdować się ochrona oraz inni pracownicy, pomagający w bezpiecznym dotarciu na wyznaczone miejsce. Na terenie imprezy musi funkcjonować karetka pogotowia ze specjalistycznym zespołem medycznym, są to nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, ale jest to konieczne, przy tak dużym widowisku artystycznym, rozrywkowym czy sportowym.Tylko w taki sposób organizator nie musi martwić się o ewentualne roszczenia związane z odszkodowaniami. Imprezy masowe są trudne w organizacji, dlatego przy zabezpieczeniu tak dużej imprezy masowej, bierze udział wielu ludzi. Ostatecznie należy pamiętać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, dobry organizator umie sobie z wszystkim poradzić i dzięki temu impreza przebiega bez najmniejszych zakłóceń.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij