Jak znaleźć inwestora projektu? Praktyczne porady

Jak znaleźć inwestora projektu? Praktyczne porady

Innowacyjny pomysł na biznes to połowa sukcesu. Nie wystarczy jednak mieć pomysł – trzeba również sfinansować jego realizację. Nie zawsze mamy własne środki, które pozwolą na pokrycie niezbędnych wydatków. W takich sytuacjach nierzadko konieczne jest znalezienie inwestora – jednak od stwierdzenia „szukam inwestora” do faktycznego jego znalezienia jest długa droga. W jaki sposób uzyskać fundusze, skorzystać z venture capital? Oto lista praktycznych porad, które z pewnością ułatwią to zadanie.

Venture capital – kiedy szukać inwestora?

Finansowanie venture capital najczęściej uzyskują firmy, których zakresem działalności jest branża technologiczna oraz naukowa. To właśnie w tych branżach już na samym początku niezbędne są duże pieniądze, aby móc w ogóle zacząć jakąkolwiek działalność.

Venture capital to opcja, na którą decyduje się bardzo wiele firm – jest to bowiem znacznie bezpieczniejsza opcja, niż pożyczka w banku, banki nie podchodzą bowiem liberalnie do spłacania należności i nie da się z nimi negocjować warunków umowy.

Inwestorzy nie tylko wspierają start-upy za pomocą środków finansowych – często udzielają im również bardzo przydatnych porad, pomagają w tworzeniu strategii biznesowych, przekazują wiedzę ekonomiczną i biznesową. To właśnie dlatego jest to tak korzystna opcja dla tych, którzy szukają inwestora – znacznie minimalizuje bowiem ryzyko zniszczenia ciekawego projektu przez brak odpowiedniej wiedzy. Po środki od inwestorów warto jednak sięgać dopiero w momencie, gdy mamy już określony plan na działalność, plan działania i jasno określone cele, jakie chcemy osiągnąć.

Gdzie można szukać inwestora?

Lista miejsc w których można szukać inwestora jest dość długa. Gdzie więc można poszukiwać wsparcia finansowego dla swojej raczkującej dopiero firmy?
– Fundusze inwestycyjne (raczej dla większych projektów)
– Serwisy internetowe, pomagające w zebraniu środków dla start-upów
– Lokalni co-founderzy
– Media społecznościowe, internet
– Branżowe serwisy przeznaczone dla specjalistów
– Konferencje branżowe i tematyczne- Konkursy, granty

Jak przekonać inwestora do udzielenia nam wsparcia?

Żaden potencjalny inwestor nie zdecyduje się na udzielenie nam pożyczki „ot tak”. Zazwyczaj będziemy musieli przekonać go do tego, że inwestycja w tworzony przez nas projekt jest warta uwagi. Spotkanie z inwestorem jest więc bardzo ważne – to właśnie od niego zależy, czy uzyskamy niezbędną kwotę.

Prezentując swój projekt, warto skupić się na konkretach – planach, celach, odbiorcach projektu i kolejnych etapach realizacji. Prezentacja powinna kompleksowo przedstawiać projekt, nie powinna jednak być również zbyt długa – może to zniechęcić inwestora do zakupu. Warto również wspomnieć o posiadaniu kreatywnego zespołu, zaufania konsumentów lub bazie potencjalnych klientów.

Umowa inwestycyjna

Umowa inwestycyjna określa warunki współpracy inwestora i osoby przyjmującej pożyczkę i jest zabezpieczeniem dla obu stron. Umowa tego typu zawiera wiele zabezpieczeń dla inwestora – dopiero rozpoczynające działalność firmy wiążą się nierzadko z dużym ryzykiem utraty pieniędzy.

W umowie znajdują się również liczne prawa i korzyści dla pomysłodawcy. Umowy inwestycyjne opierają się zazwyczaj na wielu latach praktycznego doświadczenia – ich podpisywanie jest więc na ogół korzystne dla obu stron.

Umowę inwestycyjną zawsze powinien sporządzać wyspecjalizowany prawnik – da na to pewność, że treść będzie merytoryczna, a także unikniemy niejasności i nieścisłości w treści zapisów. Chcąc, aby umowa była korzystna, warto zadbać o zawarcie w niej zapisu dotyczącego ewentualnego wyjścia z inwestycji którejś ze stron. Inwestor powinien zabezpieczyć się przed wejściem do spółki niepożądanego, trzeciego podmiotu.

Zazwyczaj jest to nazywane prawem pierwszeństwa – mówi ono o tym, że jeśli pomysłodawca stworzy jakikolwiek nowy projekt w ramach swojej działalności, pierwszeństwo do jego zakupu ma zawsze inwestor – może on później sprzedać takie pomysły. Umowy inwestycyjne to na ogół dokumenty długie, zawierające bardzo wiele zapisów. Dla przejrzystości, czytelności i możliwości wyeliminowania nieścisłości warto więc stworzyć spis treści.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij