Notariusz i jego obowiązki wobec klienta
Dzisiaj wiele zawodów tak zwanego zaufania publicznego, musi być piastowane, przy zachowaniu wszystkich norm prawnych, jak i etyki zawodowej. Notariusz to przede wszystkim osoba, która dokonuje określonych czynności prawnych, tak zwanej wysokiej wagi o bardzo istotnym znaczeniu, dla samego klienta. Przede wszystkim notariusz zajmuje się sprawami dziedziczenia, kupna mieszkania u developera czy też formalnościami związanymi z założeniem spółki handlowej.
Do notariusza, należy jeszcze wiele innych obowiązków, dlatego osoby zajmujące się tak ważnymi sprawami, muszą być w pełni przygotowane, do prowadzenia podobnej działalności. Należy wziąć pod uwagę, że notariusz na co dzień spotyka się z trudnymi sprawami, a jego usługi nie należą do najtańszych, dlatego warto wybrać taką kancelarię, która zapewni nam kompleksową i fachową pomoc w każdej sytuacji.
Działanie zgodnie z prawem
Oczywiście notariusz skupia się na swoich obowiązkach, które wynikają z określonego aktu prawnego, przez co zawód ten związany jest między innymi z Kodeksem Etyki Zawodowej Notariusza, która nie może zostać naruszona.Ponieważ mówimy o konkretnej osobie związanej z pracą na rzecz prawa, jego reputacja zawodowa nie może zostać nadszarpnięta, ponieważ notariusz traci wtedy nie tylko renomę, ale i uprawnienia, do prowadzenia tego typu usług.
Jakie obowiązki ma notariusz?
Przede wszystkim notariusz musi zajmować się czynnościami notarialnymi, które nie są niezgodne z literą obowiązującego prawa. Przy tego typu zadaniach osoba prawna posługuje się nie tylko swoją wiedzą, ale i starannością podczas wykonywania poszczególnych zadań. Jeśli dane zlecenie wykracza poza etykę moralną notariusza, ma on obowiązek odmówić udzielenia pomocy. Notariusz niezależnie od okoliczności, zawsze musi trzymać się obowiązującego prawa i przepisów. Nie może on wykraczać, poza własne kompetencje, ponieważ jest to traktowane, jako naruszenie etyki zawodowej.Oczywiście notariusz musi korzystać z najlepszych rozwiązań prawnych, które są najodpowiedniejsze dla interesów klienta. Jeśli pomiędzy notariuszem a klientem występuje konflikt lub sprzeczność interesów, notariusz jako odpowiedzialna osoba, musi wstrzymać się od wykonywania danych czynności, aby nie naruszać etyki zawodowej, jaka go powszechnie obowiązuje. Ponieważ notariusz to przede wszystkim osoba zaufania publicznego, to musi on bezwzględnie dochować tajemnicy zawodowe i nie ujawniać żadnych informacji, które dotyczą klienta jak i prowadzonych czynności. Oczywiście istnieje przepis, gdzie sąd lub inna jednostka administracyjna, może zwolnić notariusza z zachowania tajemnicy zawodowej, jeśli mówimy o czynnościach niezgodnych z prawem.
Odpowiednie podejście do pracy
Profesjonalny notariusz musi zachować bezstronność i niezależność, aby rzetelnie ocenić sytuację klienta. Oczywiście do notariusza należy również pobranie wszystkich opłat, które są wymagane w obowiązującym prawie, ale nie może on pobrać więcej pieniędzy, niż uwzględniają to przepisy. Wszystkie przepisy i obowiązki są również wymagane w stosunku do innych notariuszy. Osoba działająca w tym zawodzie, nie może stosować nieuczciwej konkurencji oraz działać w sprawach, które zostały wcześniej rozpoczęte przez innego notariusza.W tym zawodzie wymaga się od osoby prawnej lojalności zawodowej, bez tego notariusz, nie może prowadzić działań zgodnie z obowiązującym prawem. Trzeba mieć na uwadze, że w tego typu fachu wymaga się prowadzenia rzetelnych czynności notarialnych, tylko w taki sposób rzeczywiście można wiele zyskać.