Prowadzenie spółki z.o.o. to naprawdę kusząca perspektywa, co widać po stale rosnącej liczbie Polaków przekształcających swoje firmy na właśnie takie przedsiębiorstwa. Wiąże się to jednak nie tylko z możliwością rozwoju, lecz także ze znacznie większą odpowiedzialnością finansową. Czy warto podjąć takie ryzyko?
Wielu początkujących przedsiębiorców uważa, że samozatrudnienie stanowi doskonały pomysł na początek przygody w świecie biznesu. Nic dziwnego – założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to prosta, nie wymagająca wysokich kosztów czynność. Ponadto, wiąże się ona z szeregiem profitów, takich jak cztery formy opodatkowania czy możliwość skorzystania z uproszczonej formy ewidencji księgowej. Jeśli jednak Twoja firma zacznie coraz dynamiczniej prosperować, prawdopodobnie rozważysz przekształcenie jej na spółkę z o.o. – czy zarządzanie finansami takiej formy prowadzenia interesów to coś, czego powinieneś się obawiać?
Księgowość dla spółki z.o.o. – czyli tak naprawdę co?
W związku z tym, że dbanie o czytelność transakcji takiej spółki to dosyć kłopotliwy proces, sposób rozliczania się z organami podatkowymi również się komplikuje. Podstawowa różnica polega na konieczności prowadzenia tzw. pełnej księgowości, do której zobligowany jest przedsiębiorca w kilku przypadkach – gdy prowadzi on spółkę akcyjną, komandytowo-akcyjną oraz właśnie spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Księgi rachunkowe muszą prowadzić także osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, których przychód netto za poprzedni rok obrotowy wyniósł 2 000 000 euro. W większości pozostałych przypadków, firmy może zdecydować się na księgowość uproszczoną.
Niezwykle istotne jest także przygotowywanie corocznych sprawozdań, w skład których wchodzą:
- Rachunek zysków i strat – składa się na niego zapis wszystkich operacji finansowych firmy. Element ten podlega częstej analizie i są w nim wyeksponowane zyski, straty i przychody oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy.
- Bilans – stanowi on podsumowanie aktywów i pasywów na dzień, który kończy obecny i poprzedni rok obrotowy. Należy pamiętać, że suma aktywów i pasywów musi być równa.
- Informacje dodatkowe – zawierają one pozostałe, istotne informacje gwarantujące, że sprawozdanie w klarowny sposób zilustruje sytuację majątkową firmy. Składają się na nie między innymi dane dotyczące struktury zatrudnienia.
Jak widać, kwestia takich rozliczeń to dosyć trudna sprawa i wymaga sporych nakładów pracy. Jednak pomimo pozornie wysokiego poziomu sformalizowania, niesie za sobą także szereg zalet.
Pełna księgowość spółki z.o.o. – Jakie oferuje korzyści?
Pełna kontrola nad finansami to niewątpliwa zaleta tego rodzaju rachunkowości. Daje ona dostęp do drobiazgowych danych ze źródłami przychodów, kosztami czy wydatkami – księgi rachunkowe obfitują w informacje opisujące każdą transakcję w spółce. To oczywiście nie wszystko – pieczołowite ewidencjonowanie daje możliwość nadzorowania wszystkich zmian zachodzących w przedsiębiorstwie, co może mieć niebagatelne znaczenie przy wdrażaniu nowych rozwiązań dotyczących jego rozwoju. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że dzięki analizie konkretnych transakcji można obliczyć wielkość tzw. Cash Flow, nazywanego inaczej sprawozdaniem z przepływów finansowych. Dokument ten podsumowuje przepływ środków w danej spółce z uwzględnieniem ich źródeł oraz środków ich wykorzystania – to wszystko składa się na czytelny i klarowny obraz sytuacji finansowej działalności.
Komu zlecić prowadzenie ksiąg rachunkowych w spółce z.o.o.?
Księgowość w spółce z.o.o. warto zlecić biuru lub kancelarii, która ma doświadczenie w tym zakresie. Temat ten wydaje się dosyć złożony, ale jeśli trafi on w ręce ekspertów, przedsiębiorca będzie mógł spać spokojnie. Korzyści płynące z nawiązaniu współpracy z doświadczonymi specjalistami trudno nie docenić – część odpowiedzialności zostaje przeniesiona na biuro rachunkowe lub wspomnianą wcześniej kancelarię, co oszczędzi przedsiębiorcom nerwów. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na pełny wgląd do dokumentacji dzięki platformom online, co wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy. Warto pamiętać, że nawet księgowość dla spółki z.o.o można prowadzić przy pomocy wspomnianej platformy, nawet jeśli mówimy o dużej, dobrze prosperującej firmie. Dzięki temu rozwiązaniu właściciel firmy zyska możliwość sprawnego monitorowania bieżących procesów księgowych czy wgląd do pełnej dokumentacji związanej z jego finansami. E-księgowość zapewnia całe spektrum ułatwiających pracę funkcji – analizę sprzedaży, dostęp do informacji o płatnościach podatkowych, składanie deklaracji rozliczeniowych bądź zgłoszeniowych.
Zdjęcia: unsplash.com @campaign_creators / @myleon