Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Kryptowaluty w Polsce wciąż są nowością, zarówno dla części przedsiębiorców, jak i organów podatkowych oraz innych organów państwowych. Stopniowo kwestie związane z obrotem kryptowalutami są regulowane, choć przepisy nadal pozostawiają dużą przestrzeń do ich interpretacji. O czym powinni pamiętać przedsiębiorcy, a także i osoby fizyczne, które zarabiają na kryptowalutach.
Od 2019 roku w polskim prawie nastąpiły największe zmiany, dotyczące obrotu kryptowalutami. Prawdziwą rewolucją jest uznanie przychodów uzyskanych z handlu kryptowalutami za przychody z kapitałów pieniężnych – podobnie jak traktowane są przychody z akcji czy obligacji. Całkowicie zmieniło to sposób rozliczania podatku z kryptowalut – od 2019 roku przychody rozlicza się w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-38. W przypadku zaistnienia obowiązku podatkowego obowiązuje podatek w wysokości 19%, nie ma jednak obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Przychody z handlu kryptowalutami nie są opodatkowane podatkiem VAT, a przychodów i kosztów nie wpisuje się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Sprzedaż kryptowalut należy uwzględniać w rejestrach VAT jako sprzedaż zwolnioną od podatku VAT, a w deklaracji VAT-7/VAT-7K, a także JPK_VAT należy wykazać sprzedaż kryptowalut w pozycji odnoszącej się do sprzedaży zwolnionej z podatku VAT. Jednocześnie przedsiębiorcy zwolnieni są z obowiązku wykazywania transakcji kupna kryptowaluty w deklaracji VAT oraz JPK_VAT.
Na koniec 2018 roku wielu przedsiębiorców, którzy w ramach działalności gospodarczej skupiali się wyłącznie na handlu kryptowalutami, miało wątpliwości, czy nadal mogą taką działalność prowadzić. Część z nich postanowiło w tym czasie rozwinąć działalność o inne branże, by prowadzić firmę w oparciu o inne PKD. Ostatecznie firma, która zajmuje się handlem kryptowalutami klasyfikowana jest pod numerem PKD 64.19.Z – pozostałe pośrednictwo pieniężne.
Część przedsiębiorców zdecydowała się także na zmianę systemu podatkowego na bardziej przyjazny. Przeprowadzając się np. do Niemiec, zarówno prowadzenie działalności gospodarczej opartej na handlu kryptowalutami, jak i rozliczanie podatków jest łatwiejsze. Należy jednak pamiętać, że aby obowiązek podatkowy obywatela Polski powstał na terenie innego kraju, nie wystarczy zmienić adresu zamieszkania – należy wykazać przed fiskusem zmianę „centrum interesów gospodarczych i życiowych”. Oznacza to, że aby móc swobodnie rozliczać się z podatku przed urzędem skarbowym w innym państwie, należy faktycznie w nim mieszkać oraz prowadzić życie zawodowe i osobiste.
W związku z dyrektywą unijną o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w Polsce wprowadzono przepisy, nakazujące wszystkim osobom i firmom, które zajmują się handlem kryptowalutami lub pośredniczeniem w takiej działalności, rejestrację w rejestrze działalności w zakresie kryptowalut. Przepisy obowiązują od 31 października 2021 roku, a więc od kilku miesięcy. Informują one nie tylko o obowiązku rejestracji i karze w przypadku niedopełnienia tego obowiązku, która wynosi 100 tysięcy złotych. Dowiadujemy się z nich również o konieczności odbycia kursów lub szkoleń o kryptowalutach – nie są jednak sprecyzowane szczegóły, dotyczące takich kursów. Dopuszczalne jest również przedstawienie dokumentu, poświadczającego co najmniej roczne doświadczenie w handlu lub pośrednictwie w handlu kryptowalutami. Jednak i w tym przypadku nie sprecyzowano kto i komu mógłby wystawić taki dokument.
Należy pamiętać, że obowiązek wpisu do rejestru działalności w zakresie kryptowalut obowiązuje każdą osobę fizyczną i prawną, a także spółki, które bezpośrednio handlują kryptowalutami lub w jakikolwiek sposób pośredniczą w obrocie kryptowalut. Dobrą wiadomością dla polskich przedsiębiorców oraz osób prywatnych jest fakt, że dyrektywa unijna zostawiała wybór krajowym ustawodawcom w kwestii uregulowania sposobu znalezienie sią w takim rejestrze – polski ustawodawca nałożył obowiązek wpisu, w niektórych krajach istnieje obowiązek uzyskania zgody na prowadzenie działalności gospodarczej zajmującej się handlem kryptowalutami.
Jeśli zastanawiasz się, czy nie zacząć zarabiać na życie, handlując kryptowalutami lub szukasz dodatkowego zarobku, ale obawiasz się, czy poradzisz sobie z kwestiami formalnymi, w tym z rozliczaniem podatków, koniecznie poznaj funkcjonalności platformy Cryptiony! Dzięki przejrzystym statystykom oraz gotowym raportom podatkowym zaoszczędzisz dużo czasu i pieniędzy, a wszystkie transakcje będziesz mieć pod kontrolą z dowolnego urządzenia w każdej chwili. Zapewniamy dostęp do największych giełd, a także możliwość skonfigurowania kokpitu użytkownika z giełdą spoza listy. Wszystko w jednym miejscu, przejrzyste i z pomocnym suportem – zapraszamy!