Polisolokaty były jednym z najpopularniejszych sposobów lokowania oszczędności. Oprócz samego ubezpieczenia gwarantowały wyże oprocentowanie, na jakie konsumenci nie mogli liczyć, idąc do banku. Wszystko wyglądało wspaniale do momentu, w którym pojawiła się konieczność wycofania kapitału i zerwania umowy. Wtedy zaczynały się prawdziwe problemy związane z utratą większości wpłaconych środków. Jeszcze do niedawna ich odzyskanie było praktycznie niemożliwe, ale to się zmieniło. W poniższym artykule opisujemy, co zrobić, aby odzyskać pieniądze z polisolokaty.
Co to są polisolokaty?
Na wstępie warto jednak wytłumaczyć, czym właściwie one są i na czym polega problem z nimi związany. To nic innego jak umowy ubezpieczenia na życie połączone z funduszem kapitałowym. Stanowią zatem umowę mieszaną niezwiązaną z elementami tradycyjnego modelu ubezpieczenia na życie i zapisami charakterystycznymi dla umów obejmujących inwestowanie kapitału. Z tego względu polisolokaty to temat, z którym warto zgłosić się do prawnika, gdyż pomoże on rozwiązać umowę bez obawy utraty wszystkich wpłaconych środków. Zdarzały się takie przypadki, dlatego warto zapewnić sobie solidne wsparcie prawnicze. Jak działają polisokolaty? Z początku klient nie domyśla się, że może mieć z nimi jakiekolwiek problemy. Zobowiązuje się on do regularnego opłacania składek, które następnie przekazywane są na fundusze inwestycyjne, określone w umowie. Jej konstrukcja zakłada, że klient, wpłacając pieniądze na specjalnie utworzone konto, będzie mógł po pewnym czasie dokonać ich wypłaty powiększonych o dodatkowy zysk. Korzyści płynące z lokowania środków na różnego rodzaju funduszach inwestycyjnych są tylko pozorne. W praktyce nie ma z tego żadnych zysków, a jeśli nawet to pochłaniane są przez liczne opłaty i prowizje, jakie pobiera sobie towarzystwo ubezpieczeniowe lub bank za obsługę produktu.
Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty?
Odzyskanie wpłaconych pieniędzy nie jest łatwe, co nie oznacza, że niemożliwe. W tym właśnie celu należy zgłosić się po pomoc do profesjonalnego prawnika, którego umiejętności i doświadczenie pozwolą nadać sprawie dynamiczny obieg i szybciej doprowadzić ją do końca. Nie ma mowy o dobrowolnym zwróceniu środków przez towarzystwo ubezpieczeniowe czy bank. Na to trzeba być przygotowanym od samego początku. Co więcej, wielkim zakładom ubezpieczeniowym wydaje się, że są bezkarni i nikt nie odważy się oddać sprawy do sądu. Takie podejście okazało się jednak dla nich zgubne, gdyż wiele osób włożyło niemałe pieniądze w polisolokaty więc trudno byłoby im je oddać bez walki.
W walce o odzyskanie środków z polisolokat bierze się pod uwagę ich status tj. zakończona lub nadal trwająca. W przypadku tej drugiej pole działania jest zawężone, gdyż im dłużej będzie trwała polisa, tym dłużej konsument nie poniesie żadnych strat i nie będzie mu przysługiwało żadne roszczenie. Można wszcząć proces, jednak klient nadal zobowiązany jest do opłacania składek. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zamknięcie polisy. Będzie się to z kolei wiązało z utratą opłaty likwidacyjnej, jednak o jej zwrot też można się ubiegać, poprzez osobny proces. Stanowi ona określony procent od wartości rachunku klienta, który jest zatrzymywany przez ubezpieczyciela.
Podsumowując, odzyskanie pieniędzy z polisolokaty jest możliwe pod warunkiem, że oddamy sprawę w ręce profesjonalnego prawnika, a poniesiona opłata likwidacyjna nie była rażąco wysoka. Przede wszystkim zawsze należy walczyć o swoje i nie kierować się przekonaniem, że z gigantem się nie wygra. Owszem wygra się, a takim przeświadczeniem wiele osób zmarnowało swoją szansę.