Każdy ma prawo do kontaktu z adwokatem

Osoba podejrzana o poważne przestępstwo niezależnie od wszystkiego, może skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata. Dzisiaj tego typu ogólne kontakty nie stanowią żadnego problemu i możemy znaleźć wiele różnych kancelarii, które oferują swoją usługi nie tylko w stacjonarnym biurze, ale i internecie. W każdej chwili można zadzwonić do wybranego obrońcy i umówić się z nim na konkretny termin.

W wielu przypadkach wystarczy jeden wysłany e-mail, aby zapoznać prawnika z sytuacją, jaka ma miejsce w danej sprawie. Dzięki czemu można o wiele łatwiej przygotować się do obrony. Oczywiście w niektórych sytuacjach samo nawiązanie kontaktu z adwokatem jest problematyczne, a dotyczy to głównie sytuacji, gdzie osoba jest zatrzymana przez policję.

Prawo do kontaktu w każdej sytuacji

Należy pamiętać, że policja oraz inne organy ścigania nie mogą kogoś zatrzymać wedle własnego uznania. Oczywiście musi być do tego jakaś określona podstawa prawna i zachodzić określone przesłanki. Najczęściej zatrzymuje się osoby, gdzie zachodzi „uzasadnione przypuszczenie popełnienia przestępstwa” (art. 244 § 1 k.p.k.) Policja, dokonując właściwego zatrzymania, musi podać przyczyny zatrzymania oraz wspomnieć o przysługujących mu prawach.

W tym przepisie istnieje właśnie prawo do adwokata. Oczywiście kodeks postępowania karnego, mówi wprost o tym, że jeśli zatrzymany domaga się wizyty z adwokatem, to trzeba mu ją niezwłocznie zapewnić. Taka bezpośrednia rozmowa potrafi rozwiać wiele wątpliwości, ponieważ adwokat zapoznając się z wersją podejrzanego, jest w stanie wyrobić sobie odpowiednie zdanie na temat samej sprawy. Czasami jednak zdarza się sytuacja, gdy Policja nieświadomie nie wspomina o prawach, jakie przysługują osobie podejrzanej. Wtedy taka osoba nie wie zbyt wiele o swoich prawach i bardzo często nie wykonuje pierwszego telefonu do adwokata. Oczywiście według przepisów podejrzany powinien otrzymać obrońcę z urzędu, jeśli nie stać go na normalnego adwokata. Oczywiście takie zatrzymanie sprawia, że człowiek nie myśli wtedy zbyt racjonalnie, co powoduje stres oraz inne czynniki. Osoba składająca wniosek o przyznanie adwokata z urzędu musi pamiętać, że można to zrobić dopiero wtedy, gdy przedstawione są zarzuty.

Nieprzyjemna sytuacja

Osoba podejrzana w takiej sytuacji może czuć się bardzo osaczona, przez co takie okoliczności mogą być wykorzystane przez Policję. Należy pamiętać, że nawet służby mundurowe, muszą liczyć się z przestrzeganiem prawa, a według odpowiedniego przepisu podejrzany ma prawo do adwokata na wszystkich szczeblach postępowania karnego. Zakres związany z prawem do obrony zapewnia podejrzanego prawo do skorzystania z pomocy specjalisty.

Adwokat przede wszystkim jest w stanie zapewnić nam znajomość całej procedury karnej, dzięki czemu osoba podejrzana dowiaduje się, jak należy zachowywać się podczas pierwszego przesłuchania. Jak się okazuje, jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób podejrzany ma większą pewność i wsparcie ze strony adwokata. Brak takiej pomocy mógłby sprawić, że osoba podejrzana mogłaby powiedzieć coś, co by ją automatycznie obciążyło. Adwokat jest właśnie po to, aby chronić taką osobę i nie dopuszczać do podobnych sytuacji.

Pomoc w zawiadomieniu adwokata

Należy zapamiętać, że z prawnego punktu widzenia, to Policja ma obowiązek poinformować kogoś z rodziny podejrzanego o zatrzymaniu.

W ten sposób to osoba spokrewniona może wtedy skontaktować się z adwokatem za podejrzanego, po to, aby bronić praw podejrzanego. Ogólnie rzecz biorąc, tego typu narzędzia są bardzo ważne, zwłaszcza dla osoby podejrzanej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij