Podatek od darowizny – co musisz wiedzieć, kiedy otrzymasz nieruchomość?

Spadek to prawdopodobnie najlepsza rzecz, jaka może nam się w życiu przytrafić. Oczywiście pod warunkiem, że nie jest on obciążony długami. W spadku najczęściej otrzymuje się nieruchomości, które są bardzo kosztowne, są dobrym materiałem do inwestycji, a także stanowią dla spadkobiercy doskonałe zabezpieczenie na przyszłość.

Prawo i przepisy, gdy chodzi o spadek

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że to my właśnie będziemy jedynymi spadkobiercami na przykład gdy chodzi o fortunę babci, czy majątek rodziców. Oczywiście spadek możemy przewidzieć, jednak często jego otrzymanie jest tylko dobrą wolą zmarłego.

Otrzymanie w spadku domu, mieszkania czy działki wiąże się z koniecznością załatwienia wielu spraw natury prawnej – ponieważ tak kosztowna darowizna nie może się obyć bez opłacenia podatku.

Otrzymanie spadku

O spadku dowiadujemy się zazwyczaj wtedy, gdy notariusz skontaktuje się z nami z prośbą, by przyjść na odczytanie testamentu zmarłej osoby. Czasem jest to dla nas zaskoczeniem, pomimo iż wiemy, że dana osoba nie żyje. Tak czy owak, na oficjalne odczytanie testamentu należy się wybrać.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące prawa własności do nieruchomości albo stopnia jej zadłużenia, notariusz powinien nam udzielić niezbędnych informacji na ten temat. Jest to istotne, byśmy mogli podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Pamiętajmy, że jeśli nie odrzucimy spadku w odpowiednim czasie po odczytaniu testamentu, wówczas stajemy się jego właścicielami z całym dobrodziejstwem inwentarza – czyli również z długami ciążącymi na danej nieruchomości.

Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ wiele osób ciesząc się z otrzymanego w spadku domu od razu postanawia go zająć albo sprzedać, a w międzyczasie okazuje się na przykład, że dom zostaje zajęty w egzekucji komorniczej lub ciążą nam nim olbrzymie długi przekraczające wartość tego domu.

Podatek od darowizny

Zakładając, że na domu otrzymanym w spadku nie ciążą żadne długi, jest on po prostu wspaniałym, kosztownym prezentem, którym obdarowała nas umierająca bliska osoba wiedząc, że po śmierci dom nie będzie jej już do niczego potrzebny. Wówczas możemy się nim tylko cieszyć, wprowadzając się tam i zaprowadzając w nim własne zmiany lub sprzedając dom z zyskiem.

Zanim jednak zaczniemy korzystać ze spadku, przejdźmy się do księgowego i dowiedzmy się, jak zapłacić podatek od darowizny, który musimy uiścić po tak dużym spadku. Wedle polskiego prawa nie możemy tak po prostu otrzymać darowizny wartej setki tysięcy złotych i nie odprowadzić od niej podatku.

Dlatego po odczytaniu testamentu u notariusza najlepiej skontaktować się z prawnikiem zmarłego, by poinformował nas, jaki jest stan prawny danej nieruchomości, a następnie z księgowym, który pomoże nam załatwić kwestie podatku od darowizny.

Otrzymanie nieruchomości w spadku jest bowiem nagłym powiększeniem naszego stanu majątkowego. Gdy dziedziczy kilka osób, najlepiej byłoby nieruchomość sprzedać i podzielić pieniądze ze sprzedaży.

Kto jest zwolniony z podatku od darowizny?

Nie jest jednak tak, że każdy musi płacić podatek od darowizny. Dzieje się tak tylko w przypadku, gdy dziedziczymy nieruchomość od osoby, z którą nie byliśmy blisko spokrewnieni. Innymi słowy – rodzice, dzieci i małżonkowie zmarłego są wyłączeni z obowiązku zapłaty podatku od darowizny.

Od podatku zwolnione są również osoby, które odziedziczyły majątek nie wyższy niż w przypadku jednej z grup dziedziczących – ponad 9 tysięcy złotych. W przypadku nieruchomości jednak spadek zawsze będzie miał wyższą wartość.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij