Czy pomoc w pisaniu prac jest legalna?
Wielu studentów decyduje się na zlecenie swojej pracy dyplomowej profesjonalnej firmie. W takich przypadkach warto zadać sobie pytanie o to, czy pomoc w pisaniu prac jest legalna? Okazuje się, że nie firmy działają całkowicie legalnie i zgodnie z przepisami.
Czy pomoc w stworzeniu pracy dyplomowej jest legalna?
Obecnie wiele firm zajmuje się pomocą w pisaniu prac licencjackich, inżynierskich, magisterskich i innych opracowań. Osoby, korzystające z tego typu usług, zwykle martwią się o to, czy jest to legalne i nie wiąże się z dodatkowymi problemami. Zgodnie z polskim prawem możliwe jest stworzenie pracy, czy też innego tekstu, działając w ramach umowy o dzieło, z przeniesieniem praw autorskich. W takim przypadku osoba pisząca po prostu otrzymuje pieniądze za stworzoną treść i przekazuje prawa autorskie do tekstu. Umowa o dzieło zawierana jest między firmą zlecającą opracowanie pracy a redaktorem, osobą piszącą pracę. Opracowanie może mieć zresztą tylko i wyłącznie charakter informacyjny, a to oznacza, że student może samodzielnie przerobić pracę lub tylko wzorować się na tekście. Dla autora pracy oraz firmy nie jest ważne, co klient zrobi później z pracą. Oznacza to, że może ją wykorzystać, ale nie musi. Każde wypracowanie, praca dyplomowa, tekst autorski, to dzieło, a każde dzieło można swobodnie sprzedać. W praktyce więc pomoc w pisaniu prac jest jak najbardziej legalna, o ile oczywiście firma jest zarejestrowana i zatrudnia redaktorów w ramach umowy o dzieło. W tym miejscu warto zaznaczyć, że pewne konsekwencje prawne grożą osobom, które kupują prace. Przedstawienie, napisanej przez kogoś, pracy dyplomowej jako własnej może oznaczać oszustwo i wiązać się z karą. Można to jednak udowodnić w znikomej liczbie przypadków, ponieważ kupujący wcale nie musi wykorzystywać pracy jako własnej, tylko może z niej korzystać jak z każdego innego opracowania naukowego.
Pomoc w pisaniu prac – najważniejsze zasady
Pomoc w pisaniu prac magisterskich opiera się na ścisłej współpracy między klientem a redaktorem i firmą. Najważniejszym etapem jest omówienie tematyki i konspektu pracy, a także wymagań ze strony promotora oraz uczelni. Następnie klient wpłaca część środków, w formie zaliczki, a redaktor przygotowuje pracę. Dopiero po przesłaniu opracowania i akceptacji, środki są zwalniane, a redaktor otrzymuje wynagrodzenie. Pomoc w pisaniu prac licencjackich i magisterskich jest więc legalna, ponieważ opiera się na stworzeniu dzieła, czyli tekstu, za odpowiednie wynagrodzenie. Praca takiego redaktora przypomina więc częściowo zadania copywritera lub dziennikarza, chociaż tematyka tekstów jest inna. Nie ma zakazu pisania opracowań naukowych i tekstów tego typu. Autor jest więc osobą całkowicie chronioną. Z kolei osoba kupująca opracowanie nie musi wykorzystywać go jako takiego, tylko po prostu zdecydować się na zakup w celach informacyjnych. W takim przypadku również klient jest chroniony przed konsekwencjami prawnymi.