Osoba podejrzana o poważne przestępstwo niezależnie od wszystkiego, może skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata. Dzisiaj tego typu ogólne kontakty nie stanowią żadnego problemu i możemy znaleźć wiele różnych kancelarii, które oferują swoją usługi nie tylko w stacjonarnym biurze, ale i internecie. W każdej chwili można zadzwonić do wybranego obrońcy i umówić się z nim na konkretny termin.

W wielu przypadkach wystarczy jeden wysłany e-mail, aby zapoznać prawnika z sytuacją, jaka ma miejsce w danej sprawie. Dzięki czemu można o wiele łatwiej przygotować się do obrony. Oczywiście w niektórych sytuacjach samo nawiązanie kontaktu z adwokatem jest problematyczne, a dotyczy to głównie sytuacji, gdzie osoba jest zatrzymana przez policję.

Prawo do kontaktu w każdej sytuacji

Należy pamiętać, że policja oraz inne organy ścigania nie mogą kogoś zatrzymać wedle własnego uznania. Oczywiście musi być do tego jakaś określona podstawa prawna i zachodzić określone przesłanki. Najczęściej zatrzymuje się osoby, gdzie zachodzi „uzasadnione przypuszczenie popełnienia przestępstwa” (art. 244 § 1 k.p.k.) Policja, dokonując właściwego zatrzymania, musi podać przyczyny zatrzymania oraz wspomnieć o przysługujących mu prawach.

W tym przepisie istnieje właśnie prawo do adwokata. Oczywiście kodeks postępowania karnego, mówi wprost o tym, że jeśli zatrzymany domaga się wizyty z adwokatem, to trzeba mu ją niezwłocznie zapewnić. Taka bezpośrednia rozmowa potrafi rozwiać wiele wątpliwości, ponieważ adwokat zapoznając się z wersją podejrzanego, jest w stanie wyrobić sobie odpowiednie zdanie na temat samej sprawy. Czasami jednak zdarza się sytuacja, gdy Policja nieświadomie nie wspomina o prawach, jakie przysługują osobie podejrzanej. Wtedy taka osoba nie wie zbyt wiele o swoich prawach i bardzo często nie wykonuje pierwszego telefonu do adwokata. Oczywiście według przepisów podejrzany powinien otrzymać obrońcę z urzędu, jeśli nie stać go na normalnego adwokata. Oczywiście takie zatrzymanie sprawia, że człowiek nie myśli wtedy zbyt racjonalnie, co powoduje stres oraz inne czynniki. Osoba składająca wniosek o przyznanie adwokata z urzędu musi pamiętać, że można to zrobić dopiero wtedy, gdy przedstawione są zarzuty.

Nieprzyjemna sytuacja

Osoba podejrzana w takiej sytuacji może czuć się bardzo osaczona, przez co takie okoliczności mogą być wykorzystane przez Policję. Należy pamiętać, że nawet służby mundurowe, muszą liczyć się z przestrzeganiem prawa, a według odpowiedniego przepisu podejrzany ma prawo do adwokata na wszystkich szczeblach postępowania karnego. Zakres związany z prawem do obrony zapewnia podejrzanego prawo do skorzystania z pomocy specjalisty.

Adwokat przede wszystkim jest w stanie zapewnić nam znajomość całej procedury karnej, dzięki czemu osoba podejrzana dowiaduje się, jak należy zachowywać się podczas pierwszego przesłuchania. Jak się okazuje, jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób podejrzany ma większą pewność i wsparcie ze strony adwokata. Brak takiej pomocy mógłby sprawić, że osoba podejrzana mogłaby powiedzieć coś, co by ją automatycznie obciążyło. Adwokat jest właśnie po to, aby chronić taką osobę i nie dopuszczać do podobnych sytuacji.

Pomoc w zawiadomieniu adwokata

Należy zapamiętać, że z prawnego punktu widzenia, to Policja ma obowiązek poinformować kogoś z rodziny podejrzanego o zatrzymaniu.

W ten sposób to osoba spokrewniona może wtedy skontaktować się z adwokatem za podejrzanego, po to, aby bronić praw podejrzanego. Ogólnie rzecz biorąc, tego typu narzędzia są bardzo ważne, zwłaszcza dla osoby podejrzanej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ