Rozwód- kiedy pozew nie zostanie rozpatrzony?

Warto zauważyć, że we współczesnym świecie rozwody są codziennością. Należy jednak pamiętać, że sama kwestia rozwodu nie jest taka prosta, jak się nam wydaje, ponieważ muszą być ku temu realne powody.

Warto zaznaczyć, że nawet pijaństwo czy też zdrada jednego z małżonków nie zawsze jest traktowana przez sąd, jako sytuacja, w której wniosek rozwodowy ma swój konkretny powód. Prawidłowo powinno dojść do pełnego rozkładu pożycia małżeńskiego między dwoma osobami, aby taki wniosek formalnie został uznany przez sąd. Chodzi nie tylko o rozkład więzów materialnych, ale i fizycznych, przez co dwoje osób będących małżeństwem nie łączy już zupełnie nic i chcą oni w ten sposób unieważnić małżeństwo poprzez rozwód. Sam pozew do sądu jest płatny i kosztuje 600 złotych, jest to stała niezmienna opłata, dlatego małżonkowie powinni przed podjęciem takiej decyzji dobrze się zastanowić.

Nie zawsze musi być rozwód

W wielu przypadkach lepiej wystąpić o separację, a jest to możliwe także w sytuacji, gdzie dochodzi do pełnego rozkładu pożycia. Separacja jeszcze nie oznacza rozwodu, ale jest wstępem do niego i opłata za tego typu usługi, wynosi jedynie 100 zł.

Sąd nie namawia nikogo do rozwodu, tylko stara się zmusić obu małżonków do mediacji, zwłaszcza jeśli istnieje realna szansa na naprawę takiego pożycia małżeńskiego. Dawniej obowiązek posiedzenia pojednawczego był wymagany, jednak dzisiaj odchodzi się od takich obowiązkowych praktyk sądu. Pomimo tego w trakcie rozprawy rozwodowej może dojść do sytuacji, w której sąd będzie nakłaniał osoby chcące dokonać rozwodu do wzajemnego pojednania.

Możliwość pojednania

Jeśli będą istnieć przesłanki, że małżeństwo może przetrwać, to sąd po prostu zawiesi całe postępowania w czasie. Co więcej, jeśli już w trakcie procesu w pierwszej instancji dochodzi do pojednania małżonków, to wpłacone pieniądze w ramach postępowania zwraca się w całości.

Inaczej wygląda to w przypadku pojednania w trakcie trwającego postępowania odwoławczego, wtedy zwraca się tylko połowę wpłaconych środków. Pozew rozwodowy to bardzo ważny dokument, w którym musi być zaznaczone, kto może starać się o prawną opiekę rodzicielską nad dziećmi, a w takich przypadkach ustala się wstępnie sprawy związane z przyszłym świadczeniem alimentacyjnym. W dokumencie musi być też zawarty odział majątku oraz inne ważne kwestie jak podział mieszkania i innych rzeczy, które zostały zakupione wspólnie przez obu małżonków. Przy rozwodzie ustala się też stopień odpowiedzialności danego małżonka, za rozpad pożycia małżeńskiego. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób określa się która strona doprowadziła do takiej sytuacji. Jeśli sąd stwierdzi, że uratowanie takiego małżeństwa jest niemożliwe, to wyda prawomocny wyrok, w którym rozwód stanie się faktem, małżeństwo wraz z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego staje się nieważne.

Ostateczna decyzja

Wraz z zakończeniem się pożycia, automatycznie zmienia się stan cywilny obu osób, także ustaje między innymi jakakolwiek wspólność majątkowa. Należy pamiętać, że rozwód jest nieodwołalnym procesem kończącym każde małżeństwo. To właśnie dlatego sądy starają się zachęcić małżonków do przemyślenia tej decyzji, zwłaszcza jeśli nie doszło do pełnego rozkładu małżeństwa i osoby pomimo spotkania się w sądzie, nadal się kochają.

Sąd bardzo często jest traktowany jako strona mediatorska, która stara się doprowadzić do pojednania małżonków. Nie zawsze rozwód jest najlepszym wyjściem, dlatego decyzja o rozwodzie powinna być przemyślana. Pamiętajmy, że czasem lepiej skorzystać z separacji, a dopiero kilka miesięcy później podjąć ostateczną decyzję o rozwodzie lub zachowaniu małżeństwa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij