Odszkodowania komunikacyjne dla rodzin ofiar wypadków drogowych. Jak się o nie starać?
Niestety w Polsce wciąż rośnie liczba wypadków śmiertelnych na drogach. Niewątpliwie jest to duży problem. Warto wiedzieć, że z tego tytułu bliskim ofiar przysługuje zadośćuczynienie. Można udać się do adwokata, który pomoże w sporządzeniu pozwu do sądu o zadośćuczynienie.
Kto może ubiegać się o odszkodowania powypadkowe?
Śmierć bliskiej osoby to trauma dla całej rodziny, dlatego odszkodowanie ma być formą zadośćuczynienia, którego celem jest rekompensata w formie pieniężnej za poniesione straty. O odszkodowanie mogą ubiegać się najbliżsi. Dotyczy to oczywiście małżonka, rodziców, dzieci czy też rodzeństwa. Z kolei również dalsza rodzina może starać się o rekompensatę za straty emocjonalne, ale mamy już wtedy do czynienia z zadośćuczynieniem. Celem odszkodowania jest zapewnienie takiego samego poziomu bytu, jaki został utracony w przypadku śmierci jedynego żywiciela rodziny.
Odszkodowania powypadkowe – co warto wiedzieć?
Niewątpliwie śmierć bliskiej osoby odciska piętno i jest traumą, dlatego najbliżsi – np. małżonek często nie myślą o staraniu się o odszkodowanie, gdyż są pogrążeni w bólu. Na szczęście sprawiedliwości można dochodzić nawet do 20 lat od jej śmierci. Rekompensata pieniężna może być przeznaczona na zwrot kosztów np. pogrzebu. Tutaj rozumie się zakup odzieży, a nawet wyprawienie stypy. Odszkodowanie obejmuje również rekompensatę z tytułu pogorszenia się sytuacji życiowej. W tym przypadku kwota wypłacana jest jednorazowo i przy wysokości ustalania sumy sąd bierze pod uwagę wkład materialny, jaki do gospodarstwa domowego wnosiła ofiara wypadku, a także wkład niematerialny, który może odnosić się np. do czasu poświęconego na zajmowanie się dziećmi czy domem – o czym przypomina adwokat.
Jak starać się o odszkodowanie powypadkowe w sytuacji śmierci członka rodziny?
W świetle prawa odszkodowanie wypłacane jest z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Nie jest ono przyznawane automatycznie, zatem aby je otrzymać należy zgłosić się do ubezpieczyciela. Po stronie osób zgłaszających się leży obowiązek udowodnienia faktu, że świadczenia są mu należne. Tutaj kluczowe znaczenie ma również fakt, że rodzinie sprawcy wypadku nie należy się żadna forma odszkodowania, nawet jeżeli ich bliski poniósł śmierć. Z kolei rodzina ofiary musi złożyć u ubezpieczyciela określone dokumenty. Tutaj najważniejsza jest niewątpliwie notatka policyjna, która opisuje całe zdarzenie, bądź też wyrok sądowy, który jasno określa, kto był sprawcą wypadku. Ponadto potrzebny jest jeszcze akt zgonu i ewentualnie dokumentacja medyczna. W takiej sytuacji rodziny ofiar mogą pójść na ugodę, jednak towarzystwa ubezpieczeniowe często zaniżają kwoty świadczeń, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata, który napisze pozew do sądu w imieniu klienta. Dzięki temu kwota odszkodowania powypadkowego może być znacznie wyższa.
Co zrobić, gdy sprawca nie ma ubezpieczenia OC?
Pomimo tego, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, to nadal zdarzają się kierowcy, którzy go nie wykupują. Gdy taki kierowca spowoduje śmiertelny wypadek, rodzina ofiar może starać się o odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W tym przypadku powinna się zgłosić do jakiegokolwiek ubezpieczyciela, który sporządzi wniosek, a następnie zostanie on przesłany do UFG. Warto przy tym pamiętać, że Fundusz Gwarancyjny może starać się o odzyskanie wypłaconych należności od sprawcy. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny płaci także odszkodowanie w sytuacji, gdy sprawcy nie udało się ustalić. Warto tutaj wiedzieć, że jest on instytucją zabezpieczającą interesy osób poszkodowanych i ich bliskich. Również rodziny ofiar wypadków mogą starać się o zadośćuczynienie, które jest formą rekompensaty za straty natury psychicznej. W tym przypadku mają czas na złożenie wniosku przez 3 lata od momentu powstania szkody. Kluczowe znaczenie ma również fakt, że w przypadku śmierci rodzica przedawnienie następuje później i ma ono miejsce dopiero 2 lata po uzyskaniu pełnoletności przez dziecko.
Śmierć bliskiej osoby w wypadku drogowym niewątpliwie jest tragedią dla najbliższych. Choć żadne pieniądze nie będą wystarczającą rekompensatą, to warto starać się o odszkodowania powypadkowe, które pomagają zabezpieczyć byt materialny. Warto w takiej sytuacji udać się do adwokata, który pomoże wywalczyć jak najwyższą kwotę odszkodowania, co jest szczególnie ważne, gdy ofiarą był jedyny żywiciel rodziny.