Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Jak uzyskać rozwód?

Rozwód, to najogólniej mówiąc, rozwiązanie związku małżeńskiego. Jest to jeden z trzech powodów, obok śmierci jednego z małżonków i unieważnienia małżeństwa, kiedy następuje jego całkowite zakończenie. Do rozwodu dochodzi, gry między małżonkami nastąpił trwały rozkład pożycia małżeńskiego, bez możliwości jego naprawy. Jak uzyskać rozwód i kto może go udzielić? Na te pytania odpowiadają specjaliści z zakresu prawa rodzinnego z Kancelarii Jarosiński, Kuliński i Partnerzy

Artykuł „Jak uzyskać rozwód?” powstał we współpracy z Kancelarią Adwokatów i Radców Prawnych Jarosiński, Kuliński i Partnerzy – https://kancelariajk.opole.pl/

Rozwód, to najogólniej mówiąc, rozwiązanie związku małżeńskiego. Jest to jeden z trzech powodów, obok śmierci jednego z małżonków i unieważnienia małżeństwa, kiedy następuje jego całkowite zakończenie. Do rozwodu dochodzi, gry między małżonkami nastąpił trwały rozkład pożycia małżeńskiego, bez możliwości jego naprawy. Jak uzyskać rozwód i kto może go udzielić? Na te pytania odpowiadają specjaliści z zakresu prawa rodzinnego z Kancelarii Jarosiński, Kuliński i Partnerzy.

Kto może udzielić rozwodu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, obecnie rozwodu może udzielić jedynie sąd. Nie ma możliwości uzyskania rozwodu inną drogą, aniżeli sądową. Nawet w przypadku, gdy obydwoje z małżonków zawarli między sobą umowę – taki rozwój nie byłby znaczący w świetle prawa. Należy jednak zaznaczyć, że sąd nie rozstrzyga rozwodu z własnej inicjatywy. Do rozpoczęcia sprawy rozwodowej niezbędne jest, aby jedna ze stron wystąpiła ze stosownym pozwem o rozwód. Co ważne – wniosek o rozwód może zostać wniesiony wyłącznie przez jednego z małżonków.

Jak wziąć rozwód?

Jak wspomnieliśmy, aby rozpocząć proces rozwodowy jeden z małżonków musi wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem. W dalszej kolejności sąd zapoznaje się z wniesionym pozwem i rozpoczyna się cała sprawa rozwodowa. Podczas jej trwania sąd określa czy wystąpiły podstawy do udzielania rozwodu. Może okazać się również, że sąd nie orzeknie rozwodu, pomimo rzekomej chęci jednego z małżonków. Do takiej sytuacji może dojść w kilku przypadkach.

Kiedy sąd może odmówić rozwodu?

Sąd może odrzucić pozew o rozwód, gdy stwierdzi, że między małżonkami nie nastąpił całkowity rozkład pożycia. Podstawę do tego może stanowić także sytuacja, gdy poprzez rozwód mogłoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci małżonków. Dodatkowo rozwód może zostać odrzucony, kiedy jego uznanie nie byłoby zgodne z zasadami współżycia społecznego oraz w momencie, gdy wniosek o rozwód został wniesiony wyłącznie z ramienia osoby, która jest winna rozpadowi małżeństwa (o ile zgody na rozwód nie udzielił drugi z małżonków lub odmowa nie byłaby w zgodzie z zasadami współżycia społecznego).

Kiedy następuje rozkład pożycia małżeńskiego?

Wszystkie informacje, które zostały przedstawione powyżej wynikają bezpośrednio z przepisów prawa. Niemniej, w przepisach nie została zawarta bezpośrednia definicja, która wyjaśniała wprost pojęcie „rozkład pożycia małżeńskiego” oraz sytuacji, kiedy to następuje. Jest to możliwe wyłącznie w oparciu o orzecznictwa sądów, poglądy naukowe czy dodatkowe informacje, które dostępne są na stronie naszej Kancelarii.

e-PR.pl

e-PR.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *