Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

Dla wielu osób ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest jedynym ratunkiem w momencie, gdy mają długi niemożliwe do spłacenia. Żeby jednak to zrobić, w pierwszej kolejności konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku do sądu. Jak go przygotować i jakie informacje muszą być w nim zawarte?

Czym jest upadłość konsumencka?

Coraz większa liczba osób decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, dlatego najpierw warto zastanowić się, czym w ogóle jest. Jej podstawową rolą jest przede wszystkim redukcja albo umorzenie zobowiązań finansowych dla osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej. Innymi słowy, za cenę ogłoszenia bankructwa, dłużnik ma możliwość rozpoczęcia nowego rozdziału życia już bez obciążeń finansowych. Upadłość konsumencka rozpoczyna się od złożenia wniosku, w czym może pomóc Ci adwokat, przy okazji wyjaśniając wszystkie zawiłości prawne związane z formalnościami. Przygotowany dokument składa się w sądzie rejonowym i tak zaczyna się bieg postępowania. W piśmie takim muszą być jednak uwzględnione ważne informacje.

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

Aby postępowanie sądowe mogło się rozpocząć, konieczne jest złożenie wniosku, który powinien być uzupełniony wszystkimi najważniejszymi informacjami o dłużniku i aktualnych niespłaconych zobowiązaniach. Należy uwzględnić tu takie informacje jak: dane osobowe dłużnika, czyli imię, nazwisko i numer PESEL, informacje na temat miejsca posiadania majątku. Ważne będą tu okoliczności uzasadniające złożenie wniosku, czyli wyjaśnienie, w jaki sposób doszło do sytuacji, w której nie jest cię stać na spłatę zadłużeń i dlaczego w ogóle konieczne było ich zaciąganie.

Wykazuje się także właściwy dla miejsca zamieszkania Urząd Skarbowy oraz informacje o tym, czy w przeciągu ostatnich 10 lat nie były dokonywane inne czynności prawne, uznane za dokonane z pokrzywdzeniem wierzycieli. Ważna jest też informacja o tym, czy dłużnik w ciągu ostatnich 10 lat nie prowadził działalności gospodarczej i czy w tym czasie nie przeprowadzono już postępowania o upadłość konsumencką.

Z racji tego, nie ma oficjalnego urzędowego formularza, wnioskodawca sam musi go stworzyć.

Jakie dokumenty będą potrzebne do wniosku o upadłość konsumencką?

Oprócz wniosku, w którym zawarte będą wszystkie najważniejsze informacje, należy do niego dołączyć także dokumenty związane z posiadanym majątkiem i jego wartością. Wykaz powinien zawierać wszystkie składniki majątku i jego miejsce, a także informacje o tym, czy są one objęte wspólnotą małżeńską, czy są osobistym majątkiem dłużnika. Należy także wypisać listę wszystkich swoich wierzycieli, z podaniem ich adresów, a także kwot i terminów spłaty, wykaz wierzytelności spornych, spis zabezpieczeń ustanowionych na majątku oraz wykaz tytułów egzekucyjnych. Nie można też zapomnieć o dodaniu oświadczenia potwierdzającego prawdziwość informacji.

Gdzie i jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Wniosek należy złożyć do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania wydziału gospodarczego sądu rejonowego. Można to zrobić na dwa sposoby – udając się bezpośrednio na miejsce i oddają wniosek w biurze podawczym albo wysłać go pocztą. Konieczne będzie także uiszczenie opłaty sądowej w wysokości 30 zł.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij