Hulajnogi elektryczne a przepisy Prawa o  ruchu drogowym – pytania i odpowiedzi

Hulajnogi elektryczne a przepisy Prawa o  ruchu drogowym – pytania i odpowiedzi

Definicja

Hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Z jaką maksymalną prędkością można kierować hulajnogą elektryczną?

Maksymalna dopuszczalna prędkość hulajnogi elektrycznej to 20 km/h, jednak nie dotyczy to drogi dla pieszych (zob. niżej).

Definicja hulajnogi elektrycznej

  • Hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Z jaką maksymalną prędkością można kierować hulajnogą elektryczną?

Maksymalna dopuszczalna prędkość hulajnogi elektrycznej to 20 km/h, jednak nie dotyczy to drogi dla pieszych (zob. niżej).

Jakie są obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną?

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:

  1. jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić
  2. korzystając z drogi dla pieszych i rowerów – zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

Ponadto, korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Kierujący hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

SPRAWDŹ:  Pacjent i prawo do informacji

Kierującemu hulajnogą elektryczną lub motorowerem zabrania się:

  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach
  • czepiania się pojazdów
  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
  • jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z:
  • pasa ruchu dla rowerów,
  • przejazdu dla rowerów,
  • jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Za naruszenia przepisów dotyczących ruchu drogowego grożą kary, najczęściej wymierzane w formie mandatu.

Czy można „zaparkować” hulajnogę elektryczną na chodniku?

Dopuszcza się postój hulajnogi elektrycznej na drodze dla pieszych w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi drogi dla pieszych najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, przy zachowaniu następujących warunków – szerokość chodnika jest nie mniejsza niż 1,5 m i nie utrudni ruchu pieszych.

Czy osoba kierująca hulajnogą elektryczną jest traktowana jako „pieszy”?

Osoba poruszająca się hulajnogą elektryczną w świetle przepisów będzie traktowana jako pieszy wyłącznie, jeśli prowadzi, ciągnie lub pcha hulajnogę, a nie kieruje hulajnogą. Ma to duże znaczenie w sytuacji zbliżania się np. do przejścia dla pieszych.

Jakie są obowiązki kierującego pojazdem względem kierujących hulajnogą elektryczną?

Kierujący pojazdem:

  1. w razie wyprzedzania m.in. hulajnogi elektrycznej powinien zachować odstęp nie może być mniejszy niż 1 m
  2. zbliżając się do przejazdu dla rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu hulajnogą elektryczną znajdującemu się na przejeździe
  3. przejeżdżając przez drogę dla pieszych i rowerów lub drogę dla rowerów, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa kierującemu hulajnogą elektryczną
  4. kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany
SPRAWDŹ:  Usługi Prawnika: Doradztwo w Sprawach Spadkowych i Dziedziczenie Majątku

Czy strażnik miejski może skontrolować osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi?

Tak, poza funkcjonariuszami Policji strażnicy miejscy mają prawo kontroli kierujących hulajnogą, a w ramach kontroli mają m.in. prawo do zatrzymania kierującego, sprawdzenia dokumentów, ustalenia tożsamości kierującego, wydawania poleceń co do sposobu zachowania i nałożenia mandatu.

Tekst powstał we współpracy z: Adwokat Opole – Kancelaria Prawna Sachanbiński & Sachanbińska.

Mateusz Kamiński

Mateusz Kamiński

Jestem redaktorem naczelnym portalu PortalPrawo.pl i prawnikiem specjalizującym się w prawie cywilnym i finansowym. Na łamach portalu dzielę się wiedzą z zakresu kredytów hipotecznych, planów wychowawczych oraz procedur likwidacji szkód, dostarczając czytelnikom praktycznych porad i analiz.

Artykuły: 46

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *