Jak adwokat od spraw spadkowych może pomóc?

Sprawy spadkowe nie należą do łatwych. Pomocny może być adwokat, który przeprowadzi przez wszystkie procedury i formalności.

Prawo spadkowe – co dzieje się po śmierci spadkodawcy?

Sprawy spadkowe różnią się stopniem skomplikowania. Po śmierci spadkodawcy, spadkobierca lub spadkobierca muszą przyjąć lub odrzucić spadek – dokonuje się tego przed sądem lub u notariusza, jednakże w przypadku gdy sprawa spadkowa jest zawiła, adwokat od spraw spadkowych może pomóc. Może on też reprezentować spadkobiercę w kancelarii wtedy, gdy dojdzie do sprawy przed sądem i konieczności takiego podziału majątku. Sprawy komplikują się jeśli odnajduje się testament, o którym rodzina nie wiedziała lub też pojawiają się nieznani dotąd spadkobiercy (na przykład nieślubne dzieci).

Spadkodawca – czy warto, aby udał się do kancelarii?

Kancelaria adwokacka może być pomocną w sprawach spadkowych zarówno dla spadkobierców jak i dla samego spadkodawcy. Ustawodawca zachęca do tego, aby o swoje sprawy spadkowe zadbać i ułożyć je testamentem. Sytuacja wydaje się prosta jeśli spadkodawca ma na przykład wyłącznie jednego spadkobiercę, może się jednak skomplikować zawsze wtedy gdy do spadku powołanych może być więcej osób lub gdy spadkobiercy pozostają w konflikcie. Spadkobranie ustawowe często wtedy kończy się trwającym nawet wiele lat postępowaniem sądowym. Dlatego też dobrą praktyką jest przygotowanie testamentu – adwokat od spraw spadkowych może zadbać o to, aby dokument był ważny i aby nia dało się go podważyć. Prawo spadkowe przewiduje bowiem pewne konkrety odnośnie powołania spadkodawców czy wydziedziczania ich. Poszukując konkretnego prawnika, można zacząć od wyszukania hasła „kancelaria adwokacka w Katowicach” w wyszukiwarce i sprawdzenia zakresu spraw, jakimi zajmuje się dany prawnik.

Kiedy spadkobierca powinien udać się do kancelarii?

Do kancelarii adwokackiej często udają się osoby, które stały się spadkobiercami i mają problem w związku ze spadkiem. Istotną kwestią może być na przykład zadłużenie spadkobiercy i obawa przed koniecznością rozliczania się z długów. Z drugiej strony, często jest tak, że spadkodawca nie pozostawił testamentu, ustalić więc należy krąg spadkodawców, a rodzina nie utrzymuje bliskich kontaktów. Wreszcie, niestety dość często zdarza się, że kancelaria adwokacja musi przejąć reprezentowanie spadkobiercy w sądzie, ponieważ skłócona rodzina walczy o majątek. Zdarza się, że spadkodawca powołuje też do spadku kogoś spoza kręgu ustawowych spadkobierców i rodzina próbuje podważyć testament. Biorąc pod uwagę jak emocjonalne są to sprawy, reprezentowanie samego siebie w sądzie może być niezwykle skomplikowane. Dlatego też przydaje się pomoc profesjonalisty, który na chłodno potrafi doradzić w postępowaniu, a przede wszystkim – występować przed sądem bez emocjonalnego obciążenia. Dobrze jest wiedzieć, że sprawy spadkowe mogą ciągnąć się latami i być przygotowanym na tę ewentualność. Szczególnie, jeśli wycena majątku jest na tyle trudna, że wymaga zaangażowania biegłego lub jeśli zachodzi trudność ze zlokalizowaniem wszystkich spadkobierców.

Więcej informacji na temat spraw spadkowych znaleźć można pod linkiem https://pirozek.pl. Kancelaria adwokacka w Katowicach świadczy usługi między innymi z zakresu spraw spadkowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij