Wypadek drogowy wiąże się licznymi procedurami i formalnościami, a jedną z nich jest przesłuchanie uczestników i świadków. Na tym etapie kluczowe dla policji jest ustalenie faktów, jednak dla wezwanych już sama konieczność złożenia zeznań rodzi stres. Jak przygotować się do przesłuchania po wypadku?
Przesłuchanie po wypadku – jak wygląda procedura?
Ze względu na to, że w wypadku drogowym mamy do czynienia z poszkodowanymi, policja ma obowiązek ustalić jego przebieg. Poza zabezpieczeniem miejsca zdarzenia i dowodów, istotną rolę odgrywa przesłuchanie uczestników wypadku i świadków. Poza wymienionymi osobami w przesłuchaniu może też wziąć udział adwokat od wypadków drogowych, reprezentując zarówno sprawcę, jak i poszkodowanego. Celem przesłuchania jest ustalenie faktów, które pozwolą wyjaśnić sprawę i przedstawić ewentualne zarzuty osobie, która spowodowała wypadek. Przeprowadzają je funkcjonariusze policji, których należy niezwłocznie wezwać na miejsce zdarzenia. Wypadek drogowy może mieć różne skutki, jednak zawsze w sytuacji, gdy są poszkodowani, wzywa się policję.
Jak przygotować się do przesłuchania?
Przesłuchanie po wypadku może wyglądać inaczej w zależności od tego, jaką rolę odgrywa w nim konkretna osoba. Świadkowie są proszeni o przedstawienie relacji oraz materiałów, które mogą stanowić dowód w sprawie (o ile takie posiadają). Inaczej wygląda natomiast przesłuchanie sprawcy – może on zostać zapytany na przykład o kwestie techniczne pojazdu, którym się poruszał. Zeznania są więc znacznie bardziej szczegółowe. Do przesłuchania warto przygotować się, wzywając prawnika. Adwokat od spraw karnych doskonale zna specyfikę wypadków drogowych, wie, jak wygląda przesłuchanie, a przede wszystkim działa w interesie klienta. Sytuacja jest dla sprawcy niezwykle stresująca, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Może on również wspierać osobę poszkodowaną, która w późniejszych etapach chce wystąpić w roli oskarżyciela posiłkowego.
Przesłuchanie po wypadku drogowym – co dalej?
Na etapie przesłuchania funkcjonariusze zbierają informacje i dowody w sprawie, nie formułują natomiast zarzutów. W zależności od złożoności sprawy, może je postawić prokurator. Wiele zależy od tego:
-
w jakich okolicznościach doszło do wypadku,
-
czy sprawca prowadził pojazd, będąc pod wpływem alkoholu,
-
jakiego rodzaju obrażeń doznał poszkodowany,
-
czy sprawca poruszał się po drodze zgodnie z przepisami,
-
jaki był stan techniczny pojazdu.
Wypadek drogowy jests zatem złożonym zagadnieniem, w którym dalsze postępowanie zależy od okoliczności. Nie ma jednak wątpliwości, że przesłuchanie po wypadku drogowym zawsze wiąże się ze stresem, dlatego warto mieć wsparcie w dobrym adwokacie. Z ofertą kancelarii można zapoznać się na stronie https://haberihaber.pl/. Prawnik przygotowuje do przesłuchania, opracowując wspólnie z klientem strategię. Pomaga też analizować dowody oraz podnosi te, które z jakichś powodów zostały pominięte w sprawie.