Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Czy warto zostać prawnikiem Praca w kancelarii czy na własny rachunek

Czy warto zostać prawnikiem? Praca w kancelarii czy na własny rachunek?

Prawnik – zawód od dawna uważany za prestiżowy. Czy jednak za prestiżem idą faktyczne korzyści?

Praca w kancelarii prawnej

Decydując się na pracę w kancelarii można się wiele nauczyć. Dla początkującego prawnika, który dopiero skończył studia i planuje, bądź już zaczyna aplikację korporacyjną, kancelaria o najlepsze i „naturalne” środowisko pracy. To tutaj można zetknąć się z problemami prawniczymi w praktyce, nauczyć się pisać pisma i wykorzystywać orzecznictwo. Takie doświadczenie zawodowe z pewnością przyda się też jeśli później podejmie się pracę w dużej korporacji.

Każdy prawnik kończący aplikację notarialną, adwokacką czy radcowską musi znaleźć kancelarię, w której odbędzie staż. Jedynie prawnicy chcący zostać prokuratorami czy sędziami, o przyjęcie na staż ubiegają się w sądach i prokuraturach.

Własna kancelaria

Praca w czyjejś kancelarii ma też niestety wady. Przede wszystkim, dopóki nie zdobędzie się pełnych uprawień, jest to praca na czyjąś rzecz, a więc cały wysiłek poświęcony jest budowaniu renomy kogoś innego. W wielu miejscach nie olśniewają także zarobki, niemniej jednak warto wiedzieć, że perspektywy są znacznie lepsze. 

Każdy adwokat, radca prawny czy notariusz ma możliwość zdobycia praktycznie nieograniczonej liczby klientów, można myśleć wtedy o powiększaniu zespołu i zatrudnianiu kolejnych pracowników.

Świeżo upieczony adwokat czy radca prawny, może liczyć na sprawy przydzielone przez sąd.

Jak zostać prawnikiem

Droga do pracy w kancelarii rozpoczyna się oczywiście od wyboru studiów prawniczych. Tytuł magistra, którego uzyskaniem kończą się pięcioletnie studia najczęściej jest wystarczający żeby zacząć pracę na etat. Następnym etapem jest zdobycie pełnych uprawnień – żeby je mieć, należy odbyć trwającą średnio (w zależności od rodzaju aplikacji) trzy lata aplikację a następnie zdać egzamin zawodowy. Egzamin wstępny odbywa się raz do roku i żeby do niego podejść należy ukończyć studia prawnicze.

Gdzie najlepiej pracować i szukać pracy jako prawnik

Dobrze jest szukać pracy w dużych miastach, na przykład w Warszawie czy w Krakowie. Tam rynek z jednej strony jest bardzo pełen, z drugiej – coraz więcej otwiera się nowych kancelarii. Pracy szukać można przez portale będące bazami ofert, ale też bezpośrednio na stronach kancelarii. Oferty pojawiają się także w mediach społecznościowych.

Zarobki w Polsce i za granicą

Jeśli chodzi o zarobki – na początku nie należy spodziewać się tak zwanych „kokosów”. Przeciętne wynagrodzenie aplikanta w kancelarii oscyluje wokół minimalnej krajowej i systematycznie zwiększa się w czasie trwania edukacji. Znacznie lepiej wygląda sytuacja prawników w korporacjach – tam zarobki startują od około trzech tysięcy na rękę. W przypadku pracy prawnika, który chce pracować w kancelarii, wyjazd do pracy za granicę nie jest najlepszą opcją – wiązałoby się to z koniecznością uzyskania dodatkowych uprawnień i oczywiście perfekcyjnej znajomości języka. Z drugiej strony zarobki prawników na zachodzie Europy są kilkukrotnie wyższe, a sama praca w kancelarii jest dużo bardziej opłacalna. 

Więcej na temat stanowiska, a także oferty pracy dostępne są na stronie: www.jober.pl.

portalprawo242546

portalprawo242546

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *