Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Handel kryptowalutami a działalność gospodarcza – o czym muszą pamiętać polscy przedsiębiorcy?

Kryptowaluty w Polsce wciąż są nowością, zarówno dla części przedsiębiorców, jak i organów podatkowych oraz innych organów państwowych. Stopniowo kwestie związane z obrotem kryptowalutami są regulowane, choć przepisy nadal pozostawiają dużą przestrzeń do ich interpretacji. O czym powinni pamiętać przedsiębiorcy, a także i osoby fizyczne, które zarabiają na kryptowalutach.

Przychody z handlu kryptowalutami jak przychody z kapitałów pieniężnych

Od 2019 roku w polskim prawie nastąpiły największe zmiany, dotyczące obrotu kryptowalutami. Prawdziwą rewolucją jest uznanie przychodów uzyskanych z handlu kryptowalutami za przychody z kapitałów pieniężnych – podobnie jak traktowane są przychody z akcji czy obligacji. Całkowicie zmieniło to sposób rozliczania podatku z kryptowalut – od 2019 roku przychody rozlicza się w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-38. W przypadku zaistnienia obowiązku podatkowego obowiązuje podatek w wysokości 19%, nie ma jednak obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Przychody z handlu kryptowalutami nie są opodatkowane podatkiem VAT, a przychodów i kosztów nie wpisuje się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Sprzedaż kryptowalut należy uwzględniać w rejestrach VAT jako sprzedaż zwolnioną od podatku VAT, a w deklaracji VAT-7/VAT-7K, a także JPK_VAT należy wykazać sprzedaż kryptowalut w pozycji odnoszącej się do sprzedaży zwolnionej z podatku VAT. Jednocześnie przedsiębiorcy zwolnieni są z obowiązku wykazywania transakcji kupna kryptowaluty w deklaracji VAT oraz JPK_VAT.

Na koniec 2018 roku wielu przedsiębiorców, którzy w ramach działalności gospodarczej skupiali się wyłącznie na handlu kryptowalutami, miało wątpliwości, czy nadal mogą taką działalność prowadzić. Część z nich postanowiło w tym czasie rozwinąć działalność o inne branże, by prowadzić firmę w oparciu o inne PKD. Ostatecznie firma, która zajmuje się handlem kryptowalutami klasyfikowana jest pod numerem PKD 64.19.Z – pozostałe pośrednictwo pieniężne.

Część przedsiębiorców zdecydowała się także na zmianę systemu podatkowego na bardziej przyjazny. Przeprowadzając się np. do Niemiec, zarówno prowadzenie działalności gospodarczej opartej na handlu kryptowalutami, jak i rozliczanie podatków jest łatwiejsze. Należy jednak pamiętać, że aby obowiązek podatkowy obywatela Polski powstał na terenie innego kraju, nie wystarczy zmienić adresu zamieszkania – należy wykazać przed fiskusem zmianę „centrum interesów gospodarczych i życiowych”. Oznacza to, że aby móc swobodnie rozliczać się z podatku przed urzędem skarbowym w innym państwie, należy faktycznie w nim mieszkać oraz prowadzić życie zawodowe i osobiste.

Handel kryptowalutami a rejestr działalności w zakresie kryptowalut

W związku z dyrektywą unijną o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w Polsce wprowadzono przepisy, nakazujące wszystkim osobom i firmom, które zajmują się handlem kryptowalutami lub pośredniczeniem w takiej działalności, rejestrację w rejestrze działalności w zakresie kryptowalut. Przepisy obowiązują od 31 października 2021 roku, a więc od kilku miesięcy. Informują one nie tylko o obowiązku rejestracji i karze w przypadku niedopełnienia tego obowiązku, która wynosi 100 tysięcy złotych. Dowiadujemy się z nich również o konieczności odbycia kursów lub szkoleń o kryptowalutach – nie są jednak sprecyzowane szczegóły, dotyczące takich kursów. Dopuszczalne jest również przedstawienie dokumentu, poświadczającego co najmniej roczne doświadczenie w handlu lub pośrednictwie w handlu kryptowalutami. Jednak i w tym przypadku nie sprecyzowano kto i komu mógłby wystawić taki dokument.

Należy pamiętać, że obowiązek wpisu do rejestru działalności w zakresie kryptowalut obowiązuje każdą osobę fizyczną i prawną, a także spółki, które bezpośrednio handlują kryptowalutami lub w jakikolwiek sposób pośredniczą w obrocie kryptowalut. Dobrą wiadomością dla polskich przedsiębiorców oraz osób prywatnych jest fakt, że dyrektywa unijna zostawiała wybór krajowym ustawodawcom w kwestii uregulowania sposobu znalezienie sią w takim rejestrze – polski ustawodawca nałożył obowiązek wpisu, w niektórych krajach istnieje obowiązek uzyskania zgody na prowadzenie działalności gospodarczej zajmującej się handlem kryptowalutami.

Handel kryptowalutami a wygodne rozliczanie podatku dzięki platformie Cryptiony

Jeśli zastanawiasz się, czy nie zacząć zarabiać na życie, handlując kryptowalutami lub szukasz dodatkowego zarobku, ale obawiasz się, czy poradzisz sobie z kwestiami formalnymi, w tym z rozliczaniem podatków, koniecznie poznaj funkcjonalności platformy Cryptiony! Dzięki przejrzystym statystykom oraz gotowym raportom podatkowym zaoszczędzisz dużo czasu i pieniędzy, a wszystkie transakcje będziesz mieć pod kontrolą z dowolnego urządzenia w każdej chwili. Zapewniamy dostęp do największych giełd, a także możliwość skonfigurowania kokpitu użytkownika z giełdą spoza listy. Wszystko w jednym miejscu, przejrzyste i z pomocnym suportem – zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *