Gdy nastąpi rozpad życia małżeńskiego, rozwód nie zawsze jest dobrym pomysłem. Warto trzymać swoje emocje na wodzy i o to samo poprosić swego małżonka – nawet najgłębsze problemy da się naprawić bez niszczenia małżeństwa.
Można to zrobić między innymi decydując się na separację. Rozwód i separacja mają wiele cech wspólnych i kilka istotnych różnic. Separacja bywa określana jako “odwracalny rozwód” bądź “ograniczony rozwód”, z paru znaczących powodów. Pomoc prawna w Białymstoku jest łatwo dostępna, dzięki czemu można prosto zasięgnąć porady adwokata w sprawie dalszego postępowania z problemami małżeńskimi i podjąć decyzję. Najważniejsze różnice między rozwodem i separacją są jednak proste do wskazania nawet bez pomocy eksperta.
Przesłanki i prawo do zawarcia nowego małżeństwa
Separację jest znacznie łatwiej uzyskać w sądzie niż rozwód, co może potwierdzić każdy adwokat w Białymstoku. Jest to możliwe także dla małżonka, który jest wyłącznie winny rozpadowi małżeństwa, co nie ma miejsca w przypadku rozwodu. Podstawą do separacji może być wyłącznie to, iż rozkład pożycia jest zupełny. Gdy mamy do czynienia z wnoszeniem o rozwód, dodatkowo trzeba udowodnić, iż rozpad ten jest trwały i nie ma szans na poprawę sytuacji. Jeśli sędzia przychyli się do wniosku o separację, małżonkowie mają wyłącznie prawo do rozwodu lub “wznowienia” swego małżeństwa, natomiast nie do zawarcia nowego związku małżeńskiego.
Okres płacenia alimentów oraz obowiązek pomocy
Prawo rodzinne mówi jasno, iż strona nieopiekująca się dzieckiem na co dzień alimenty musi płacić do czasu zejścia się małżonków lub rozwodu, po którym obowiązek alimentacyjny jest określany na nowo. Po rozwodzie jednak w niektórych przypadkach obowiązek płacenia alimentów jest wstępnie do pięciu lat. Małżonkowie stale mają obowiązek wzajemnej pomocy, jeśli wymagają tego “względy słuszności”. Nie są one jednak ściśle określone w praktyce prawnej i trudno dochodzić sądownie takiej pomocy od partnera.
Większa szybkość postępowania oraz niższe koszty od rozwodu
Separację można uzyskać już nawet po jednej rozprawie sądowej. Opłata, którą należy uiścić w związku z tym wynosi wyłącznie 100 PLN. W przypadku rozwodu opłata ta jest sześciokrotnie większa, a wynika to z faktu, iż rozwód może trwać znacznie dłużej i nie kończyć się na jednej rozprawie. Jest to szczególnie często występująca sytuacja, gdy dochodzi do orzekania o winie rozkładu małżeństwa.
Podział majątku po rozwodzie i separacji – czy następuje tak samo?
Jeśli małżonkowie nie podpisali żadnej umowy majątkowej, mogą domagać się podziału majątku podobnie jak w wypadku rozwodu. Ponieważ wniosek o rozdział majątku może zostać pozostawiony bez rozpoznania, warto wcześniej ustalić z małżonkiem sposobu w jaki podział ma się odbyć. Sąd nie rozpoznaje wniosku zazwyczaj w sytuacji, gdy jeden z małżonków sprzeciwia się zaproponowanemu sposobowi albo kwestionuje wartość całkowitą lub części majątku. Wiąże się to z przedłużaniem postępowania, które sądy mają obowiązek skracać do wymaganego minimum.
Kwestia powrotu do poprzedniego nazwiska po orzeczeniu separacji
Jak wiadomo, po rozwodzie można wrócić do swojego nazwiska rodowego. Powrót do poprzedniego nazwiska polega na złożeniu oświadczenia kierownikowi urzędu stanu cywilnego. Musi to nastąpić w przeciągu trzech miesięcy od orzeczenia rozwodu. Niestety w przypadku separacji nie ma takiej możliwości i nawet wsparcie najlepszego adwokata w Białymstoku tego nie zmieni, ponieważ prawo rodzinne nie dopuszcza żadnych odstępstw od tej reguły.
Obowiązek wierności małżeńskiej a separacja
Separacja nie znosi obowiązku wierności małżeńskiej, podobnie jak wzajemnej pomocy. Wiąże się to z faktem, iż rozwód i separacja mają z goła inną funkcję w małżeństwie. Rozwód ma na celu je zakończyć i ostatecznie rozwiązać zepsute pożycie między małżonkami, separacja natomiast jest środkiem mającym za zadanie w pierwszej kolejności uratować małżeństwo, a następnie doprowadzić małżonków do porozumienia. Po separacji należy zatem pozostać wiernym, nawet jeśli zamierzamy doprowadzić do rozwodu z partnerem. Może on bowiem wykorzystać dowody zdrady i dochodzić orzeczenia o winie.