Jak znaleźć inwestora projektu? Praktyczne porady

Jak znaleźć inwestora projektu? Praktyczne porady

Innowacyjny pomysÅ‚ na biznes to poÅ‚owa sukcesu. Nie wystarczy jednak mieć pomysÅ‚ – trzeba również sfinansować jego realizacjÄ™. Nie zawsze mamy wÅ‚asne Å›rodki, które pozwolÄ… na pokrycie niezbÄ™dnych wydatków. W takich sytuacjach nierzadko konieczne jest znalezienie inwestora – jednak od stwierdzenia “szukam inwestora” do faktycznego jego znalezienia jest dÅ‚uga droga. W jaki sposób uzyskać fundusze, skorzystać z venture capital? Oto lista praktycznych porad, które z pewnoÅ›ciÄ… uÅ‚atwiÄ… to zadanie.

Venture capital – kiedy szukać inwestora?

Finansowanie venture capital najczęściej uzyskują firmy, których zakresem działalności jest branża technologiczna oraz naukowa. To właśnie w tych branżach już na samym początku niezbędne są duże pieniądze, aby móc w ogóle zacząć jakąkolwiek działalność.

Venture capital to opcja, na którÄ… decyduje siÄ™ bardzo wiele firm – jest to bowiem znacznie bezpieczniejsza opcja, niż pożyczka w banku, banki nie podchodzÄ… bowiem liberalnie do spÅ‚acania należnoÅ›ci i nie da siÄ™ z nimi negocjować warunków umowy.

Inwestorzy nie tylko wspierajÄ… start-upy za pomocÄ… Å›rodków finansowych – czÄ™sto udzielajÄ… im również bardzo przydatnych porad, pomagajÄ… w tworzeniu strategii biznesowych, przekazujÄ… wiedzÄ™ ekonomicznÄ… i biznesowÄ…. To wÅ‚aÅ›nie dlatego jest to tak korzystna opcja dla tych, którzy szukajÄ… inwestora – znacznie minimalizuje bowiem ryzyko zniszczenia ciekawego projektu przez brak odpowiedniej wiedzy. Po Å›rodki od inwestorów warto jednak siÄ™gać dopiero w momencie, gdy mamy już okreÅ›lony plan na dziaÅ‚alność, plan dziaÅ‚ania i jasno okreÅ›lone cele, jakie chcemy osiÄ…gnąć.

Gdzie można szukać inwestora?

Lista miejsc w których można szukać inwestora jest dość długa. Gdzie więc można poszukiwać wsparcia finansowego dla swojej raczkującej dopiero firmy?
– Fundusze inwestycyjne (raczej dla wiÄ™kszych projektów)
– Serwisy internetowe, pomagajÄ…ce w zebraniu Å›rodków dla start-upów
– Lokalni co-founderzy
– Media spoÅ‚ecznoÅ›ciowe, internet
– Branżowe serwisy przeznaczone dla specjalistów
– Konferencje branżowe i tematyczne- Konkursy, granty

Jak przekonać inwestora do udzielenia nam wsparcia?

Å»aden potencjalny inwestor nie zdecyduje siÄ™ na udzielenie nam pożyczki “ot tak”. Zazwyczaj bÄ™dziemy musieli przekonać go do tego, że inwestycja w tworzony przez nas projekt jest warta uwagi. Spotkanie z inwestorem jest wiÄ™c bardzo ważne – to wÅ‚aÅ›nie od niego zależy, czy uzyskamy niezbÄ™dnÄ… kwotÄ™.

PrezentujÄ…c swój projekt, warto skupić siÄ™ na konkretach – planach, celach, odbiorcach projektu i kolejnych etapach realizacji. Prezentacja powinna kompleksowo przedstawiać projekt, nie powinna jednak być również zbyt dÅ‚uga – może to zniechÄ™cić inwestora do zakupu. Warto również wspomnieć o posiadaniu kreatywnego zespoÅ‚u, zaufania konsumentów lub bazie potencjalnych klientów.

Umowa inwestycyjna

Umowa inwestycyjna okreÅ›la warunki współpracy inwestora i osoby przyjmujÄ…cej pożyczkÄ™ i jest zabezpieczeniem dla obu stron. Umowa tego typu zawiera wiele zabezpieczeÅ„ dla inwestora – dopiero rozpoczynajÄ…ce dziaÅ‚alność firmy wiążą siÄ™ nierzadko z dużym ryzykiem utraty pieniÄ™dzy.

W umowie znajdujÄ… siÄ™ również liczne prawa i korzyÅ›ci dla pomysÅ‚odawcy. Umowy inwestycyjne opierajÄ… siÄ™ zazwyczaj na wielu latach praktycznego doÅ›wiadczenia – ich podpisywanie jest wiÄ™c na ogół korzystne dla obu stron.

UmowÄ™ inwestycyjnÄ… zawsze powinien sporzÄ…dzać wyspecjalizowany prawnik – da na to pewność, że treść bÄ™dzie merytoryczna, a także unikniemy niejasnoÅ›ci i nieÅ›cisÅ‚oÅ›ci w treÅ›ci zapisów. ChcÄ…c, aby umowa byÅ‚a korzystna, warto zadbać o zawarcie w niej zapisu dotyczÄ…cego ewentualnego wyjÅ›cia z inwestycji którejÅ› ze stron. Inwestor powinien zabezpieczyć siÄ™ przed wejÅ›ciem do spółki niepożądanego, trzeciego podmiotu.

Zazwyczaj jest to nazywane prawem pierwszeÅ„stwa – mówi ono o tym, że jeÅ›li pomysÅ‚odawca stworzy jakikolwiek nowy projekt w ramach swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci, pierwszeÅ„stwo do jego zakupu ma zawsze inwestor – może on później sprzedać takie pomysÅ‚y. Umowy inwestycyjne to na ogół dokumenty dÅ‚ugie, zawierajÄ…ce bardzo wiele zapisów. Dla przejrzystoÅ›ci, czytelnoÅ›ci i możliwoÅ›ci wyeliminowania nieÅ›cisÅ‚oÅ›ci warto wiÄ™c stworzyć spis treÅ›ci.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij