Jak wybrać kancelarię prawną z doświadczeniem w sprawach rodzinnych?

Jak wybrać kancelarię prawną z doświadczeniem w sprawach rodzinnych?

Sprawy rodzinne to szczególna kategoria spraw. Tu łączą się ze sobą skomplikowane relacje, intensywne emocje i prawo. Oznacza to dla Ciebie mnóstwo stresu, ale i jeszcze większą konieczność wybrania odpowiedniego specjalisty. W końcu nierzetelna pomoc prawna może mieć wpływ na całą Twoją przyszłość. To od działania adwokata będzie zależeć np. czy utrzymasz władzę rodzicielską, czy sąd orzeknie rozwód na korzystnych warunkach i czy zdołasz pozbawić opieki nad dzieckiem rodzica, którego zachowanie zagraża dobru małoletniego. Jak w takim razie wybrać kancelarię prawną od spraw rodzinnych? 

Sięgaj po usługi specjalisty

Każdy prawnik zna przepisy, płynnie posługuje się prawniczym żargonem i napisał w swoim życiu wiele pism. Ale czy to oznacza, że każdy jest specjalistą w sprawach rodzinnych? Zdecydowanie nie!

Prawo to bardzo obszerna dziedzina i właśnie dlatego żaden prawnik nie może być ekspertem od wszystkiego. A im więcej spraw przeprowadzi w konkretnej dziedzinie, tym lepiej będzie znać orzecznictwo, tym większe będzie mieć doświadczenie, tym lepiej będzie wiedzieć, jak zachować się w danym przypadku na sali sądowej i tym lepszą zyska intuicję, a to też czynnik mający znaczenie. 

Właśnie dlatego wybierz prawnika, który w prawie rodzinnym się specjalizuje, a co za tym idzie – przeprowadził już wiele spraw tego rodzaju. Możesz nawet zapytać go o konkretne liczby, jeśli nie znajdziesz ich na stronie – ile lat ma doświadczenia w zawodzie i ile spraw rodzinnych z jego udziałem zakończyło się sukcesem. 

kancelaria prawna

Sprawdź, czy podejście prawnika Ci odpowiada

Sprawy rodzinne są bardzo trudne emocjonalnie. Mieszanka wzajemnych relacji i zawiłości prawnych jest niestety mieszanką wybuchową. Dodajmy do tego jeszcze stres związany ze świadomością, że decyzja sądu będzie mieć wpływ na całą przyszłość rodziny.

Właśnie dlatego prawnik specjalizujący się w sprawach rodzinnych musi wykazywać zrozumienie, empatię i musi dawać Ci poczucie, że naprawdę angażuje się w Twoją sprawę. Bez tego możesz mieć wrażenie, że jesteś tylko kolejnym numerem w katalogu klientów i że wszystko to, co właśnie się odbywa i ma dla Ciebie ogromne znaczenie, dla prawnika nie jest istotne. 

Z tego powodu zdolności interpersonalne i podejście do klienta stanowią ważne kryterium. A jak sprawdzić, czy pod tym kątem prawnik też spełnia Twoje oczekiwania? Możliwości jest kilka: 

  • Poczytaj opinie – jeśli dana osoba okazuje empatię i zaangażowanie, poprzedni klienci zapewne to zauważą. Tak samo jak podzielą się przykrymi doświadczeniami, jeśli okaże się, że adwokat podchodzi do sprawy mechanicznie i bez zrozumienia; 
  • Przejrzyj stronę internetową kancelarii – sprawdź sposób komunikacji na stronie, zajrzyj do zakładki „o kancelarii” i do opisów poszczególnych członków zespołu. Zobacz, czy to, co mówią, wzbudza Twoje zaufanie, czy taki sposób komunikacji Ci odpowiada;
  • Umów się na spotkanie, napisz maila lub zadzwoń – i przekonaj się na własnej skórze, czy dana osoba jest odpowiednim wyborem dla Ciebie. 

Zwróć uwagę na wielkość kancelarii

Duża kancelaria niekoniecznie będzie kancelarią najskuteczniejszą. Znaczenie ma nie rozbudowany zespół prawników, a realne wyniki. Poza tym w przypadku wielkich kancelarii możesz mieć obawy, czy Twoją sprawą od początku do końca na pewno zajmie się ta sama osoba. I czy będzie się angażować, czy będzie zaznajomiona z każdym etapem i czy dzięki temu będziesz czuć się bezpiecznie. 

Z drugiej strony to, że dana kancelaria jest niewielka, też automatycznie Ci tego nie gwarantuje. Koniecznie więc dowiedz się, jakie podejście przyjmują prawnicy w konkretnym miejscu, nim podejmiesz współpracę. Czy przydzielą Ci jedną osobę, która będzie prowadzić sprawę od początku do końca i będzie dokładnie wiedzieć, z jakiego powodu do niej dzwonisz i jakie informacje chcesz uzyskać? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to prawdopodobnie taka kancelaria spełni kolejne z Twoich oczekiwań: zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa. 

Jak widzisz, wybór kancelarii prawnej od prawa rodzinnego, nie jest wcale taki prosty. Znaczenie ma tu znacznie więcej kryteriów niż tylko doświadczenie i specjalizacja. Warto jednak poświęcić trochę czasu na dokładny wybór prawnika. Jeśli to zrobisz, zwiększysz szanse, że sprawa zakończy się po Twojej myśl i bez zbędnego stresu.  

Artykuł powstał we współpracy z adwokatką Aldoną Sikorską z adwokacisikorscy.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij