Kiedy bezwzględnie należy zakończyć małżeństwo?

Jak pokazują statystyki coraz więcej małżeństw kończy się rozwodem. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Często są one bardzo prozaiczne. Może być to choćby różnica charakterów nie do pogodzenia. Jednak są i takie, które bezwzględnie kwalifikują się do zakończenia małżeństwa. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, kiedy natychmiast powinno się zakończyć związek. Oczywiście bardzo przydatna jest pomoc adwokata.

Przemoc niejedno ma imię

Obecnie wiele mówi się o przemocy. Jednak nadal wiele osób tkwi w takich związkach, przy czym dotyczy to nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Oni także często jej doświadczają. Trzeba jednak pamiętać, że przemoc nie obejmuje tylko bicia, ale to także psychiczne znęcanie się. Jeżeli jeden z partnerów ciągle słyszy, że jest nieudacznikiem, to jego poczucie własnej wartości znacząco się obniża, a to może prowadzić do ciężkich chorób, takich jak depresja czy nerwica. Każda osoba powinna pamiętać, że już jednorazowa forma przemocy fizycznej może być powodem do złożenia pozwu o rozwód. Oczywiście dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Każdy przypadek przemocy należy zgłaszać na policję, następnie powinna być wykonana obdukcja, gdyż wtedy zdecydowanie łatwiej udowodnić przemoc w sądzie i uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie. Udowodnienie przemocy psychicznej jest już trudniejsze, jednak nie jest niemożliwe. Dowodem mogą być wiadomości, maile czy SMS-y. Można także nagrywać sprawcę i taki dowód może być uznany przez sąd. W przypadku przemocy psychicznej często osoba ją stosująca nie zdaje sobie sprawy z tego , co robi i w takiej sytuacji warto zdecydować się na terapię, gdyż istnieje wtedy szansa na uratowanie małżeństwa.

Molestowanie i przemoc seksualna

Warto wiedzieć, że jakakolwiek forma przemocy seksualnej czy molestowania jest bezwzględnym powodem zakończenia relacji. Takie przypadki także należy zgłosić właściwym służbom. Oczywiście przemoc wobec dzieci jest niedopuszczalna i poza zgłoszeniem na policję należy starać się o zakaz zbliżania do dziecka, a także ograniczenie, a nawet pozbawienie praw rodzicielskich takiego rodzica. Jeżeli rodzic ma podejrzenie, że jego dziecko jest molestowane przez drugiego z rodziców, powinien udać się do psychologa klinicznego lub psychoterapeuty dziecięcego. W takich przypadkach najważniejsze zawsze musi być dobro skrzywdzonego dziecka. Jakiekolwiek formy mediacji czy podjęcia terapii są tu niewskazane, gdyż taka historia ciągnie się za dzieckiem przez całe życie.

Bigamia powodem do rozwiązania małżeństwa

Jak wiadomo bigamia jest nielegalna i jeżeli okaże się, że Twój partner lub partnerka jest bigamistą, to grozi za to więzienie, a ty masz prawo bezwzględnie rozwiązać to małżeństwo. Choć w Polsce bigamie są raczej rzadkością, to jednak nadal się zdarzają. Bigamia jest przestępstwem, które określa kodeks karny i podlega karze grzywny, ograniczenia wolności bądź też pozbawienia wolności do lat 2. Warto tutaj wiedzieć, że każe podlega tylko i wyłącznie osoba, która zawarła związek małżeński prawnie pozostając w tzw. starym. Jednocześnie małżonek bigamisty nie podlega jakiejkolwiek karze. Natomiast jeżeli dana osoba dopiero złożyła papiery do urzędu nadal pozostając w związku to kodeks karny nie przewiduje jej ukarania.

A gdy zdarzy się zdrada…

Niestety dochowanie wierności dla coraz większej ilości osób stanowi problem. O ile zdrada nie jest takim problemem, gdy żyje się w niezalegalizowanym związku, tak w przypadku małżeństwa stanowi już naprawdę spory kłopot. Otóż zdrada jednego z małżonków może być powodem uzyskania rozwodu z orzeczeniem o winie. Natomiast można się zastanowić czy zawsze gdy pojawia się zdrada należy bezwzględnie się rozwieść. Otóż wszystko zależy od tego, jakie małżonkowie mają podejście, wszak wiele osób deklaruje, że może wybaczyć jednorazowy „skok w bok”, natomiast ukrywanie drugiej rodziny już nie. Dlatego tutaj nie można jednoznacznie powiedzieć czy lepiej się rozwieść czy może próbować ratować małżeństwo. Wszystko zależy od tego, czy będziecie potrafili wybaczyć zdradę. Bardzo przydatna może się okazać terapia małżeńska. Jednak jeżeli uważacie, że jest to ponad wasze siły warto złożyć papiery rozwodowe. Tutaj potrzebna będzie pomoc adwokata.

Jeżeli szukacie dobrego adwokata, gdyż uważacie, że waszego małżeństwa nie można już uratować, to polecamy Wam odwiedzenie strony: kancelaria-kopko.pl, gdzie znajdziecie fachową pomoc.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij