Kryzys energetyczny uderza w sektor prywatny. Jak firmy radzą sobie z wysokimi cenami prądu?

Ostatnie lata to czas wyjątkowo trudny dla firm działających w Polsce oraz Europie. Klęsk, jakie spadły na firmy, jest wiele: od koronawirusowych lockdownów po zerwane łańcuchy dostaw, wskutek toczącego się konfliktu między Rosją oraz Ukrainą. Jednym z efektów ubocznych takiego stanu rzeczy jest znaczący wzrost cen energii dla odbiorców biznesowych.

Rosnące koszty energii – klęska czy sposób na pobudzenie kreatywności?

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że tak drastyczny wzrost cen energii, jaki obserwujemy od dwóch-trzech lat, jest dla firm sporym utrudnieniem. Wyższe wydatki ograniczają możliwości rozwojowe przedsiębiorców, a w niektórych przypadkach może przełożyć się to nawet na upadek prowadzonej działalności.

Z drugiej jednak strony nieprzypadkowo z nazwą tej grupy społecznej (tzn. przedsiębiorców) związany jest przymiotnik „przedsiębiorczy”. Rozumie się przez to osobę podejmującą z własnej inicjatywy takie działania, które pozwolą na osiągnięcie sukcesu.

Przedsiębiorcy postanowili nie czekać biernie na to, aż rosnące ceny energii znacząco zmniejszą opłacalność prowadzenia biznesu. Zaczęli oni podejmować takie działania jak na przykład:

  • dostosowanie taryfy opłat do specyfiki pracy w danej firmie,
  • zapewnienie pracownikom dostępu do światła dziennego światła,
  • optymalizacja starej klimatyzacji,
  • zmiana dostawcy energii elektrycznej.

Dostosowanie taryfy opłat do specyfiki pracy w danej firmie

Poszczególni dystrybutorzy energii elektrycznej różnicują ceny w oparciu np. godziny, w których odbiorcy wykorzystują energię elektryczną. Przykładowo, stosuje się często zasady, w myśl których taryfa za zużycie energii w godzinach nocnych jest znacznie bardziej opłacalna. Przedsiębiorca powinien przemyśleć tę kwestię oraz przeanalizować godziny pracy. Kto wie, być może w Twoim przypadku przyniesie to znaczne oszczędności na działalności operacyjnej?

Zapewnienie pracownikom dostępu do światła dziennego

Skutecznym sposobem na optymalizację kosztów zużycia energii elektrycznej jest zwiększenie dostępności w pełni odnawialnego źródła energii, jakim są promienie słoneczne. Przykładowo, aby osiągnąć ten cel, biurka powinno się stawiać możliwie jak najbliżej okien.

Właściwe oświetlenie

Warto zauważyć, że im więcej opierania się na świetle słonecznym, tym bardziej będzie spadać udział energii dostarczanej przez operatora; do pracy w biurze wykorzystuje się wówczas mniej lampek biurowych itp. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia oszczędności, ale także zdrowia.

Ponieważ w wielu przypadkach urządzenia te emitują tzw. zimne światło (zimna temperatura barwowa światła). Wprawdzie może ono pobudzać koncentrację (jest to szczególnie ważne w przypadku pracowników umysłowych), ale także powodować bóle głowy lub nasilać już istniejące dolegliwości. Ponadto, zimne światło utrudnia relaks oraz zasypianie.

Optymalizacja starej klimatyzacji

Kolejnym ważnym działaniem, o którym powinni pamiętać przedsiębiorcy, jest prawidłowe wykorzystanie systemów klimatyzacyjnych, rekuperacji i wentylacji. Korekta ustawień może dotyczyć na przykład poziomu temperatury chłodzenia. Jeśli temperatura została ustalona na zbyt niskim poziomie, przełoży się to zbyt wysokie zużycie energii, a tym samym wysokie koszty eksploatacji.

A może wybór konkretnego dostawcy?

Kolejnym ciekawym sposobem na optymalizację kosztów zużycia energii elektrycznej jest wybór odpowiedniego dostawcy energii. W obecnych czasach niezwykle istotne jest oszczędzanie, dlatego warto wybrać taki podmiot, który oferuje najlepsze warunki. Nie jesteśmy – jako przedsiębiorcy – w stanie w pełni uniknąć rosnących rachunków i faktur. Z drugiej strony takie rozwiązania jak np. zmiana dostawcy prądu, może pomóc w redukcji kosztów.

Obecnie dostępnych jest wiele sposobów na zmniejszenie rachunków za zużycie energii elektrycznej. To bardzo ważne, jeśli zwrócimy uwagę na aktualne ceny prądu dla gospodarstw domowych. Choć wprowadzono liczne pakiety pomocowe dla polskich firm, nie zmienia to faktu, że wydatki na zużycie energii elektrycznej wciąż stanowią ważny koszt podczas codziennej działalności operacyjnej przedsiębiorstw.

Z drugiej strony wciąż jeszcze istnieją sposoby na przynajmniej częściową redukcję rachunków za zużycie prądu. Należą do nich takie drobne działania jak np. zapewnienie pracownikom dostępu do światła dziennego, ale też bardziej strategiczne decyzje, w tym np. zmiana dostawcy energii elektrycznej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij