Jak udowodnić błędy medyczne i otrzymać odszkodowanie?
Błędy medyczne to nieumyślne działania osoby wykonującej zawód medyczny, które doprowadziły do szkody na zdrowiu pacjenta. Do przykrych konsekwencji może dojść także przez zaniedbanie lub zaniechanie. Błędu medycznego, oprócz pielęgniarki, może dopuścić się m.in. pielęgniarka, położna, farmaceuta, czy diagnosta laboratoryjny.
Błąd medyczny – na czym polega?
W celu stwierdzenia, czy dana osoba popełniła błąd medycznym, należy ustalić jej winę. Podczas sprawdzania, czy lekarz bądź członek personelu medycznego dopuścił się zawinionego działania lub zaniechania, sąd ustala, jakie były przyczyny wystąpienia sytuacji szkodliwej dla pacjenta. Lekarze i inne osoby wykonujące zawody medyczne są zobligowane do dochowania należytej staranności przy wykonywania swoich obowiązków.
Z punktu widzenia prawnego oznacza to, że w chwili zabiegu, bądź innej czynności, która miała ratować życie lub zdrowie pacjenta, medyk dysponował lub mógł dysponować danymi oraz aktualną wiedzą i nauką oraz stosował się do wymogów powszechnie przyjętej praktyki lekarskiej. Jeśli wymienione warunki zostały spełnione, a dodatkowo lekarz podjął decyzję, motywując ją korzyścią pacjenta, nie można stwierdzić winy. Jednoznaczne określenie winy jest jedyną podstawą do skutecznego dochodzenia odszkodowania. Nienależyta staranność to także brak uważności podczas zabiegu lub wykonywanie procedury medycznej podczas lekarza innej specjalizacji.
W następnym punkcie sąd ustala, czy poza winą istnieje związek przyczynowy między szkodą a zdarzeniem, czyli błędem medycznym.
Jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny?
Pierwszym krokiem, który należy uczynić, przygotowując się do sprawy jest zebranie całej dokumentacji (w tym medycznej), czyli:
- kopie dokumentów ze szpitala/ośrodka,
- wyniki badań oraz zalecenia lekarskie,
- rachunki (faktury) za dodatkowe leczenie prywatne/dodatkowe badania,
- rachunki za koszt dojazdów do lekarza,
- dokumentację dotyczącą rehabilitacji,
- dowód na utracone zarobki.
Dowodami będą także wszelkie inne dokumenty, które dotyczą nakładów finansowych spowodowanych pogorszeniem zdrowia, jaki nastąpił na skutek błędu medycznego. Na tym etapie, najlepszym krokiem jest zwrócenie się do kancelarii prawnej. Adwokat Wrocław, który specjalizuje się w dochodzeniu odszkodowań, dokona analizy zebranej dokumentacji i udzieli odpowiedzi, czy w przypadku konkretnej sytuacji, w danych okolicznościach doszło do wystąpienia błędu medycznego. Adwokat dodatkowo ustali, przeciwko komu powinno zostać prowadzone postępowanie. Jeśli Twoją opieką medyczną zajmował się kilkuosobowy personel medyczny, samodzielne ustalenie osoby winnej uszczerbku na zdrowiu, będzie bardzo trudne.
W sprawie o błąd medyczny pacjent może pozwać:
- szpitali,
- konkretnego lekarza,
- ubezpieczyciela lekarza,
- ubezpieczyciela szpitala.
Jakie odszkodowanie można uzyskać za błąd medyczny?
Sprawa o odszkodowanie za błąd medyczny .może finalnie doprowadzić do uzyskania przez pacjenta różnego rodzaju świadczeń. W zależności od rodzaju szkody oraz konsekwencji błędu medycznego wyróżnia się odszkodowania w postaci:
- jednorazowego zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
- odszkodowania za koszty leczenia i inne następstwa uszczerbku na zdrowiu,
- renty okresowej,
- renty z tytułu utraty zdolności do pracy.