Co komornik musi nam zostawić?

Egzekucja komornicza, zawsze jest sporym problemem dla osoby mającej poważne długi. Niestety zobowiązania trzeba spłacać, a jeśli nie mamy takiej możliwości, to musimy się liczyć z tym, że prędzej czy później komornik w końcu zapuka do naszych drzwi.

W takiej trudnej sytuacji należy jednak zachować spokój, ponieważ ostatecznie komornik przeprowadzający egzekucję komorniczą ma prawo zając nam pieniądze znajdujące się na koncie, nieruchomości czy nawet samochód. Należy pamiętać, że pomimo wszystko nie może nam on wziąć wszystkiego, dlatego warto dobrze zapoznać się z samą procedurą egzekucji komorniczej, aby być przygotowanym na taką ewentualność.

Liczy się tryb egzekucji

Niewiele osób wie, że wszystkie czynności związane z egzekucją komorniczą, są starannie zaplanowane, dzięki czemu możemy się domyślić, że pierwsze co zrobi komornik, to sprawdzi nasze konto bankowe. Oczywiście jest to bardzo potężne narzędzie nacisku, gdyż tracimy automatycznie możliwość kontroli nad własnymi środkami. Komornik zwyczajnie czyści nam konto, przez to w ciągu jednej chwili może się okazać, że utraciliśmy jakże ważną w życiu płynność finansową. Na pewno nie jest to pocieszająca wiadomość, zwłaszcza jeśli nie wiemy jak mamy teraz rozwiązać ten problem.

Oczywiście każda osoba zaznajomiona choć trochę z prawem komorniczym, wie, że nawet komornik nie może, przejąc wszystkie środki, ponieważ niektóre fundusze nie podlegają w żaden sposób egzekucji komorniczej. Jeśli mielibyśmy podawać najnowsze przykłady, to idealnym wzorem są pieniądze pochodzące z dodatku rodzinnego 500 plus. One nie mogą w żaden sposób, zostać pochwycone przez komornika, gdyż są zabezpieczone, co mówi konkretny przepis prawny.

Regulacje ułatwiają życie

Dzięki takiej odpowiedniej regulacji matki, mają pewność, że nie pozostaną bez pieniędzy do życia. Podobna sytuacja ma się z pieniędzmi, które są ulokowane na rachunku oszczędnościowym czy też lokacie terminowej.

Tutaj umowy wewnętrzne z bankiem wiążą ręce komornikowi i nie jest on w stanie zająć tych pieniędzy, zwłaszcza jeśli kwota wynosi trzykrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Inna sprawa ma się w procesach alimentacyjnych. W tym przypadku pieniądze nie podlegają zabezpieczeniu i komornik może dokonać pełnej egzekucji, ściągając wszystkie pieniądze z konta. Jak więc sami widzimy, zdolność egzekucji komorniczej jest różna w zależności od zaistniałego przypadku.

Każdy przypadek jest inny

Należy pamiętać, że nie zawsze dłużnikiem jest osoba fizyczna, W niektórych przypadkach osoba zarządzająca firmą, również może stać się dłużnikiem i wtedy komornik zajmuje rachunek bankowy firmy, ale z zastrzeżeniem, że sąd umożliwia przelanie pieniędzy, które będą świadczeniem pracowniczym, za wykonaną pracę w danym miesiącu. Zazwyczaj tego typu pozwolenia są wydawane na około trzy miesiące i jest to tradycyjna kwota wynagrodzenia, jaką wcześniej pracownik uzyskiwał co miesiąc, za swoją pracę. Osoba zarządzająca firmą może w ten sposób mieć nie lada kłopoty, zwłaszcza jeśli poprzez zajmowane mienie, działalność gospodarcza staje się nierentowna. Pracodawcy, czyli prezesi mający długi, bardzo często zamykają interes, ponieważ stają się niewypłacalni.

Egzekucja komornicza w wielu przypadkach okazuje się trafionym rozwiązaniem, dlatego dłużnicy starają się robić wszystko, aby regularnie płacić swoje zobowiązania finansowe. Dla wielu osób jest to poważna przestroga, ponieważ kłopoty finansowe, mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego musimy być na to przygotowani.

1 comment

  1. KBZ 5 grudnia, 2017 at 10:11 Odpowiedz

    W prawdzie nie miałem jeszcze sytuacji z komornikiem ale wiem, że nie są one łatwe. Warto znać swoje prawa w tym temacie oraz umieć poradzic sobie w tej sytuacji. Moim zdaniem praca komornika nie jest łatwa i wymaga wielu poświęceń. Warto unikac sytuacji, które doprowadzają do czynności komorniczych aby niepotrzebnie nie przyspażać sobie kłopotów i problemów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij