Molestowanie w pracy

Dzisiaj prawo niczego nie gwarantuje i to nawet w takich sytuacjach, gdzie faktycznie kobieta nie ma lekko, zwłaszcza w pracy ze strony własnego przełożonego. Należy mieć jednak świadomośc, że molestowanie w pracy dotyczy nie tylko samych pań, ale panowie również znajdują się w tej mniejszości. Oczywiście jawne molestowanie, jest pogwałceniem podstawowego prawa pracownika, jak i przestępstwem.

Jeśli chodzi o zakłady pracy, to muszą one przede wszystkim zapewniać konkretną stronę związaną z bezpieczeństwem. Niestety nie zawsze pracodawca wywiązuje się z tego obowiązku. Na pewno tego typu sytuacje, powinny być obowiązkowo rozwiązywane na szkoleniach BHP, ponieważ mimo faktu, że wiemy co jest złe, to kobiety i nie tylko one, nadal stykają się z tym w swoim życiu codziennym.

To zawsze coś złego

Należy podkreślić fakt, że ogólne molestowanie płciowe, zawsze jest czymś niepożądanym, co można po prostu zaliczyć do jawnej patologii i dyskryminacji plciowej, gdzie pracodawca wyraża dziwne seksualne treśći lub też stosuje cielesne formy szykanowania pracownika lub pracowniczki. Molestowanie seksualne jest karalne, ale bardzo rzadko ofiara takiego molestowania, udaje się z tym do sądu, ponieważ wiele osób obawia się utraty swojego stanowiska pracy i bardzo często, zgadzają się oni nawet na takie akty poniżenia, aby tylko pracować.Na pewno nie należy milczeć w takich sytuacjach, tylko pracownik musi od razu zgłosić tego typu fakt napaści seksualnej w miejscu pracy.

To nie ulega wątpliwości, że bardzo często trzeba to jeszcze udowodnić, ponieważ same słowa, mogą okazać się niewystarczające. To właśnie przez ten fakt ludzie bardzo często decydują się na milczenie, przez co sprawiają, że taki pracodawca, czuje się po prostu bezkarny. W wielu przypadkach brak konsekwencji prawnych czy karnych sprawia, żę pracodawca zaczyna posuwać się coraz dalej, widząc, że ofiara zwyczajnie nie reaguje.

Nie wolno dawać przyzwolenia

Art. 94 polskiego kodeksu pracy jedynie ogólnie wskazuje obowiązek pracodawcy przeciwdziałania dyskryminacji w miejscu pracy (pkt 2b), nie precyzując, dokładnie w jaki sposób ma to zostać realizowane. W wielu przypadkach to jednak ma duże znaczenie, zwłaszcza, że przecież osoba doświadczająca seksualnego poniżenia w pracy, może starać się o odszkodowanie, za tego typu praktyki, a pracodawca przy udowodnieniu winy jest zmuszony do zapłaty takich pieniędzy.Oczywiście pracodawcy za tego typu działania, może grozić również więzienie, ponieważ molestowanie w pracy, może przyjmować różne formy. Kobiety nie powinny więc milczeć, tylko po prostu ukarać sprawców takiego zachowania.

Pracownik jest dzisiaj chroniony

Oczywiście należy również podkreślić fakt, że pracownicy to dzisiaj grupa szczególnie uprzywilejowanych ludzi, która mimo wszystko może liczyć na bezpieczeństwo w pracy.Jest wiele organów, które wspomniane bezpieczeństwo mają zapewnić i pracownik musi się do nich zgłosić w przypadku, gdy prawo pracownicze jest bezwzględnie łamane. Oczywiście pracodawca musi mieć świadomość, że jego czyny nie pozostaną bezkarne i prędzej czy póżniej, zapłaci on za swoje niewłaściwe zachowania przed sądem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij