Jakie porady prawne możemy uzyskać w kancelarii radcowskiej

Jakie porady prawne możemy uzyskać w kancelarii radcowskiej

Czy tego chcemy, czy nie, czasem jesteśmy zmuszeni skorzystać z pomocy prawnej. Taka sytuacja może być jedynie formalnością, ale niekiedy zdarza się, że problem jest na tyle zawiły, że konieczne jest wsparcie doświadczonego specjalisty. Wiele osób nie wie wtedy, gdzie skierować swoje kroki i trudno się temu dziwić – dla większości ludzi korzystanie z pomocy prawnika to raczej sytuacja wyjątkowa i nie zdarza się zbyt często. Warto wiedzieć, że kancelaria radcowska to miejsce, w którym możemy otrzymać wtedy profesjonalne wsparcie.

Kto może zostać radcą prawnym?

Aby udzielać porad prawnych jako radca prawny, należy m.in. ukończył magisterskie studia prawnicze, posiadać pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych. Konieczne jest też ukończenie aplikacji radcowskiej, która trwa trzy lata. Zakończona jest pisemnym egzaminem państwowym, na którym sprawdzana jest znajomość zagadnień związanych z prawem karnym, gospodarczym, administracyjnym i cywilnym. Oprócz tego ma egzaminie poruszane są też kwestie związane stricte z pracą, obowiązkami radcy prawnego oraz etyką zawodu. Jeśli egzamin przebiegł pozytywnie, radca składa ślubowanie i od tej pory może np. wykonywać tę profesję w kancelarii prawnej.

Adwokat a radca prawny

Osoby niezwiązane zawodowo z prawem mogą mieć problem w określeniu różnic między adwokatem a radcą prawnym. Ta niewiedza po części wynika z faktu, że radca prawny to stosunkowo młoda profesja, która powstała w latach 60. Na początku taki specjalista udzielał porad prawnych przedsiębiorcom państwowym. Z czasem uprawnienia radców się zwiększyły; mogą m.in. występować w sprawach rozwodowych. Chociaż specjaliści z kancelarii radcowskiej mają dość szerokie kompetencje i uprawnienia, nadal nie mogą bronić swoich klientów w sprawach karnoskarbowych lub karnych. Do tego upoważniony jest adwokat. Oprócz tego adwokat  może on również udzielać porad prawnych, występować przed urzędami, sporządzać opinie prawne oraz projekty aktów prawnych.

W jakich sytuacjach warto udać się po pomoc do kancelarii radców prawnych?

Zanim skupimy się na kompetencjach radcy prawnego, warto wspomnieć o jeszcze jednej istotnej różnicy między tymi profesjami – tylko radcowie mogą być zatrudnieni w ramach umowy o pracę i być może właśnie stąd przekonanie, że usługi kierowane są jedynie do przedsiębiorców. W rzeczywistości jednak radca prawny często wspiera też osoby indywidualne, również w sądzie. Taki specjalista pomaga w zagadnieniach związanych z np.:

  • prawem ubezpieczeń społecznych
  • prawem pracy
  • prawem cywilnym
  • prawem rodzinnym

Co to oznacza w praktyce? O ile nie potrzebujemy obrońcy w sprawach karnych, możemy zwrócić się po pomoc do kancelarii radców prawnych, np. do Kancelarii Mariusz Borcuch. Dotyczy to m.in. spraw związanych z alimentami, opieką nad dziećmi, podziałem majątku, odzyskiwaniem należności, sprawa spadkowych, spraw związanych z własnością lokali i w wielu innych sytuacjach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij